Pokud žádné pítko na zahradě nemáte, můžete ho snadno zhotovit ze starého talíře nebo misky zpod květináče. Důležité je, aby pítko nebylo moc hluboké a nemělo ostré okraje, o které by se drobní opeřenci mohli poranit. Protože voda bude přitahovat k osvěžení také včely, čmeláci, motýly a jiný potřebný hmyz, do pítka bychom měli umístit i větvičku nebo plochý kámen, který poslouží jako záchranný ostrůvek, kde se drobní živočichové budou moci usušit v případě, že do vody spadnou.

Pítko bychom měli umístit ideálně na stinné místo; voda se díky tomu nebude tak rychle kazit a odpařovat. Přesto bude během veder potřeba ji doplňovat nebo vyměnit skoro každý den. Místo, kam pítko postavíte nebo zavěsíte, by proto mělo být snadno dostupné nejen pro ptáky, ale také pro vás. Myslete také na predátory v podobě koček a umístěte pítko na takové místo, kde budou mít ptáci během občerstvení dobrý výhled do okolí.

Trochu řas a špíny ptáčkům neublíží, ale přesto je vhodné pítko jednou týdně důkladně vyčistit. K čištění rozhodně nepoužívejte žádnou chemii; pokud se vám zdá, že voda a kartáček nestačí, můžete si pomoci kapkou octové vody.