Informace o ochraně elektrických zařízení před předměty, prachem, vodou a dotykem udává dle ČSN dvojčíslo za písmeny IP. První číslo udává, před jak velkými pevnými předměty je zařízení chráněno (čím vyšší, tím lepší, například č. 4 jsou předměty o průměru 1 mm). Druhé číslo pak znamená stupeň ochrany před vodou. Svítidlo, které umístíme na stěnu krytou stříškou, by mělo mít krytí alespoň IP44, do nekrytých venkovních prostor bychom pak měli zvolit krytí IP65.

Svítidlům, u kterých údaj IP není vůbec uveden, je třeba se obloukem vyhýbat, protože nejspíš pocházejí z asijských trhů a mohou být nebezpečná.

Elektrická venkovní svítidla vybíráme do míst, kde potřebujeme dobře vidět - třeba ke grilu nebo nad jídelní stůl. Elegantním doplňkem pak budou svítidla solární, která sice neposkytují tak ostré světlo, ale zato vytvářejí kouzelnou, romantickou atmosféru. Se solárními lampami a lucerničkami se v posledních letech roztrhl pytel, takže je opravdu z čeho vybírat. Na své si přijdou minimalisté i milovníci zdobného stylu.

Přenosné lampyZdroj: Le Patio

Solární svítidla navíc mají tu výhodu, že je můžete umístit kamkoli, aniž byste kvůli nim rozkopávali půlku zahrady. Pokud ale potřebujete osvětlit altán nebo venkovní kuchyni, která se nachází dále od domu, nejspíš se neobejdete bez ostřejšího světla a zavedení elektřiny sem bude nutné. Instalace se v takovém případě provádí na základě projektu a podléhá bezpečnostní revizi. Kabel musí běžet 70 cm pod povrchem a do úrovně 20-30 cm nad něj se pokládá ochranná fólie. Zásuvka se pak umístí do elektrické skříňky, aby byla chráněna před deštěm a sněhem.