V chovatelských potřebách seženete balíček s obilím nazvaný kočičí tráva. Součástí balení bývá i miska s pěstební hmotou. Tato tráva vyroste během pár dní, ale jakmile ji kočka zkonzumuje, musíte koupit novou. Jde tedy o dražší možnost, i když jednoduchou.

Pokud chcete kočce udělat opravdu radost, pořiďte si šáchor. Jde o rostlinu, která se ve světě vyskytuje přibližně ve 400 druzích, jedním z nich je známý šáchor papírodárný (Cyperus papyrus), z něhož se ve starém Egyptě lisovaly papyrové svitky. V domácnostech se obvykle pěstují menší či zakrslé druhy šáchoru, které někdy v obchodech uvidíte rovněž pod označením "papyrus", i když ve skutečnosti jejich latinské jméno toto označení nenese. Oblíbeným druhem je například šáchor střídavolistý (Cyperus alternifolius), jenž dorůstá výšky okolo půl metru.

Čtyřnozí kamarádi
Život s mazlíčkem: Tipy a triky, jak udržet domov bez chlupů a zápachu

Šáchor potřebuje hodně slunečního svitu a také hodně vody, protože ve své domovině roste na březích řek podobně jako rákos. Ve vodě by měl stát prakticky neustále, prospívá mu rosení a sprchování. Kočky ho milují a jsou schopné ho "zlikvidovat" během chvilky. Je proto vhodné mít doma rostliny dvě - jednu dáte kočce na pospas a druhou mezitím uklidíte z dosahu, aby se stačila z kočičího útoku vzpamatovat.

Zdroj: Shutterstock.com

Další rostlinou, která kočky přitahuje jako magnet, je šanta kočičí (Nepeta cataria), kterou v obchodech často najdete pod anglickým názvem catnip. Pěstuje se snadno na slunném i polostinném místě, před zimou jen potřebuje hlubší řez. Šanta je známá tím, že působí na kočky podobně jako na lidi marihuana. Každá kočka na ni reaguje jinak - po jejím požití může být hyperaktivní i agresivnější nebo se jen tak válet po podlaze. Po zdravotní stránce však šanta kočkám nijak neublíží.

Jako velice přitažlivou rostlinu kočky vnímají také ožanku kočičí (Teucrium marum). Jedná se o léčivý dřevitý keřík s vonnými listy a růžovými květy, který přes zimu můžete pěstovat v bytě a v létě ho vystrčit na balkon. Doma by klidně mohl zastávat funkci okrasné pokojovky, ovšem pokud máte kočku, ubohým keříkem se návštěvám raději chlubit nebudete. Kočka si zato spokojeně pochutná.

Kam umístit pokojové rostliny, aby se jim u vás doma dařilo

Kočky se plně spokojí i s mladými výhonky obilí, jako jsou pšenice nebo oves. Lákají je také bylinky - zvláště pokud za oknem pěstujete meduňku, kozlík lékařský, šalvěj nebo tymián, obohacujete tím nejen svou vlastní kuchyni, ale také jídelníček vaší kočky.