Ochránci přírody se zajímali o to, proč se z našich krajů vytrácejí ježci. Za hlavní problém považují nedostatek zimních úkrytů, kde by malí bodlináči mohli v klidu přečkat zimu. Na polích a ve smrkových lesích nemají pro život dobré podmínky, proto je lákají zahrady, kde se mohou schovat pod kůlnou, v kupce listí nebo pod hromadou dříví. Když ale před zimou zahradu dokonale uklidíme a všechno listí odstraníme, musejí zase hledat dál.

Ježci vám přitom mohou pomoci likvidovat malé plže a škodlivý hmyz, na který byste jinak museli nasadit chemii. Dokáže ulovit i hraboše, přirozeně udržuje zahradu v rovnováze. Stejně nápomocné jsou i ještěrky a užovky, které na zimu uvítají podobná útočiště jako ježci.

Ještěrka obecná

Nejjednodušší úkryt drobným pomocníkům poskytne kupka listí a dříví poblíž hustých keřů nebo dobře udržovaný kompost, který v zimě nepřehazujeme a na který nepoužíváme chemické urychlovače zrání. Můžeme ale také vyrobit přímo ježčí domeček. Ten by měl mít půdorys asi 40x40 cm, výšku nejméně 30 cm a prodloužený vchod s mírným sklonem směrem ven, aby do něj nezatékalo. Domeček vyplníme asi ze třetiny listím a senem, do zadní části ještě vsuneme trubku pro lepší proudění vzduchu. Hotové ježčí příbytky se také dají koupit u různých ekologických spolků, stačí jen zapátrat na internetu. Umístíme je do klidné části zahrady a nahrneme na ně listí, aby nepromrzly.

Zapomínat bychom neměli ani na drobný užitečný hmyz, jako jsou slunéčka, škvoři, zlatoočka a motýli. Těm můžeme pomoci květináči naplněnými slámou a otočenými dnem vzhůru, uvítají také ztrouchnivělý pařez, kde si najdou přirozené úkryty.