Sakura je známá především svými pestrými květy. Poupata jsou většinou červená, ale když se plně rozvinou, mají nádherně růžovou barvu. V dubnu a především v květnu se jimi celá koruna obalí jako cukrářská vata. V následujících měsících neopakovatelné kouzlo květů sice zmizí, nicméně lesklé vejčité a podlouhle zašpičatělé listy nám budou šumět ve větru a během letních veder dávat příjemný stín.

Pro svou krátkou dobu květu jsou sakury v Japonsku symbolem pomíjivosti života. Zároveň jsou ale spojovány s příchodem jara a jejich krása je oslavována slavnostmi Hanami, jejichž tradice sahá až do 3. století našeho letopočtu. Sakury figurují při všech významných slavnostech, jakými jsou třeba svatby, kdy se podává sakura-yu, nápoj podobný čaji, který se připravuje z horké vody a květu třešně konzervovaného v soli. V Číně sakura tradičně symbolizuje ženskou krásu a lásku.

Prunus serrulata

V našich krajích se nejčastěji setkáme se sakurou ozdobnou (třešeň pilovitá, Prunus serrulata), která se pěstuje v různých kultivarech lišících se tvarem květů. Zajímavým druhem je také třešeň Sargentova (Prunus sargentii), jež na jaře raší červenými listy a do stejné barvy se zbarvuje i na podzim.

Sakura patří mezi dřeviny vápnomilné, a bude jí tudíž vyhovovat spíše zásaditá půda. Předpokladem úspěšného pěstování je podmínka, aby se v kořenech nezdržovala voda. Okolní zem proto musí být dostatečně propustná, nejlépe se zbytky starých cihel, což zaručuje i dostatečnou vzdušnost. Z tohoto důvodu se tomuto stromu daří na bývalých staveništích, jejichž zbytky zaručují pro jeho pěstování optimální podmínky. V zahrádce bychom před jeho vysazením měli vyhloubit jámu o něco více a na dno položit drenáž. Optimálním stanovištěm je takové místo, kde bude mít sakura dostatek světla.