Řekněme si dopředu, že tu pravou růži z Jericha u nás nejspíš neseženete. Choulivka jerišská (Anastatica hierochuntica) je jednoletá bylina z čeledi brukvovitých, která roste v písčitých pouštích od Sýrie přes Palestinu a Izrael až po Egypt. Během svého cyklu vykvete, vytvoří semena v tobolkách, zachne a stočí se do klubíčka. Vítr ji pak kutálí pouští, dokud nepřijde déšť. Pod vlivem vláhy se rostlina opět rozvine, semena se uvolní a začnou klíčit. Právě tato schopnost "zázračně" ožít po polití vodou, botanicky řečeno hydroskopie, vynesla choulivce přezdívku rostlina vzkříšení.

Anastatica hierochunticaZdroj: Shutterstock.com

Velice podobně se chová také Selaginella lepidophylla, druh vranečku pocházející ze suchých oblastí Texasu a Mexika. Vraneček se dá u nás na rozdíl od choulivky sehnat snadněji, jeho cena se pohybuje okolo 120 Kč za kus. Spíš než v kamenných obchodech ho najdete na internetu, prodává se pod názvem růže z Jericha, i když nejde o choulivku. To ale nakonec nevadí. Vlastnosti má stejné a podobně i vypadá.

Jestliže byste si vranečkem rádi ozdobili vánoční stůl, vložte jej den před Štědrým dnem do talíře s vlažnou vodou. Rostlina se do druhého dne krásně rozvine a její stonky začnou zelenat, počítejte však s tím, že v domácích podmínkách nikdy nebude tak krásně zelená jako na obrázcích. Vraneček nenechávejte "plavat" dlouho. V momentě, kdy se zcela rozvine, odlijte přebytečnou vodu tak, aby zůstaly ponořené jen kořeny. Po 5 až 7 dnech nechte rostlinu vyschnout a dopřejte jí několik týdnů simulovaného období sucha.

Vraneček se dá vysadit i ve skleníku jako podrost. Vyhovovat mu bude polostinné místo a teplota mezi 17-22°C. Přes léto bude potřebovat vydatnou zálivku měkkou vodou a dostatečnou vlhkost vzduchu.