Nejprve musíme zhodnotit polohu a velikost pozemku. Volně rostoucí živé ploty z opadavých dřevin, které nevyžadují mnoho údržby, zaberou nejméně dva metry na šířku. Jehličnany a stálezelené keře můžete při častém sestřihu zkrotit na jeden metr. Některé rostliny jsou náročnější na půdní živiny a slunce, jiné porostou i na prašné mezi u silnice.

Co roste v okolí

Pokud máte zahradu v blízkosti lesa, je vhodné vysadit takovou dřevinu, která se v okolí vyskytuje volně - například u smrkového lesa založit živý plot ze smrčků, poblíž listatého lesa zvolit buk nebo habr. Tak budete mít jistotu, že půda na vašem pozemku bude svým složením a reakcí odpovídat potřebám vašeho živého plotu. Navíc plot přirozeně zapadne do rázu krajiny.

Nepropustnost

Jestliže se obáváte nevítaných hostů ze světa okolní fauny, kteří by na zahrádce mohli páchat škody, vysaďte nahusto trnité keře. Nepropustnou hradbu vytvoří třeba dřišťál. Na výběr je mnoho druhů - opadavé i neopadavé, s listy zelenými, žlutými i červenými. Jako další možnost se nabízí hlohyně, cermína nebo kdoulovec, zajímavou volbou je také nenáročná trnka.

Trnka obecná

Alergie

Máte v rodině silného alergika? Potom musíte být ve výběru rostlin zvláště opatrní, aby tento jedinec nemusel strávit celý duben a květen zavřený v pokoji bez možnosti otevřít okno. Nemusejí mu přitom škodit jen bohatě kvetoucí keře typu šeříky, alergeny jsou obsaženy také v květech listnatých stromů i v květech tisu. Je ale možné zabránit jejich kvetení častým sestřiháváním.

Jedovaté bobule

Rodiče malých dětí se často shánějí po takovém živém plotu, který neplodí jedovaté bobule. Oblíbené keře typu bobkovišeň, pámelník nebo tis jsou pro ně v tomto případě zapovězeny, stejně jako túje, které jsou jedovaté celé. Pro rodiny s dětmi se spíš hodí dřeviny "jedlé", jejichž plody nikomu neublíží, naopak si na nich třeba pochutnáte. Nabízí se rakytník, arónie, bez černý nebo polozapomenutá moruše. Ovocné keře typu maliníky a ostružiníky jsou pak vhodné spíš na předěl jednotlivých částí zahrady, protože nedosahují takové výšky, aby vás ukryly před zraky sousedů.