Plaménky (Phlox subulata)

Barevné kopule tvořené drobnými hvězdicovitými kvítky vytvářejí plaménky. Tyto poléhavé rostlinky se rychle rozrůstají a potřebují mít okolo sebe dostatek místa - kobereček z plaménků může zabrat plochu přes půl metru. Ke zdárnému růstu a kvetení potřebují slunečné stanoviště a propustnou půdu. Zahradníky potěší, že zůstávají pěkné i po odkvětu.

Lomikámen (Saxifraga)

Po této tradiční skalničce by měl sáhnout každý začátečník. Lomikámen se spokojí s chudou půdou a jeho kořeny proniknou i do nejmenších štěrbin, kde by se jiné rostliny snad ani neujaly. Přitom je dekorativní už svými listy, a navíc bohatě kvete. Na trhu seženete kultivary s květy různých barev, od bílé přes žlutou až po růžovou.

Tařice skalní (Aurinia saxatilis)

Zářivě žlutě kvetoucí tařice je na skalkách doslova stálicí. Časem se rozrůstá do okolí a na jednom stanovišti zůstává mnoho let, jen tak něco ji nezahubí. Hodí se i do skalek, které jsou vystaveny horkému slunci a suchu.

Karafiát alpský (Dianthus alpinus)

Na skalkách mohou růst i karafiáty, protože nesnášejí přemokření, zatímco s kamenitou půdou se vyrovnají. Pro skalku však vybíráme nízké druhy, například karafiát alpský. Jeho výhodou je dlouhá doba kvetení a příjemná vůně květů.

Netřesk střešní (Sempervivum tectorum)

Netřesky sice kvetou jen jednou za život, ale nezapomenou přitom vytvořit nové listové růžice, které převezmou pomyslnou štafetu. Zajímavě zbarvené mohou být i listy. Jde o nezmarný sukulent, jenž se uchytí skutečně všude, třeba i na střeše.

Kosatec nízký (Iris pumila)

Kosatec nízký

Zakrslý druh kosatce dobře roste v sušších místech, kde je propustná a zásaditá půda. Jeho květy bývají nejčastěji modrofialové, ale najdete i kultivary s květy žlutými nebo purpurovými. Na skalce budou působit dost výrazně, proto jim vybereme dobře viditelné místo, kde jejich krása nejlépe vynikne.

Protěž alpská (Leontopodium alpinum)

Jde o horskou kytičku, která by v normálním záhonu vůbec nerozkvetla. Zato na slunné a suché skalce vás v létě okouzlí trsy žlutobílých květů. Do zeminy je dobré přimíchat trochu vápna a písku, aby se protěži připravilo ideální zázemí. Myslete také na drenáž - okolo kořenů se nesmí hromadit vlhkost.