Proměnlivé počasí na sklonku zimy nevidí zahrádkáři rádi. Zmatené rostliny, které za teplejšího počasí vyrašily ze země, mohou za mrazivých nocí snadno umrznout. Stejně tak trvalky, z nichž jsme při oblevě odstranili zimní ochranu. Nyní musíme běhat sem a tam a znovu ke kořenům vršit listí a chvojí. Květiny a keře, kterým už vyrašily pupeny, je dobré obalit do netkané textilie - zejména hortenzie jsou velmi citlivé na mráz a pokud je nebudeme chránit, může se stát, že nepokvetou. Jakmile přijde oteplení, ochranu zase sundáme, aby se rostliny nezapařily.

Jestliže vám už na zahradě kvetou sněženky, nastelte mezi jejich trsy trochu listí nebo slámy. Sněženky jsou sice velmi otužilé, ale mělce zasazené cibulky peřinu určitě ocení. Stejným způsobem přikryjte i půdu okolo všech raných okrasných květin, které sice ještě nekvetou, ale už se proklubaly ze země.

Kamenná zídka

Tip: Okrasný záhon ochrání před mrazem kamenná zídka. Stačí, aby byla jen metr vysoká, musíte jen vysledovat, odkud proudí mrazivý vzduch, a umístit ji právě na tu stranu. U paty kamenné zídky se daří raným kytičkám, jako jsou sněženky, bledule, krokusy či narcisy. Návod, jak takovou zídku postavit, najdete zde.

Jestliže nám počasí v druhé polovině března nepřinese žádné další zvraty, budeme moci začít s výsevem otužilejších jednoletých rostlin, jako je rezeda, klanokvět nebo černucha. Choulostivější květiny, jako astry, kopretiny, sporýše či karafiáty vysejeme raději do teplého pařeniště nebo do truhlíků za okny. Pak se jen můžeme těšit na jaro v plné jeho kráse.