Muškát - přezimování:

| Video: Youtube

Když přichází podzim a venkovní teploty klesají, je potřeba omezit zálivku muškátů a připravit je na zazimování. Muškáty jsou odolné rostliny a vydrží i první mírné mrazíky. Dlouhodobě však mrazům neodolají, proto bychom je měli zazimovat včas. Hlídejte předpověď počasí, a jakmile zahrozí teplotami pod bodem mrazu, které by se měly opakovat několik nocí po sobě, muškáty ukliďte.

Kde se bude muškátům v zimě nejlépe dařit? Potřebují světlé, chladné a vzdušné místo s teplotou mezi sedmi až dvanácti stupni Celsia. Kdo je může uložit do garáže, dílny, zimní zahrady či chladnější chodby, má vyhráno. Ve starších domech či bytech se jim bude dobře dařit v prostoru mezi špaletovými okny.


Nahrává se anketa ...

Jak muškáty připravit na přezimování

Muškáty je potřeba na přezimování připravit. Nejdříve všechny rostliny v truhlíku důkladně prohlédněte. Neměly by být nemocné, ani napadené mšicemi.

U vzpřímených pelargonií není před zazimováním nutné zastřihování, převislé muškáty však  zkrátíme. Podle některých odborníků je stačí zkrátit o polovinu, jiní radí zastřihnout je nad třemi nebo čtyřmi lístky od země. Odřezané výhonky můžeme použít na řízky pro pěstování nových rostlinek.

Převislé muškáty břečťanolisté je vhodné skladovat v teplotě 8 až 12 °Celsia, muškáty vzpřímené neboli páskaté vyžadují teplotu 10 až 12 °C.

Zkrácené muškáty znovu prohlédneme. „Všechny listy, které jsou suché, poškozené, nebo mají žlutý nádech, nekompromisně odstřihněte,“ doporučuje iReceptář. Z truhlíků odstraňte i rostlinky, které tam nemají co dělat, a aplikujte postřik proti škůdcům a plísním.

Muškáty pravidelně zaléváme jednou za dva až tři týdny, dáváme však pozor, aby substrát nebyl přemokřený. Platí pravidlo: čím nižší teplota, tím méně zálivky.

Nástrahy přezimování muškátů

„Jakmile se muškáty ocitnou v chráněném prostoru a dobrých podmínkách, je jejich přezimování snadné, pokud se vyhnete několika nástrahám,“ upozorňuje portál Gardening etc, který se věnuje zahradám a terasám. Doporučuje dodržovat několik zásad:

  • Zajistěte, aby vaše rostliny zůstaly přes zimu v dobře větraném prostředí. Předejdete tak napadení rostlin houbovými chorobami.
  • Muškáty v zimě nehnojte. Když začnou na jaře růst, dejte jim univerzální tekuté hnojivo rozpuštěné ve vodě.
  • Pravidelně kontrolujte, zda rostliny nenapadli škůdci, zejména mšice, a včas je odstraňte mechanicky nebo organickým prostředkem.
  • Muškáty mohou během teplotně mírných období a ke konci zimy začít znovu růst a dokonce vyvinout poupata. Odštípněte je, protože spotřebovávají mnoho energie a mohly by rostlinám odčerpat zdroje potřebné pro letní růst.

close Muškáty je potřeba na přezimování připravit. info Zdroj: Shutterstock zoom_in Muškáty je potřeba na přezimování připravit.

Zazimování bez hlíny

Pokud nemáte pro takové zazimování muškátů vhodné prostory, můžete zkusit jiný způsob. Před příchodem mrazů rostliny vyndejte z truhlíků a květináčů a jejich kořeny očistěte od zeminy. Dávejte však pozor, abyste je nepoškodili.

Pelargonie si ponechte jen tři sezony, a pak je vyměňte, protože už nebudou příliš hezké.

„Nechte je několik dní proschnout. V této fázi seřízněte stonky asi na délku deseti centimetrů, kořeny ořízněte asi na pět centimetrů a odstraňte všechny listy,“ radí web Homes and Gardens, který se zaměřuje na rady pro domácnost a zahradu.

Pak uložte rostliny kořeny nahoru do velkého papírového pytle, případně kartonové krabice, nebo je zabalte do novin a skladujte je na tmavém a chladném místě, jako je sklep, kůlna nebo garáž.

„Než přijde jaro, zasaďte holé kořenové rostliny do květináčů a umístěte je do slunné místnosti nebo na okna. Použijte kvalitní zeminu, abyste kořeny co nejlépe oživili. Zalévejte je, dokud nejsou mírně vlhké,“ píše magazín This Is My Garden, v němž se zahradníci dělí s ostatními o své zkušenosti.

Začneme také s pravidelnou zálivkou a přihnojováním. Během několika týdnů by rostliny měly začít opět růst.

Jak zazimovat muškát velkokvětý?
Na rozdíl od jiných druhů muškátů můžeme velkokvěté neboli anglické muškáty Pelargonium grandiflorum zazimovat na teplejším stanovišti, které by mělo mít 10 – 15 °Celsia. Před zazimováním odstraníme suché listy a výhony zkrátíme jen mírně. Zazimujte je včas a na jaře je chraňte, protože jim mohou uškodit i slabé přízemní mrazíky.

Facebook Deník Styl je tu pro každého.