Je třeba počítat s tím, že netřesky se hodně rychle rozrůstají a mají tendenci vytlačovat ostatní rostliny. Pokud je tedy kombinujeme s jinými skalničkami, měli bychom jim vytyčit přesný prostor a oddělit ho od zbytku skalky nějakou překážkou. Naopak dobře se netřesky snášejí s rozchodníky, které mají podobné vlastnosti a vzhledově se pěkně doplňují.

Z PET lahve se dají vyrobit nápaditější truhlíky.
Nejhorší dekorace, které byste si do zahrady rozhodně nedali

Netřesky se ujmou všude, kde jim k tomu vytvoříme podmínky v podobě propustné zeminy a slunného stanoviště. Substrát by měl obsahovat písek a štěrk, aby se v něm nedržela vlhkost a rostliny nezahnívaly. Pokud však pěstujete netřesky v nádobách, bude potřeba je občas trochu zalít. Na klasický truhlík stačí tak tři rostlinky, během roku se krásně rozrostou.

Zdroj: PinterestMísto klasického truhlíku můžeme zvolit zcela jiný typ nádoby - ozdobnou mísu, kusy rozbitého keramického květináče, vydlabaný suchý pařez nebo třeba starou botu. Netřesky jsou vděčné i v malých zahrádkách pro víly, kde doplňují malé domečky, dřívka, kamínky a kůru stromů. Tady však musíme pravidelně regulovat jejich růst, jinak vílí domeček za chvíli pod bujným porostem neuvidíme.

Netřesky v minulosti pokrývaly střechy domů, aby chránily stavení před hromem a bleskem - odtud také pochází jejich český název. Dneska se k tomuto zvyku lidé pomalu vracejí, ovšem nikoli z pověrčivosti, ale z touhy po ekologickém střešním systému. Netřesk je pro zelené střechy vděčnou rostlinou, protože prakticky nepotřebuje žádnou péči a potřebná zemina nijak zvlášť nezatěžuje krov. Kdo se k zelené střeše přesto neodhodlá, může experimentovat s vysázením netřesků na mnohem menší plochy - například na střechu psí boudy nebo ptačího krmítka.

Malý zadní dvorek
Inspirujte se: Malý, ale přesto kouzelný dvorek