Vypadá jako palma, ale není to palma

Dracénu si lidé často pořizují jako domácí palmu. Botanicky přitom tato rostlina spadá do čeledi agáve. Většina odrůd v přírodě roste jako keř, najdete ale i druhy, které rostou jako strom. Dracéna sice roste pomalu, ale i v domácích podmínkách může dosáhnout výšky 150 cm.

Dracéna může kvést

V českém bytě dracéna nejspíš nikdy nepokvete, a tak se můžeme těšit jenom z jejích působivě vypadajících mečovitých listů. Ve své tropické domovině však dracény kvetou - vytvářejí shluky drobných kvítků se šesti doširoka rozloženými okvětními lístky, které jsou později vystřídány žlutými nebo červenými bobulemi.

Rebutia minuscula
Pět krásně kvetoucích kaktusů, které stojí za pěstování

Čistička vzduchu

Dracény se řadí mezi rostliny, které dokážou z odstranit z ovzduší jedovaté látky, a to konkrétně benzen, formaldehyd, trichlorethylen a xylen. Jsou proto velmi vhodné jak do domácností, tak do kanceláří, kde se škodliviny hromadí obzvláště a sedíme v nich celý den.

Rostlina s emocemi

Byla to právě dracéna, kterou si vybral americký vědec Cleve Backster pro svůj experiment, při němž dokázal, že rostliny reagují na pocit ohrožení. Reakci zaznamenal na detektoru lži, připevněném k listu rostliny.

Dracaena cinnabariZdroj: Shutterstock.com

Příbuzná ronící dračí krev

Dračinců existuje spousta druhů, z nichž rozhodně stojí za zmínku dračinec rumělkový (Dracaena cinnabari). V květináči ho sice nevypěstujete, zato jde o opravdovou perličku botaniky. Tento domnělý pozůstatek třetihorní květeny roste pouze na ostrově Sokotra v Indickém oceánu a pozornost si vysloužil svou zvláštní červenohnědou pryskyřicí, které se říká "dračí krev". S tou se obchodovalo už od starověku; dračí krev našla uplatnění jako lék i jako barvivo, a dokonce se s ní lakovaly housle, včetně pověstných stradivárek.

Mydlice lékařská
Mydlice lékařská: přírodní šampon i saponát pro domácnost