V minulých dobách se věřilo, že petrklíče přivolávají dobré víly, které chrání zahradu před čarovnými silami. Svazečky petrklíčů se zavěšovaly k posteli nemocného, aby od něj odehnaly zlé duchy. Pokud jste si večer dali petrklíče pod polštář, ve spánku vás měl navštívit duch nedávno zesnulého příbuzného. Silnou moc měla tato drobná bylinka také v oblasti lásky: dívkám prý dokázala přivolat vytoužené milence.

Petrklíče našly široké využití v lidovém léčitelství. Jejich odvary se dodnes používají při zánětu horních cest dýchacích, bronchitidě, chřipce i astmatu, s konzumací by se to ale nemělo přehánět, protože saponiny obsažené v listech a kořeni mohou způsobit podráždění žaludku a průjmy. Vzhledem k tomu, že tyto byliny dnes v přírodě patří mezi chráněné druhy, sbírat je můžeme jen na vlastní zahrádce. Pozor ale, různě barevné kultivary prvosenky jsou určeny výhradně k okrase zahrádek a balkonů, bylinkové nálevy ani lektvary lásky z nich raději nevyrábějte.

Na zahrádce se prvosenkám daří nejlépe v polostínu, snesou však i osluněné místo, pokud mají mírně kyprou humózní půdu s dostatkem vláhy. Mohou růst při okrajích trávníků, často se pěstují na skalkách. Přihnojování umělými hnojivy nemají prvosenky rády, vadí jim zejména nadměrné dávky dusíku, které způsobují úbytek květů.

Prvosenka jarní

Co jste možná nevěděli:

  • Termín prvosenka je odvozen od latinského jména Primula ("malá první") a poukazuje na časnou dobu květu. Lidový název petrklíč má naproti tomu dva možné kořeny: jeden je spojen se sv. Petrem, pomyslně odemykajícím jaro na svůj svátek 22. února, druhý nachází obdobu v německém názvu Schlüsselblume (Schlüssel = klíč, Blume = květina) a vztahuje se k tvaru okolíku, který při rozkvétání připomíná zuby klíče.
  • Ve světě existuje asi 550 druhů prvosenek. Jedna z nich, Primula elatior var. corcontica, se přirozeně vyskytuje pouze v Krkonoších, nerozšířila se do jiných oblastí.
  • U nás nejznámější prvosenka jarní (Primula veris) má krátké, avšak silné kořeny, díky nimž se může "dožít" až padesáti let.