Jak používat kávovou sedlinu jako hnojivo:

Zdroj: Youtube

Jahodníkům prospívá hnojivo z kávového lógru. Kávová sedlina nemá vliv jen na jahodníky samotné, ale také výrazně zlepšuje kvalitu půdy, její schopnost zadržovat vodu a navíc snižuje růst plevele. Vůně kávy láká žížaly, které se postarají o prokypření půdy. Současně ale odradí od okusování jahod slimáky a další škůdce. Vůni kávy nemají rádi ani mravenci, mšice, vosy, komáři nebo myši.

Svoji ranní touhu po kofeinu tak můžete s úspěchem sdílet se svými jahodníky. Tím, že po vypití šálku kávy lógr nebudete vyhazovat, ale využijete ho pro své jahody, snížíte množství odpadu a navíc získáte hnojivo zdarma.

Víte, co dalšího potřebují vaše jahodníky?

Za vaši jarní péči se vám jahodníky v létě odmění bohatou úrodou sladkých jahod.
Teď se hraje o bohatou úrodu jahod: Jak dát jahodníku jarní péči, tvar a živiny

Ať už pěstujete jahody červnové nebo stáleplodící, je dobré je hnojit, abyste se dočkali bohaté úrody sladkých a šťavnatých jahod. Není ale nutné aplikovat chemii z obchodů, když si vystačíte s kávovou sedlinou, která vám udělá stejně dobrou službu.

Kávová sedlina navíc dodává půdě dostatek kyselosti, ať už je čerstvá nebo ne. Lepší je ale kávovou sedlinu nechat pár dnů vyschnout, nepoužívat úplně čerstvou. Neměla by také obsahovat cukr.

Hnojení jahod kávovou sedlinou a skořápkami z vajec.Hnojení jahod kávovou sedlinou a skořápkami z vajec.Zdroj: Shutterstock

Sušenou kávovou sedlinu můžete přimíchat do substrátu k jahodě a zalít. Nebo můžete smíchat lógr s vodou a touto směsí pak jahodníky jednou týdně zalévat.

„Existují dvě hlavní roční období pro hnojení jahod, brzy na jaře a na podzim. To je doba, kdy rostliny potřebují podporu růstu a budou mít největší prospěch z extra živin,“ uvádí magazín Gardeners World.


Nahrává se anketa ...

Tři způsoby použití lógru jako hnojiva

Manželé Metzgerovi z Ohia pěstují jahody na své vysněné farmě. Na webu Metzgeracres radí tři způsoby, jak používat kávovou sedlinu jako osvědčené hnojivo pro jahody:

  • Přímé posypání kávové sedliny kolem základny rostliny. Po zalití se živiny vsáknou do půdy a pohnojí rostliny jahodníku. To funguje dobře, protože rostliny jahodníku mají mělké kořeny a kávová sedlina se může snadno dostat do kořenového systému, kde ji rostliny absorbují.
  • Zamíchat lógr do zahradní zeminy před výsadbou. Smíchejte kávovou sedlinu s půdou v poměru 1:4 (kávová sedlina : půda). To znamená, že na 1 šálek kávové sedliny byste měli smíchat 4 šálky půdy.
  • Smíchání kávové sedliny s vodou. Smíchejte asi ½ šálku kávové sedliny se 4 litry vody a za občasného promíchání nechte 24-48 hodin máčet. To umožní, aby se živiny rozptýlily ve vodě a vytvořily zcela přírodní tekuté hnojivo.

Lógr do kompostu

Lógr z vaší kávy bude dobře fungovat i jako mulč, nebo ho můžete přidat do kompostu. Díky obsahu dusíku urychlí kávová sedlina rozklad organických materiálů a přiláká navíc do kompostu žížaly.

Kávový lógr vyhovuje i žížalám, které se do něj zavrtají, a provzdušní tak půduKávový lógr vyhovuje i žížalám, které se do něj zavrtají, a provzdušní tak půdu.Zdroj: Pixabay

„Do kompostu přidávejte pouze chladnou kávovou sedlinu, protože teplo může zabít prospěšné mikroby,“ upozorňuje web pro domácnost a zahradu The Spruce.

Péče o kompost je snadná. „Jednou týdně masu otočte a sledujte vlhkost. Kompost bude připraven za tři až šest měsíců. Ve složení kompostové hromady by kávová sedlina neměla přesáhnout 20 procent objemu, jinak může být pro rostliny toxická,“ uvádí web oregonské univerzity.

V březnu je ten správný čas vysévat semínka květáku do vytápěného skleníku a za čtyři měsíce můžete sklízet
Jak si vypěstovat dobrý květák: Teď je správný čas na sázení do skleníku

„Poměr živin, které rostliny jahodníku vyžadují, se liší v závislosti na ročním období a fázi růstu. Dusík je nezbytný pro růst listů a odnoží. Při jarní výsadbě jahodníku proto aplikujte kompost bohatý na dusík, dobře shnilý hnůj nebo kávovou sedlinu, abyste podpořili růst listů a kořenů,“ radí zahradnický web Backyard Boss.

Kávová sedlina snižuje pH půdy

„Aby jahody prospívaly, vyžadují mírně kyselou, dobře propustnou půdu. Pokud je vaše půda těžká, zhutněná a zásaditá, ovlivní to vaše šance na kvalitní výnos,“ uvádí web House Digest.

Kávová sedlina snižuje pH půdy. Čerstvá káva má ale vyšší úroveň kyselosti než kávová sedlina z uvařené kávy. Po uvaření se neutralizuje a hodnota pH sedliny se pohybuje mezi hodnotami 6,5 a 6,8.

Z rostlin, které máte na zahradě, budou hnojivo z lógru milovat kromě jahod hlavně borůvky, rododendrony, azalky, kapradiny, vřesy, růže rajčata. Hortenziím káva svědčí také, dokonce má vliv na zbarvení impozantní květeny hortenzií. Po kávové vzpruze se totiž začnou barvit do modra. Potřebujete-li oživit unavený trávník, dopřejte mu také trochu voňavé kávy. Zdroj: iReceptář