1. Bazén musíme nejprve dobře vyčistit. Pomocí síťky odstraníme mechanické nečistoty, vyluxujeme stěny i dno bazénu a propereme pískový filtr. Vyjmeme schůdky, očistíme je a uskladníme pod střechou.

2. Chemická reakce vody by měla být před zazimováním neutrální - hodnota pH by se měla pohybovat mezi 7,0 a 7,4. Správné hodnoty změříte s pomocí kapkového testeru a pH upravíte chemickými přípravky pro snížení či zvýšení pH - na trhu je dostupný například Azuro pH plus nebo Azuro pH mínus. Do vody je navíc vhodné aplikovat zazimovací roztok (směs kvarterních amoniových solí), který zabraňuje tvorbě řas přes zimu.

3. Následující den po aplikace chemie ještě necháme běžet filtraci, aby se voda dobře promíchala.

4. Odpustíme vodu z bazénu. V případě plastových bazénů s keramickým obkladem můžete vypustit všechnu vodu. Naopak u bazénů s fólií se upouští jen cca 2/3 objemu, aby byl zachován tlak nutný k vypnutí fólie. V každém případě by hladina vody neměla být výše než 20 cm pod nejníže uloženými odtoky a tryskami.

5. Veškeré vnitřní rozvody, trubky a hadice profoukneme tlakem vzduchu. Ve vnitřním systému nesmí zůstat voda.

6. Vypneme centrální vypínač, odpojíme motor a čerpadlo. Všechny části důkladně osušíme a uskladníme v místech, kde nemrzne. Stejným způsobem ošetříme případně i solární ohřívací jednotku nebo tepelné čerpadlo.

7. Na hladinu vody umístíme plováky, které ochrání stěny bazénu před poškozením rozpínajícím se ledem. Jako plováky můžete použít i prázdné PET lahve, není to sice moc estetické, ale návštěvy je beztak neuvidí, jelikož bazén nakonec zakryjete plachtou. Pozor - ne každá krytina je vhodná pro zimní zakrytí. Nejlepší službu prokáže plachta z husté síťoviny, která zastaví nečistoty a zabrání pronikání světla, jež může podpořit tvorbu mikrobů, ale zároveň propouští dešťovou vodu. Chybu neuděláte s tzv. univerzální plachtou, kterou můžete používat jak v zimě, tak během letní sezóny.