Ačkoli ptáci v zimě ještě nehnízdí, budky jim mohou poskytnout útočiště před větrem a mrazem. Pokud se jim u vás zalíbí, jistě se k vám na jaře opět vrátí a vyvedou rodinku. Máte-li na zahradě starou budku, raději ji prohlédněte, jestli není pod vletovým otvorem naštíplá - pták by mohl v prasklině uvíznout za nohu. Starší budky je také potřeba vyčistit od zbytků starého hnízda a potravy, aby se tu nemnožily bakterie. Zkontrolujte i stav stříšky, zda nepropouští dešťovou vodu a tající sníh.

Před výběrem či výrobou nové budky si nejprve rozmyslete, které druhy chcete na svůj pozemek přilákat. Každý ptačí druh totiž potřebuje odlišnou velikost prostoru v budce i jiný průměr vletového otvoru. Menším druhům, jako je modřinka nebo uhelníček, například postačí vletový otvor o průměru 2,8 cm, sýkorky potřebují otvor o něco větší, asi 3,2 cm. Špaček a strakapoud se zahnízdí v prostoru o rozměrech 15 x 15 x 30 cm a vletový otvor pro ně budujeme o průměru 4,5 až 5 cm. Větší druhy přitom obvykle vytlačí ty menší, pokud jim budka rozměrově vyhovuje.

Ptačí budka by měla mít nenápadný vzhled. Ptáci nemají v oblibě křiklavé barvy, volíme proto přírodní odstíny, které splývají s okolím. Budky vyvěšujeme dostatečně vysoko, nejméně 2 m nad zem, přičemž větší druhy se budou cítit lépe ve větší výšce než ty menší. Jestliže chcete vyvěsit budek víc, umístěte je alespoň 20 m od sebe, aby si na jaře ptáci vzájemně nekonkurovali při hledání potravy. Vletový otvor by měl směřovat na jih či jihovýchod a neměl by být příliš zakryt větvemi.

BudCam Ptačí budka se zabudovanou IP kamerouZdroj: Oficiální zdrojA protože jde dneska technologie kupředu ve všech oblastech, na trhu jsou dostupné i ptačí budky se zabudovanou kamerou. Díky ní můžete v přímém přenosu sledovat, jak si ptáci v domečku žijí a jak se jim zjara líhnou mláďata. Spolu s kamerou je v budce zabudován i citlivý mikrofon, který vám zprostředkuje všechny ptačí zvuky a zpěv. Systém seženete okolo 4000 Kč. Problém je jen v tom, že budka musí být připojena k napájecímu zdroji, což v odlehlých koutech zahrady a v několikametrové výšce nemusí být vždycky možné.