Jiří Kýhos má firmu, která se specializuje na sekání trávy. „Tráva obvykle nejvíc roste v květnu a červnu. Suchá léta, na která už jsme si v poslední době zvykli, jí nepřejí. Znovu pak trávníky ožijí v září a sekat se můžou až do konce listopadu. Letos ale tráva roste jako zběsilá,“ svěřuje se profesionální sekáč.

Výbava člověka, který se živí sekáním trávy, je velmi pestrá. Nesmí v ní chybět vřetenová sekačka, která je k trávě nejšetrnější, protože ji stříhá, nikoliv uráží, benzinová rotační sekačka, strunová sekačka pro těžko přístupná místa kolem plotu nebo keřů, na která se dají dobře využít i speciální nůžky na trávu.

Dále tu najdete bubnovou sekačku na sekání luk a rozlehlejších pozemků. Na ty se dá využít i zahradní traktůrek.

„Pokud má zákazník zájem, můžeme mu pomoci i s nákupem a instalací robotické sekačky,“ zmiňuje Jiří Kýhos populární trend v údržbě trávníku. Robotické sekačky pracují vlastně obdobně jako robotický vysavač v domácnosti. Poradí si i se sklonem terénu 45 stupňů uvnitř sečené plochy, nevýhodou těch kvalitních je jejich vyšší pořizovací cena.

Přerostlý trávník posekat na etapy

Chcete-li udržet trávník zdravý a krásný, naprostou samozřejmostí musí být podle odborníka pravidelná údržba.

„Momentálně roste tráva tak rychle, že se může sekat jednou týdně. V průběhu ostatních měsíců stačí sečení jednou za dva až tři týdny,“ radí Jiří Kýhos s tím, že okrasný trávník by měl být vysoký zhruba čtyři centimetry.

Samozřejmě můžete mít trávu i vyšší, vždy je ale nutné dodržovat pravidlo, že byste měli snižovat výšku stébel pouze o třetinu. Když se tedy například vrátíte po dovolené a zjistíte, že je trávník přerostlý, správně byste ho měli posekat několikrát a s několikadenními odstupy, rozhodně ne najednou. Stejně tak by pro optimální sekání trávy měl být trávník suchý.

A kolik vás bude stát sekání trávy, pokud si na ně zavoláte profesionála? Ceny se pohybují od zhruba jedné koruny za metr čtvereční výše, s tím, že je daná nějaká minimální částka za výjezd k údržbě malých ploch.

Konkrétní cena se také odvíjí nejen od plochy, ale i výšky a kvality trávníku, rovinatosti, případně svažitosti terénu a počtu stromů, keřů a záhonů, které stojí sekačce v cestě, i od toho jestli budete chtít sběr a odvoz posekané trávy.