1. Pivoňky bylinné versus dřevité

Pivoněk existuje přes 30 druhů a na 3000 odrůd. Je tedy opravdu z čeho vybírat. V první řadě se však musíme rozhodnout, zda upřednostníme pivoňky bylinné, které dorůstají asi půlmetrové výšky a na zimu se zatahují do země, nebo jestli nám bude více vyhovovat rozměrný keř, jenž časem nabere dva metry do výšky i šířky.

2. Chce to trpělivost

Pivoňky jsou vytrvalé rostliny a krásu nabírají se stoupajícím věkem. Nebuďte proto zklamaní, když vás neobdaří bohatou záplavou květů hned příští jaro. Říká se, že pivoňky kvetou nejkrásněji mezi šestým a osmým rokem života.

3. Nesnášejí přesazování

Výběr stanoviště je pro výsadbu pivoněk klíčový, protože jakmile je jednou někam umístíte, už s nimi nebudete moci hýbat. Stává se, že přesazené pivoňky přestanou na pár let kvést.

Pivoňky

4. Potřebují živnou a propustnou půdu

Pokud pivoňky zasadíte do živné půdy, nebudete je muset příliš hnojit. Půda by měla být propustná, aby se v ní nezadržovala voda, pivoňky totiž nesnášejí přemokření. Stanoviště musí být chráněno před větrem a mělo by sem dopadat mírné slunce.

5. Hloubka výsadby je důležitá

Pupeny na kořenech bylinných pivoněk by měly být maximálně tři centimetry pod povrchem půdy - zasadíte-li je hlouběji, nebudou moci dýchat a pokvetou málo nebo vůbec. Naopak dřevité pivoňky sázíme hlouběji, a to tak, aby bylo místo roubování alespoň patnáct centimetrů pod zemí. Předejde se tak tvorbě planých výhonů.

6. Chcete je hlavně pro řez? 

Aby si pivoňky udržely vzpřímený růst a mohli jste je řezat do vázy, nechte mezi nimi rozestup větší než půl metru.

7. Péče v zimě

Kořenový bal dřevitých pivoněk je třeba na zimu přikrýt chvojím, u pivoněk bylinných postačí, když je přikryjete jen první zimu po výsadbě. U všech pivoněk je přitom nutné odstranit odkvetlé květy, aby rostlinu nevyčerpávaly.