Rozhodnete-li se vysadit růže na jaře, dobře zkontrolujte sazenice, které kupujete. Jejich výhonky musí být zelené a pokožka stonků pěkně napnutá. Sazenice se zahnědlými a svraštělými výhonky raději neberte, nebudou v dobrém stavu.

Tipy a triky pro jarní sadbu česneku

Pro začátečníka je výhodnější pořídit si sazenice kontejnerové, protože se zasadí do záhonu s celým balem, ve kterém byly vypěstovány, a díky tomu mnohem lépe snesou přesazení. Obecně platí, že pro růže jsou vhodné písčito-jílovité půdy, mírně kyselé, lehké a provzdušněné. Máte-li na zahradě těžší, jílovitou půdu, přidejte do ní jemný praný písek. V obchodech lze také zakoupit hotové substráty určené speciálně pro růže, které můžete do zeminy vmísit.

Než sazenici vsadíte do země, nasypte do díry hnojivo s dlouhodobým účinkem, rostlinka se tak rychleji uchytí a snáze zakoření.

Výsadba růžíZdroj: Shutterstock.com

K bohatému kvetení růže potřebují dostatek světla, ale úpal jižního slunce jim nesvědčí. Pokud je umístíte na jižní stranu zahrady, měly by být odpoledne trochu přistíněny stromy nebo domem. Co jim opravdu nevyhovuje, je trvalý stín a severní orientace. A protože to jsou dámy choulostivé, ocení ochranu před větrem a mrazem.

Koniklec je v přírodě přísně chráněný
Koniklec jako jarní ozdoba skalky

Po výsadbě dopřejte růžím dostatečnou zálivku; když povyrostou a dobře zakoření, vody budou potřebovat méně. Kořeny by nikdy neměly být dlouhodobě máčeny ve vodě, lepší je, když půda mezi zálivkami stačí proschnout. Dospělým růžím postačí dešťové srážky, zaléváme je jen v období delšího sucha. Dbejte na to, aby kolem růží vždycky mohl proudit čerstvý vzduch, sníží se tím riziko napadení chorobami a škůdci.