Trnku můžete vysadit jako živý plot, solitér nebo větrolam a je téměř jedno, kam ji umístíte. Roste na slunci i v polostínu, není vybíravá, co se půdy týče, dobře odolává suchu i mrazu. Nevyžaduje hnojení, nemusíte ji ničím stříkat, a navíc z ní budete mít užitek v podobě jedlých modrých kuliček.

Ano, jsou trpké, a určitě je nedáte jen tak na misku na zobání jako maliny. Trnky se spíš přidávají pro zvýraznění chuti do kompotů a zavařenin nebo se z nich vyrobí úžasné domácí víno. Nasládlou chuť získají až poté, co přejdou mrazem. Když je sklidíte dřív, stačí je dát na noc do mrazáku, efekt bude podobný.

Dřezovec trojtrnný
Dřezovec trojtrnný: Méně známá dřevina s jedlými semeny

Trnka se hodí hlavně do ekologicky pojatých zahrad, kde přirozeně zapadne do místního ekosystému. Svými plody láká ptactvo, v jejích hustých křovinách si s oblibou budují hnízda strnadi a ťuhýci. Na jaře, když se trnka obsype sněhobílými květy, si sem najde cestu spousta motýlů. Z květů se dá připravit léčivý čaj, jenž pomáhá při zácpě i nachlazení a má mírně močopudné účinky.

Trnka obecnáZdroj: Pixabay.com

Zdraví prospěšné látky najdeme i v plodech; jde zejména o vitamín C, karoten, vitamíny skupiny B a dále množství vápníku, draslíku a hořčíku. Ve větším množství jsou však trnky mírně jedovaté, je třeba je užívat jako medicínu. Po troškách.

Trnkové víno

Potřebujeme: 2,5 kg trnek, 2 l vody, vinné kvasinky, 1,5 kg cukru rozpuštěného v 1 l vody

Postup: Zralé trnky omyjeme, dáme do hrnce a rozmačkáme kvedlačkou, pak přelijeme vařící vodou. Pak si připravíme demižón nebo 3 – 5litrovou vypařenou láhev, do ní po vychladnutí vlijeme směs, přidáme vzklíčené vinné kvasinky a 1/3 cukerného sirupu. Vše promícháme a uzavřeme kvasnou zátkou. Za týden přidáme druhou třetinu cukerného roztoku, opět promícháme, uzavřeme a ponecháme v klidu stát týden. Poté přidáme poslední třetinu cukru svařeného s vodou. Opět necháme směs kvasit.

Hloh jednosemenný
Jaký je rozdíl mezi hlohem a hlohyní? Jeden keř léčí, druhý raději nejezte

Pečlivě sledujeme, jestli stále ještě probíhá kvasný proces. O jeho ukončení nás informuje chování trnkových plodů. Když klesnou ke dnu nádoby a přestane unikat kysličník uhličitý v bublinkách, víme, že nastal konec kvašení. Stáhneme víno do jiné láhve hadičkou a necháme ještě dokvasit přibližně týden, pak tekutinu stáčíme do láhví a ty opatrně neprodyšně uzavřeme (nejlépe korkovou zátkou, kterou ještě zakapeme voskem). Víno má jasně červenou barvu a je velmi lahodné.