Řekněme si dopředu, že tu pravou růži z Jericha u nás nejspíš neseženete. Choulivka jerišská (Anastatica hierochuntica) je jednoletá bylina z čeledi brukvovitých, která roste v písčitých pouštích od Sýrie přes Palestinu a Izrael až po Egypt. Během svého cyklu vykvete, vytvoří semena v tobolkách, zachne a stočí se do klubíčka. Vítr ji pak kutálí pouští, dokud nepřijde déšť. Pod vlivem vláhy se rostlina opět rozvine, semena se uvolní a začnou klíčit. Právě tato schopnost "zázračně" ožít po polití vodou, botanicky řečeno hydroskopie, vynesla choulivce přezdívku rostlina vzkříšení.

Anastatica hierochuntica

Velice podobně se chová také Selaginella lepidophylla, druh vranečku pocházející ze suchých oblastí Texasu a Mexika. Vraneček se dá u nás na rozdíl od choulivky sehnat snadněji, jeho cena se pohybuje okolo 120 Kč za kus. Spíš než v kamenných obchodech ho najdete na internetu, prodává se pod názvem růže z Jericha, i když nejde o choulivku. To ale nakonec nevadí. Vlastnosti má stejné a podobně i vypadá.

Jestliže byste si vranečkem rádi ozdobili vánoční stůl, vložte jej den před Štědrým dnem do talíře s vlažnou vodou. Rostlina se do druhého dne krásně rozvine a její stonky začnou zelenat, počítejte však s tím, že v domácích podmínkách nikdy nebude tak krásně zelená jako na obrázcích. Vraneček nenechávejte "plavat" dlouho. V momentě, kdy se zcela rozvine, odlijte přebytečnou vodu tak, aby zůstaly ponořené jen kořeny. Po 5 až 7 dnech nechte rostlinu vyschnout a dopřejte jí několik týdnů simulovaného období sucha.

Vraneček se dá vysadit i ve skleníku jako podrost. Vyhovovat mu bude polostinné místo a teplota mezi 17-22°C. Přes léto bude potřebovat vydatnou zálivku měkkou vodou a dostatečnou vlhkost vzduchu.