V ČLÁNKU NAJDETE:
Bublinkovou fólii společně vytvořili v roce 1957 americký inženýr Alfred Fielding a švédský vynálezce Marc Chavannes, a to jako experimentální 3D tapetu.
„První várka byla vyrobena ručně. Byl postaven i stroj, který bublinkovou fólii vyráběl. Projekt se nakonec neuskutečnil. Po dvou letech však Fieldinga napadlo, že by se bublinková fólie dala využít jako obalový materiál změkčující nárazy. V lednu 1960 Chavannes a Fielding založili společnost s názvem Sealed Air a bublinková fólie byla patentována,“ připomíná internetová encyklopedie Wikipedia.
Nahrává se anketa ...
Bublinková fólie se nejčastěji vyrábí z polyetylenu. Tvarovaná strana se přilepí k ploché straně tak, aby se vytvořily vzduchové bubliny. Nejběžnější průměr bublin je 1 centimetr, existují však i fólie s bublinami až 26 milimetrů v průměru.
Lehká a užitečná solární fólie
Spousta lidí používá bublinkovou fólii jako antistresovou pomůcku. Tímto zjištěním se inspirovaly některé chytré mobilní aplikace. V nich si můžete virtuálně popraskat svou fólii, pokud zrovna nějakou reálnou nemáte poruce. Na principu bublinkové fólie funguje
i populární hračka pop-it.
Měkké polštářky už mnohokrát prokázaly svoji schopnost ochránit před nárazem křehké zboží. Momentálně však bublinková fólie zažívá boom jako levný a velmi schopný kryt na domácí venkovní bazény.
„Solární bublinkové kryty jsou chrániče bazénů vyrobené ze silnějšího materiálu, než bývá tradiční bublinková fólie. Mají tloušťku až 12 milimetrů,“ přibližuje specializovaný web Superpools.
Takzvané solární fólie je možné rozeznat na první pohled díky jejich modré barvě. „Jejich hlavní funkcí je chránit vodu v bazénu hned několika způsoby,“ dodává Superpools.
Každému bazénu přesně na míru
Díky použitému materiálu a vzduchovým bublinám se solární fólie chová na hladině vody jako perfektní tepelně-izolační vrstva.
E-shopy, hobbymarkety i specializované obchody ji běžně nabízejí v rozměrech prodávaných domácích bazénů. Solární fólie je tak možné zakoupit kruhové, oválné i pravoúhlé.
Jeden z největších rozměrů - 5 na 9 metrů - pak vyjde zhruba na dva a půl tisíce korun. Běžně nabízenou službou je takzvaný střih na míru jakémukoliv bazénu.
Svaté pravidlo: bublinkami vždycky dolů
Práce s bublinkovou fólií je velmi jednoduchá. Navečer - ale klidně i přes den, když kolem bazénu člověk prochází se sekačkou a nechce mít vodu plnou trávy - stačí lehkou fólii přehodit přes hladinu. U větších bazénů lze použít statický naviják. Na hladinu se pokládá vždy bublinkami dolů.
Výhody neprůhledné solární bublinkové fólie:
- Tím, že přitahuje sluneční paprsky, vodu v bazénu ohřívá.
- V době, kdy je bazén nepoužívaný, chrání hladinu nejen před vychladnutím, ale i před napadáním běžných nečistot.
- Přestože fólie udrží žádoucí teplo, nepropustí naopak nezádoucí světlo. Právě světlo totiž přispívá k množení řas a sinic.
Vodu zahřívá princip čočky
Jak slunce svítí na solární kryt bazénu, vzduch zachycený v bublinách se pomalu zahřívá. Vzniklé teplo se zase přenáší do vody a ohřívá ji.
„Tento proces je však možný pouze v případě, že bubliny směřují k vodě. Pokud bubliny směřují nahoru, budou bublinky také nasávat teplo, ovšem aniž by ho přenášely do vody bazénu," doplňuje informace o takzvaném efektu čočky vzduchových bublin specializovaný web Pool Research.
Pokud vám kus nevyužité solární fólie zbyde, můžete s ní naložit jako s tou klasickou. Jen uklidňující praskání bublin bude mnohem náročnější, protože modrá solární je citelně pevnější než klasická. Nebo ji dejte dětem; ony už vymyslí, co s ní.
Přečtěte si i další články v nabídce níže, které přináší spoustu inspirativních podnětů: