Vodních rostlin je celá řada, jejich výběr ale musíme přizpůsobit velikosti jezírka a hlavně jeho hloubce. Některé druhy si libují v mělkých vodách a v bahně, jiné potřebují hloubku minimálně 30 cm. Liší se i způsob vysazení. Například lekníny milují hlubší vody a vysazují se v kontejnerech se substrátem pro vodní rostliny. Jiné druhy sázíme prostokořenné, což znamená, že z kořenů všechen substrát před zasazením pečlivě vymyjeme.

Ačkoli nám jde především o to, aby se hladina jezírka pokryla malebně tvarovanými listy a magickými květy, nesmíme zapomenout ani na rostliny, které nejsou vidět, ale v jezírku zastávají důležitou funkci - jejich přítomnost pod vodní hladinou brání růstu řas. Patří k nim třeba růžkatec, bahnička, pramenička nebo stolístek, jenž může vystupovat i nad hladinu.

Stulík žlutýZdroj: Shutterstock.com

Kromě leknínů, které patří k nejoblíbenějším vodním květinám, můžete do jezírka vysadit také žlutě kvetoucí stulík. Jde o větší rostlinu, jež se rychle rozrůstá, a daří se jí proto ve větších a hlubších jezírkách, doporučuje se hloubka nejméně 80 cm. 

Bílými květy v létě kvete kotvice plovoucí, která už z naší přírody téměr vymizela a patří k ohroženým druhům. Na této rostlině jsou zajímavé zejména plody, známé také jako "vodní ořechy" nebo "vodní kaštany". Ve východní a jihovýchodní Asii patří plody kotvice dodnes k oblíbeným doplňkovým potravinám.