Předně, bylinky potřebují ke zdárnému růstu světlo, proto bychom jim měli vyhradit místo na okenním parapetu nebo co možná nejblíž oknu. Ideální je, když je okno směrováno na jih nebo západ. Ale pozor. Pod okenním parapetem bývá umístěno topné těleso, jejichž teplo naopak bylinkám škodí. Budete je muset proto častěji zalévat a rosit, vhodné je přistavit k nim odpařovací misky s vodou.

Vřesy a vřesovce
Vřesy a vřesovce zkrášlí vaše balkony v chladných dnech

Bylinky jsou navíc citlivé na zimu a průvan, takže okno nebude možné otvírat v zimě dokořán. Stejně tak není vhodné, aby bylinky rostly v bezprostřední blízkosti sporáku, kde budou vystaveny kolísavé teplotě a odkud na ně půjdou všechny výpary z vařeného jídla. V galerii najdete nápady, jak jim zbudovat vlastní poličky na okně či na zdi, kde mají dostatek světla, a přitom jsou chráněny před horkým vzduchem.

Zdroj: PinterestProtože různé bylinky mívají různé požadavky na péči a zálivku, je vždycky lepší, když jednotlivé druhy vysadíte do jednotlivých květináčů. Substrát by měl být kvalitní a propustný, na dno nádoby můžete nanést drenážní vrstvu z říčního písku či drobných kamínků, abyste předešli uhnívání kořínků. Pokud kupujete vzrostlé rostliny z hypermarketů, raději je hned přesaďte do vlastní zeminy určené pro pěstování bylinek. Takové bylinky jsou totiž určené k přímé konzumaci a během růstu jim není dopřána náležitá péče, natož kvalitní substrát.

Pokud si chcete domů přenést bylinky ze zahrádky a v zimě pokračovat v jejich pěstování doma, nejspíš vám moc dlouho nevydrží. Potřebují totiž zimní klid, který jim tímto odepřete. Bylinky pěstované v bytě se proto doporučuje vysévat každý rok znovu, i když třeba nejsou jednoleté.

Dobrou zprávou je, že bylinky nemusíme hnojit, dokonce to ani není vhodné. Pokud mají dobrý substrát, porostou rychle. V bytech se tradičně daří petrželce, pažitce, mátě, oreganu, šalvěji, tymiánu, bazalce, rozmarýnu, estragonu i kopru, nejrychleji pak roste řeřicha.

Domov jako džungle: Zeleň v bytě uklidňuje a pomáhá nám dýchat