Ostranit listí ze zahrady byste měli jenom v případě, že jsou vaše stromy napadené nějakou chorobou, zvláště houbovitou; její spory by v listí přežily do příštího roku a ohrožovaly by okolní dřeviny i nadále. Ze zdravého listí zato vyrobíte výborný kompost. Zkompostované listí vytvoří jemný a lehký substrát, tzv. listovku, která se dá použít pro rostliny pěstované v květináčích, pro předpěstování sazeniček i jako horní vrstva pro klíčení semínek v záhonech. Prospívá i okrasným květinám a mladým dřevinám.

Dotaz z poradny: Vysázení a tvarování plotu ze smrků

Jak si listovku připravit? Listí lehce napěchujte do ohrady z latí či tyček nebo do klasického kompostéru. Jestliže je suché, průběžně ho kropte vodou. Dále už nemusíte dělat nic. Za rok se listí promění v prospěšný mulč, který navíc půdě dodá živiny a humus. Za další rok je z něho listovka. Jemné listí z lípy nebo lísky se rozkládá rychleji, zkompostované může být už po roce. Celý proces urychlíte, pokud přes listí před uložením do ohrady několikrát přejedete travní sekačkou.

Zdroj: Shutterstock.com

Listí nemusíte odklidit z celé zahrady. Někde je naopak výhodné ho ponechat - určitě ho nechcete na cestičkách a na trávníku, ale třeba záhonům vrstva listí jenom prospěje. Je přirozeným mulčem, který chrání půdu před mrazem a podporuje půdní mikroorganismy v jejich užitečné práci. Pod listím přežívají také slunéčka, jež si v létě pochutnávají na mšicích. Kupička listí přikrytá větvemi se pak stane skvělým zimním útočištěm pro ježky a ještěrky, případně i užovky, jichž v přírodě vidíme stále méně.

Pálení berte jako poslední možnost, jak se shrabaným listím naložit. Pokud ho opravdu nijak nevyužijete, můžete ho odvézt do kompostárny nebo do sběrného dvora. Pálení není vyloženě zakázáno, jen musíte dodržet pravidlo, že pálené listí musí být suché a nesmí být kontaminované chemickými látkami, jinak vám hrozí pokuta až 150 tisíc Kč. Pozor, některé obce a města pálení bioodpadu upravují zvláštními vyhláškami, které mohou klást podmínek víc.

Jak uklízet ekologicky - bez chemie