1. Přeléváte je

Když rostlina začne chřadnout, snažíme se ji vzkřísit vydatnější zálivkou. Přílišné zalévání přitom v zimě bývá pro pokojovky nežádoucí. Hlavně druhy pocházející ze subtropických krajů potřebují určitý zimní klid, během kterého nabírají síly na další léto. Ze své domoviny jsou zvyklé na nižší teploty a méně vody. U subtropických rostlin bychom proto zálivku měli omezit, i když shazují listy a žloutnou. Přes zimu by se nemělo ani hnojit, a nepodněcovat tak rostliny k růstu v době, kdy mají odpočívat. Výjimku tvoří rostliny, které během zimy kvetou - ty přihnojovat můžeme.

Kam umístit pokojové rostliny, aby se jim u vás doma dařilo

2. Je jim moc vedro

Tropické rostliny si v teple libují, ale přesto většině z nich vyhovuje přes zimu teplota mezi 20-22°C. Druhy ze subtropů se spokojí s teplotou mezi 15-20°C. Obecně platí, že čím nižší teplota, tím méně denního světla rostliny potřebují. Pochopí, že nastalo "období klidu", a tomu přizpůsobí svůj biorytmus. Byt tedy rozhodně nepřetápějte.

3. Nesvědčí jim suchý vzduch

Lopatkovec vyžaduje vyšší vzdušnou vlhkost.Zdroj: Shutterstock.com

V přetopených panelákových bytech bývá suchý vzduch, který nesvědčí ani lidem, ani rostlinám. Trpí jím zejména tropické druhy, které jsou z pralesa zvyklé na vysokou vzdušnou vlhkost. Rostlinám pomůžete, když vedle nich postavíte misku s vodou nebo vlhkými oblázky a budete je pravidelně rosit. Zvažte také jejich umístění. Tropické rostliny rozhodně nepatří na parapet nad radiátorem, na takovém místě vám přežijí snad akorát kaktusy.

4. Nastydnou

Větrat musíme i v zimě. Pokud poblíž okna stojí nějaká choulostivá teplomilná rostlina, větrání jí může vážně ublížit. Větrejte proto s ohledem na vystavenou zeleň a v případě nutnosti vyberte rostlinám chráněné stanoviště. Pozor dejte také při převozu rostlin z obchodu domů. Koupenou rostlinu si vždy nechte dobře zabalit, nekupujte kusy vystavené na studené podlaze nebo někde na venkovním stánku.

Adiantum capillus-veneris
Venušin vlas: Kapradina, kterou se dřív léčila tasemnice

5. Práší se na ně

Pokud se na listech drží prach, rostlina nemůže dobře přijímat světlo, kterého je přes zimu pomálu. Lesklé listy jemně otírejte hadříkem, na chlupaté použijte štěteček. Pro vybrané druhy se za tímto účelem prodává lesk ve spreji, který navíc slouží i jako ochrana před škůdci.