Problémy spojené s oslabením intimního svalstva mohou postihnout i vás. Často za ně může pokles estrogenu způsobený přibývajícím věkem, nadváha, porody, nezdravý životní styl nebo sedavé zaměstnání. Trénink poševního a pánevního svalstva pomocí venušiných kuliček však pomáhá řešit nejen inkontinenci a ztížené dosahování orgasmu. Pomůže také předcházet bolestem zad, nepříjemným pocitům při močení, bolesti při menstruaci, pohlavním styku nebo fyzické zátěži.

Denisa Sládková založila instagramový účet breast_implant_illness_czech. Prostřednictvím něho se snaží veřejnost informovat o problematice nemoci z prsních implantátů.
Prsní implantáty mohou být velmi zlým pánem, varuje Denisa Sládková

Díky cvičení s venušinými kuličkami si snáze uvědomíte, které svaly zatínáte, takže trénink bude efektivnější a intenzivnější než při cvičení bez nich – a také příjemnější. Posílené svaly pánevního dna vám navíc zajistí silnější kontrakce a explozivní orgasmus při klasickém sexu. Při pravidelném cvičení s kuličkami se také naučíte přesněji ovládat vaginální svaly, takže při milování ohromíte svůj protějšek pevným stiskem.

ODBORNÍK RADÍ
MUDr. Marek Broul, Ph.D., MBA, FECSM sexuolog a urolog 
„Správně fungující pánevní dno zajišťuje řadu životních funkcí. Přímo ovlivňuje činnost močových cest, podílí se na fungování opěrného systému a jako součást celé pánve nám umožňuje chůzi. Jeho oslabení je příčinou řady zdravotních potíží. Ochablé svaly pánevního dna jsou nejčastější příčinou inkontinence, tedy úniku moči či stolice. Může rovněž dojít k potížím s menstruací a otěhotněním, vznikají i sexuální poruchy. A to jak u žen, tak i u mužů. Se cvičením se dá začít kdykoli, vhodné je před čtyřicátým rokem života, u žen klidně s odstupem po porodu.“

Jak vybírat? Platí jednoduché měřítko, že čím užší máte vaginu, tím menší kuličky byste si měla vybrat. Standardní velikost kuliček je mezi třemi až třemi a půl centimetry. Váhu pak volte podle zkušeností. Pokud začínáte, měly by být kuličky lehčí, kolem padesáti gramů, s postupem času pak můžete přecházet na těžší kalibr.

Kuličky z plastu mají intenzivnější chvění, ale jsou tvrdší a hlučnější. Kuličky ze silikonu, TPE, TPR či gumy (případně těmito materiály potažené) bývají příjemnější na dotek a jsou tišší, chvění však bývá trochu tlumené. Jestliže už máte zkušenosti s těmito materiály, vyzkoušejte i kovové kuličky.

Do vaginy je vložíte volně bez jakéhokoliv pouzdra (nejsou spojené). Pro opravdu pokročilé uživatelky jsou k dostání dokonce obří venušiny koule nebo kuličky pro elektrosex. Ty v sobě skrývají elektrody, takže je kromě klasických hrátek můžete využít i k elektrostimulaci vaginy.

Pro pomalý sex je klíčové pochopit, že mužská a ženská sexuální dynamika je odlišná.
Pomalý sex uzdravuje vztahy. Zapomeňte na představy a ponořte se do svého těla

Většinou se uvnitř kuliček nacházejí ještě další menší, volně se pohybující kuličky. Při sebemenším pohybu narážejí do stěn vnějších kuliček, čímž je rozechvívají a stimulují poševní stěny. Pokud uvnitř nemají pohyblivé kuličky, jedná se o vaginální činku. Jste-li extrémně vzrušivá, na pochůzky zvolte raději činky.

Vyměnitelné venušiny kuličky
Chcete se vypracovat od začátečnice až k pořádně vytrénovaným svalům pánevního dna? U vyměnitelných kuliček můžete jednoduše měnit jejich hmotnost. V balení bývá několik kuliček rozdílné váhy, které podle potřeby měníte v silikonovém pouzdře určeném k zavádění do vaginy.

Vibrační venušiny kuličky
Budou pro vás tím pravým, pokud hledáte kuličky, které vám trénink pánevních svalů ještě více zpříjemní.

Sady venušiných kuliček
Jste začátečnice a chcete se vypracovat, ale nelíbí se vám vyměnitelné kuličky? V sadách najdete několik venušiných kuliček ve stejném designu o různé hmotnosti.

Ben-Wa kuličky
Ráda byste zkusila něco neobvyklého? Tyto kuličky fungují na principu vlastní váhy (stejně jako vaginální činky). Po vsunutí do vaginy na ně působí gravitace a nutí vás tak zatínat svaly pánevního dna, aby kuličky nevyklouzly. Jedná se o obyčejné kuličky, většinou ze skla nebo kovu. Nic v nich neštěrchá a nejsou spojené žádným provázkem.

Jak je používat?

Udělejte si především pohodlí. Naneste na kuličky lubrikant (pokud jste dostatečně vlhká, není potřeba) a jednu po druhé je zasuňte do vaginy směrem dopředu a nahoru tak, aby koncová smyčka zůstala venku, podobně jako při zavádění tamponu. Jakmile jsou kuličky uvnitř, několikrát se projděte po pokoji, abyste si na jejich přítomnost zvykla. Nezapomínejte kuličky před i po použití důkladně opláchnout vlažnou vodou a jemným mýdlem či očistit speciálním dezinfekčním prostředkem.

ODBORNÍK RADÍ
Vojtěch Sláma, zakladatel online sexshopu Yoo.cz 
„Venušiny kuličky můžete používat pro trénink poševního svalstva či jen tak pro radost a zpříjemnění dne. Aby byl trénink pánevního svalstva efektivní, noste kuličky zhruba třicet minut denně. Používejte je při běžném pohybu, kterým může být například chůze, mírný běh, plavání nebo třeba úklid či vaření. Kuličky budou mít tendenci vyklouzávat, což vás bude nutit zatínat svaly a bude docházet k tréninku pánevního dna. Přesně o to u tréninku pánevního dna jde! Pokud váháte, jaký materiál vybrat, doporučuji silikon, který je nejoblíbenější. Silikonové kuličky jsou na dotek příjemné a při používání velmi tiché. A pozor. Venušiny kuličky nejsou vhodné pro ženy, které trpí akutním gynekologickým zánětem či chronickou vaginální atrofií. V takovém případě je vhodná konzultace s gynekologem.“