1. Místo nákupu

Pokud si citrus nepořizujete jen jako vánoční dekoraci, kterou v lednu zase spolu se stromečkem vyhodíte, kupujte ho s rozvahou. Hobbymarkety a hypermarkety nemají vždy ideální podmínky pro skladování živých rostlin ani čas se s nimi piplat. Citrusy jsou velmi citlivé na změny teplot, vadí jim průvan, potřebují světlo. Nejlepší je, koupíte-li rostlinu ve specializovaném zahradnictví nebo v malopěstírně.

2. Ze zimy do tepla

Citrusy jsou subtropické rostliny a jako takové jsou v zimě zvyklé na nižší teploty. Citroníky vás zmátnou tím, že přes zimu klidně vytvářejí květy a plody - připadá vám tedy, že rostlina žije naplno. To je ale jen zdání. Stromek přes zimu plodí i ve svém přirozeném prostředí, kde teploty v zimě klesají až k 5°C. Vytápěný byt ho může rychle zahubit. Na zimu proto citrus postavte na světlé, ale chladné místo - nejlepší je nevytápěná zimní zahrada, chladná chodba, v nejhorším případě málo vytápěná ložnice. Teplotu ale nenechte klesnout pod 5°C a na rostlinu neotvírejte okno.

3. Složení substrátu

Citrusy poměrně hluboce koření a jednou za čas potřebují přesadit. Substrát by měl být propustný a výživný se slabě kyselou reakcí. Bude prospívat ve směsi rašeliny, kompostu a agroperlitu nebo hrubšího písku v poměru 2:2:3 s tím, že na dno nádoby umístíme drenážní vrstvu. V obchodech seženete již namíchaný substrát přímo určený pro citrusy.

4. Přemokření

Během zimy omezíme zálivku; substrát bychom měli udržovat jen mírně vlhký, příliš mnoho vody by vyplavilo živiny a způsobilo zahnívání kořenů. Zálivková voda by měla mít pokojovou teplotu, příliš studená voda rostlině neprospěje.

5. Teplotní šoky

Jak jsme uvedli už výše, citrusy nesnášejí náhlé výkyvy teplot. To platí nejen přes zimu, ale i zjara, kdy nastane čas přenést je do tepla. Na vyšší teploty je uvykáme postupně, ven je vyneseme až po květnových zmrzlých mužích.