Pokud hodláte chilli papričky pěstovat venku na zahradě, budete muset počkat s výsevem do konce března, abyste vzrostlé semenáčky přesadili do půdy až po posledním mrazu. Pro celoroční pěstování v bytě za oknem však můžete semínka nechat vzejít kdykoli během roku. Je jen třeba vybrat vhodnou odrůdu. K nenáročným patří například Tabasco, Serrano Balin nebo Apache. Obecně platí, že méně pálivé druhy rostou rychleji a jsou vhodné pro pěstitele, kteří s chilli papričkami teprve začínají.

Semínka necháme naklíčit v navlhčené vatě nebo ve speciálním substrátu určeným pro chilli, a to v hloubce 3 mm. Použít můžete také rašelinové tablety nebo vatu Rockwool. Jako u všech ostatních rostlin, tak i v případě chilli papriček nesmíme substrát přemokřit, jen ho udržujeme mírně vlhký. Semínka by měla klíčit v teple při teplotě okolo 24°C. Nejprve se objeví párek semínkových listů, teprve potom vyrostou opravdové lístky. Takto vzrostlé rostlinky přesadíme s celým kořenovým balem do nádob o průměru aspoň 10 cm.

Chilli papričky potřebují ke zdárnému růstu dostatek světla. V zimním období to může být problém, vystavte je proto nejlépe k jižnímu oknu, kam jde světla i tepla nejvíce. Zalévejte odstátou a vlažnou vodou, studená by jim mohla způsobit teplotní šok. Chilli papričky vyžadují dostatek vláhy, ale nepřelévejte je. Substrát by měl být vždy jen mírně vlhký.

Při pěstování v bytě se k rostlinám málokdy dostane přirozený opylovač. Chcete-li se dočkat plodů, budete muset přírodě trošku pomoci. Jakmile se na rostlině objeví květy, vezměte jemný štěteček a opatrně jím třete okolo střední části květů tak, aby se pyl přenesl k okvětní tyčince. Postup pro jistotu opakujte u všech květů několikrát. Pokud bylo vaše opylení úspěšné, okvětní lístky začnou opadávat a střed květů se bude zvětšovat. Postupně se pak zformují plody, na které v kuchyni nedáte dopustit.