Většina u nás prodávaných bramboříků byla vyšlechtěna z bramboříku perského, který navzdory svému jménu pochází z východního Středomoří. V zimě je zvyklý na chladnější prostředí, kde sice nemrzne, ale teploty nepřesahují 20°C. Stává se, že si domů z obchodu přineseme rostlinu obsypanou poupaty, která uschnou dřív, než se stačí rozvinout. Je to proto, že bramboříky nejsou tak zcela pokojové rostliny, i když se za ně označují. Vytápěné pokoje jim nesvědčí.

Bramboříkům bude mnohem více vyhovovat zasklený balkon nebo zimní zahrada, případně místo mezi dvěma okenními skly orientované na sever či východ. Ideální teplotou pro kvetení bramboříků je něco mezi 10 a 15°C. Světlo tyto rostliny upřednostňují rozptýlené, podobně jako je tomu v lesích, odkud přišly.

Bramboříky

V suchém prostředí vytápěného bytu mohou bramboříky napadnout mšice. Jinak jde o poměrně odolnou rostlinu, která je jen náchylná k plísni šedé, většinou způsobené zaléváním přímo na hlízu. Bramboříky proto zalévejte vždy jen do misky, a to odstátou nebo převařenou vodou - na tvrdou vodu jsou háklivé.

Na jaře bramboříky odkvétají a začnou jim opadávat listy. Tehdy snižujeme zálivku a počkáme, až listy opadají zcela a zbyde jen hlíza. Stonky z ní opatrně vykroutíme, přes léto by mohly chytit plíseň. Hlízu uchováme na chladnějším místě a zhruba v půli léta, kdy se na ní začnou objevovat malé lupínky, ji zasadíme do květináče tak, aby částečně vyčnívala nad zeminou. Postupně začne kořenit a rašit. Až do zimy může stát brambořík venku, na stanovišti chráněném před přímým sluncem a silným deštěm. Příští Vánoce vás pak znovu obdaří záplavou půvabných květů.