Lithopsům se pro jejich jedinečný vzhled přezdívá "živé kameny". Když byste je chtěli spatřit v přírodě, museli byste se za nimi vypravit do suchých oblastí Namibie a Jižní Afriky. Pokud právě nekvetou, je snadné je přehlédnout; od skutečných kamenů je rozeznáte jen podle dekorativního vzoru tělíčka.

Mechové koule jako netradiční bytové dekorace

Kouzlo lithopsu spočívá ve dvou tlustých listech, které jsou k sobě těsně přitisklé a rostou pod zemí - nad povrch vyčnívají jen jejich oblé vrcholky. Ze štěrbiny mezi nimi vyrůstá květ podobný sedmikrásce, nemusí být ale nutně bílý. Existují i druhy s růžovými či žlutými květy. Jestliže budete živé kameny pěstovat ze semínek, květů se dočkáte až tak po dvou nebo třech letech.

Zdroj: Shutterstock.com

Lithopsy patří k sukulentním rostlinám a pěstují se podobně jako kaktusy. Jsou nenáročné na závlahu, takže by se nemělo nic stát, když na ně občas zapomenete. Co ale k životu potřebují, je přímé světlo. Snesou i letní slunce. Pokud se jim světla nedostává, začínají blednout a natahují listy do výšky.

Semínka lithopsů se dají sehnat i u nás, balení stojí okolo 100 Kč. Vyséváme je na jaře na povrch písečného substrátu a opatrně zavlažujeme. Semínka by měla klíčit na světle.

Pozoruhodné pokojovky: Tilandsie se živí vzduchem

Rostoucím rostlinkám dopřáváme zálivku jednou týdně, případně jednou za čtrnáct dní. Doporučuje se nechat substrát zcela proschnout, než ho opět zavlažíme. Máte-li okolo lithopsů okrasné kamínky, které substrát zakrývají, otestujte jeho vlhkost špejlí. Protože se živý kámen "zavrtává" tělem do země, potřebuje poměrně vysoký květináč. Časté přesazování mu ale nesvědčí, v jedné nádobě se stejným substrátem ho můžete nechat dva až čtyři roky.