Pokojové rostliny bychom měli pravidelně kontrolovat, abychom případné škůdce zaznamenali hned v počátcích jejich invaze. Čím dřív s bojem začneme, tím větší šanci máme na jejich likvidaci bez použití chemických prostředků. Napadenou rostlinu je nutné ihned izolovat od ostatních, aby se nákaza nešířila, a náležitě ji ošetřit.

Insekticidní tyčinky CareoZdroj: CareoZ kupovaných prostředků jsou pro pokojové rostliny vhodné insekticidní tyčinky, které zatlačíte do substrátu. Rostlina do sebe insekticid nasaje kořeny a brání se škůdcům "zevnitř", přičemž po bytě nerozstřikujete chemii. Tyčinky dobře fungují jako prevence a většinou obsahují i výživná hnojiva.

Svilušky

Svilušky se rychle množí v suchém prostředí, takže máte-li doma suchý vzduch, měli byste zvlhčovat. Napadenou rostlinu poznáte podle stříbřitého potahu na listech, které postupně vadnou a usychají, jak z nich svilušky vysávají šťávu. V raném stadiu by mělo zabrat, když rostlinu osprchujete a její listy omyjete draselným mýdlem. Podle babských rad by měl pomoci i vývar z cibule nebo heřmánku. Léčebnou kúru opakujte několikrát týdně. Pokud to nezabere a svilušky se stále množí, nezbude nic jiného, než zakoupit postřik na přírodní bázi nebo se s rostlinou rozloučit.

Mšice

S mšicemi nebývá snadný boj, i chemické postřiky na ně bývají krátké, mšice si totiž vůči nim časem vytvářejí imunitu. Může na ně ale fungovat podomácku vyrobený roztok levandulového nebo řepkového oleje, úspěšně se likvidují i výluhem z tabáku. V letním období je zlikvidujete i za pomoci jejich úhlavního nepřítele, slunéčka sedmitečného, které se jimi živí.

Jak pečovat o brambořík, aby rozkvetl i příští rok

Puklice

Tělo puklice je chráněno tenkou voskovou vrstvou, která zabraňuje chemickým preparátům dostat se jim "pod kůži". V létě obvykle stačí napadenou rostlinu umístit ven, kde si na puklicích pochutná řada drobných predátorů, ale v zimě puklice představují velký problém, zvláště topíte-li ústředním topením a máte doma suchý vzduch. Viditelné puklice můžete odstranit hadříkem namočeným ve vodě s příměsí řepkového oleje nebo lihu, proces však musíte často opakovat, dokud se budou líhnout nové larvy.

Smutnice

Malé černé mušky kladou vajíčka do substrátu a vylíhnuté larvy vyžírají tkáně a kořínky mladých rostlin. Na rozdíl od škůdců uvedených výše ale smutnice potřebují k životu dostatečnou vlhkost, takže proti nim naopak bojujeme suchem. Někdy postačí, když necháme substrát vyschnout, a potom teprve rostlině dopřejeme přiměřenou zálivku. Osvědčenou babskou radou, kterou využívají i zahradníci z povolání, je zasypat povrch substrátu jemným křemičitým pískem. Rostlině to nijak nevadí a larvy mušek se pod ním udusí.

Tyčinky skořice pomohou navodit vánoční atmosféru.
Sedm způsobů, jak provonět byt bez chemie