Rostliny z rodu Hoya pěstujeme obvykle jako popínavé nebo převislé pokojovky. Oblíbené jsou zejména pro rychlost růstu a nízké nároky na pěstování - zní to jako paradox, ale když ji sem tam zapomenete zalít, o to více pokvete.

Květy se vyznačují zvláštním, jako by povoskovaným povrchem. Odtud je také odvozen lidový termín voskovka. Odborný název Hoya rostlina získala po anglickém zahradníkovi, který na přelomu 18. století pracoval pro vévodu z Northumberlandu.

Květy nejenže zvláštně vypadají, ale také velice silně voní. Někomu může připadat jejich vůně až nepříjemná. Vůně voskovek je intenzivní hlavně v noci, což botanici vysvětlují tím, že rostlina v přírodě láká noční opylovače a přizpůsobila se jejich biologickému rytmu. Produkce nektaru a voňavých látek tak probíhá během noci, zatímco přes den rostlina odpočívá.

Hoya carnosaKdo ale sytou vůni voskovky vydrží, bude mít doma skvělou čističku vzduchu. Voskovku totiž odborníci zařadili mezi rostliny, které účinně odstraňují prchavé organické látky z ovzduší. Jmenovitě benzen, trichloretylen, toluen, oktan a alfa-pinen.

Na našem trhu obvykle seženeme dva druhy voskovek: první z nich, Hoya carnosa, je rychle rostoucí popínavka, která k růstu potřebuje oporu. Můžeme ji také vyvazovat do různých působivých tvarů. Hoya bella se naopak v závěsných nádobách, a to nejlépe v okně, kam na ni bude dopadat přímé slunce.