Právě na toto téma jsme se nedávno bavili s majitelem zahradnictví Starkl v Čáslavi, panem Franzem Starklem. „Ano, je pravda, že řada lidí ani netuší, co vše mohou jednoduše doma pěstovat. A to nejen na své zahradě, ale třeba i ve větších nádobách na balkónech a terasách. Většina zahrádkářů se věnuje především bobulovinám, zelenině či klasickým ovocným stromkům. Což je samozřejmě skvělé – vypěstované plody jsou chutné a obsahují více či méně vitamínů a dalších zdraví prospěšných látek. Jenže kromě této klasiky je možné pěstovat i množství rostlin, které lze s ohledem na obsah těchto látek s určitou nadsázkou označit jako ‚zazračné‘.“

Samozřejmě jsme od Franze Starkla chtěli vědět, které by nám doporučil i v případě, že nepatříme zrovna ke zkušeným pěstitelům.

Květy a listy pnoucí rostliny schisandra

„Rozhodně bych se nebál vysazení schisandry, nebo chcete-li klanoprašky,  což je v našich podmínkách zimovzdorná pnoucí rostlina, která se po staletí využívá v čínské medicíně. Ta jí připisuje účinky, jako je odstranění únavy,  stimulace výkonu, usnadnění při  odkašlávání či podpora dobrého zažívání. Přitom k pěstování postačí slunné stanoviště, dobrá zahradní zemina a opora k vyvázání a pnutí. Stejně jako u klematisů je dobré udržovat u této popínavky tzv. nohy v chladu. Tedy obložení povrchu půdy u rostliny oblázky či mulčem, aby bylo zabráněno vysychání zeminy. Právě schisandru je možné pěstovat i v nádobě. V takovém případě je třeba počítat s nádobou o obsahu alespoň 50l, pokud možno silnostěnou, aby nedocházelo k přílišnému vysoušení zeminy. Povrch zeminy je vhodné ze stejného důvodu zakrýt např. rohoží z kokosových vláken."

"Druhou rostlinou, jejíž pěstování není nikterak náročné, je rakytník," pokračuje Franz Starkl. "Rakytník k plození potřebuje samčí i samičí rostlinu, přičemž jedna samčí rostlina postačí na opylení 5 samičích. Samčí rostlina má větší květní pupeny připomínající zlatohnědé šištičky, samičí jsou oproti tomu drobnější a mají tvar podobný srdíčku.  Druhou a poslední podmínkou pro plození je slunné stanoviště. Jinak rakytník roste v každé dobré zahradní půdě a je zcela mrazuvzdorný. Dokonce mu nevadí ani vyšší nadmořská výška.“

20x více vitamínu C, nežli je obsaženo v pomeranči, obsahují plody rakytníku

Zeptali jsme se ještě, čím je rakytník tak vyjímečný. „U rakytníku je především úžasné, že obsahuje přibližně 20x více vitamínu C než například pomeranč. Z jeho plodů se dělají šťávy, které pak fungují jako ochrana proti chřipce, infekci či nachlazení. A to je u tak snadno pěstovatelné rostliny naprosto jedinečné," uzavřel pan Starkl.