Výběr vhodného stanoviště pro plaménky jako by byl úkolem pro chytrou horákyni: ačkoli pro rozvoj květů potřebujeme hodně slunce, kořenový krček by měl zůstat spíše ve stínu, půda okolo kořenů by v létě neměla vysychat. Plaménky se proto často vysazují na jihovýchodní nebo jihozápadní stranu s tím, že se okolo nich vysadí i letničky či jiné nižší rostliny, které spodní část plaménků trochu zastíní. Stanoviště by mělo být v každém případě chráněno před větrem.

Pivoňky
Sedm tipů pro pěstování voňavých pivoněk

Ideální půdou pro plaménky je půda bohatá na humus a dobře propustná. Rostlinám se nebude dařit v těžké jílovité zemině ani v suché, na živiny chudé půdě. Důležitá je také zásaditost; neutrální či kyselejší půdu můžete před vysazením sazenic obohatit o vápník přidáním dolomitického vápence.

PlaménkyZdroj: Pixabay.comAby to měli pěstitelé ještě složitější, plaménků existuje na 200 druhů, z nichž bylo vyšlechtěno přes 400 kultivarů. I když jsme už tedy našli vhodné místo a máme k dispozici ideální půdu, jak si máme vybrat ten pravý plamének?

Plaménky se v zásadě dělí do tří skupin: asi nejoblíbenějšími jsou kultivary velkokvěté, které kvetou od pozdního jara do počátku léta na výhoncích z loňských letorostů a podruhé nakvétají v závěru sezony na koncích letošních výhonků. Menší květy ve tvaru zvonku či misky mívají časně kvetoucí druhy, jež kvetou už koncem zimy na letorostech z předcházejícího roku. Naopak pozdní kultivary se pyšní květy nejrůznějších tvarů od léta do podzimu a vytvářejí je na letošních výhoncích.

Doba a způsob kvetení předurčují, kdy a jak budeme u plaménků provádět řez. Ten se nevyplatí zanedbávat, protože slabší a odumřelé výhony by rostlinu zbytečně vysilovaly a zatěžovaly by i její oporu. U každého kultivaru se však doporučení ohledně řezu budou lišit, je proto třeba vyhledat si informace o každém zvlášť.

Kvetoucí vistárie
Vistárie: Jak docílit bohaté záplavy květů?