Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zdraví

dnes 02:06

Překvapivé odhalení: pětina lidí vůbec netušila, že má cukrovku

/INFOGRAFIKA/ Nechali si udělat test na cukrovku v lékárně - ze zvědavosti. O to větší bylo jejich překvapení, když zjistili, že mají skutečně cukrovku. Tak dopadla dokonce pětina lidí, kteří během posledního roku souhlasili s testováním. Šlo přitom o pacienty všech věkových kategorií.

včera 10:59

Pod kontrolou doktora na dálku. Pojišťovny chtějí platit telemedicínu

Svaz zdravotních pojišťoven průběžně vyhodnocuje několik pilotních projektů. Lékaři přes mobil sledují například cukrovkáře nebo pacienty s kardiostimulátorem.

včera 00:56

Pozor! Ve vzduchu létá agresivní pyl. Nesahejte si do očí, radí odborník

Létající agresivní pyl letos alergiky nažene mnohem častěji k lékaři než v minulém roce. A důvod? Kvůli déletrvající zimě začalo kvést najednou hned několik stromů, jejichž pyly dráždí dýchací cesty chronicky nemocných lidí. To je hlavní nevýhoda letošního pozvolného nástupu jara. 

20.4.2018

Motolská nemocnice uzavřela urgentní příjem kvůli spalničkám

Lůžková část urgentního příjmu Fakultní nemocnice Motol zůstane 15 dní uzavřená. Důvodem je nutná izolace zaměstnanců po kontaktu se spalničkami. Jeden ze zaměstnanců urgentního příjmu se nakazil, ostatní musejí povinně do izolace. Uvedli to dnes zástupci ministerstva zdravotnictví a nemocnice.

20.4.2018

Mužská antikoncepční pilulka jednoduše vypne spermie

Ačkoli v současnosti existuje celá škála antikoncepčních metod, téměř všechny se týkají žen. Přestože se o mužské antikoncepční pilulce mluví už delší dobu, jsou muži již tisíce let odkázáni pouze na kondomy. Američtí vědci nyní přišli s látkou, která dokáže doslova vypnout schopnost spermií plavat.

20.4.2018

Cholesterol pomůže snížit síla bylinek

Pokud jste si nechali změřit cholesterol a vyšla zvýšená hodnota, potom byste měli v první řadě upravit svůj jídelníček a zvýšit fyzickou aktivitu. Zařadit do stravy můžete také nabízené doplňky stravy na tento problém. Nabízejí se také bylinky. Příroda totiž má tajná esa, která s tímto neduhem pomůžou.

18.4.2018

Pomáhá pacientům se silnými bolestmi. Konopí nově vdechují pod dozorem lékařů

 /ANKETA/ Jana Slámová má od narození vadu páteře. Při chůzi nebo stoupání do schodů trpí nesnesitelnými bolestmi, od kterých jí běžné léky nepomáhají. Naději jí i podobným pacientům dali tento týden lékaři z brněnské Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně. Otevřeli unikátní místnost, kde nemocní vdechují konopný kouř.

18.4.2018

Pozor na jarní sluníčko! UV záření může nastartovat šedý zákal

Češi jsou národem zahrádkářů, chatařů a kutilů a prodlužující se dny a sílící sluníčko vylákají na venkovní sídla desetitisíce lidí. Přitom právě při venkovních aktivitách dostávají naše oči pořádně zabrat.  Nebezpečná přitom není pouze práce na zahrádkách, ale podcenit bychom neměli ani sílu jarního sluníčka.

18.4.2018

Nábory Ukrajinců do nemocnic skončí. Chyběly jim zkoušky a špatně se domluvili

/INFOGRAFIKA/ Uměle se tady udržují nemocnice, které jsou spíš nebezpečné, protože v nich nemá kdo sloužit, řekl šéf České lékařské komory Milan Kubek. Nábor ukrajinských lékařů bez znalosti češtiny to podle něj nezmění. Příliv zdravotníků z Východu se proto zastaví.  

18.4.2018

Afrodiziaka aneb Co nepřijde s celerem, můžete přehnat s chemií

Je sex s partnerem už trochu nuda? Chtělo by to povyražení, ale erotické pomůcky se vám zdají příliš „ujeté”? Přípravě „zázračných” elixírů lásky, jež by znásobily erotické radovánky, se lidé věnovali již od starověku. Co ale platí dnes? Stačí nám přírodní potraviny, nebo raději sáhneme po „zaručených” pilulkách? Způsobů, jak okořenit touhu a zvýšit libido je nespočet.

17.4.2018

Očkujte se proti encefalitidě i meningitidě, radí lékaři

Nemocných klíšťovou encefalitidou přibývá v Praze nejvíc z českých krajů. Češi podle lékařů stále podceňují očkování jako nejlepší prevenci. 

17.4.2018

Krutá chřipka. V letošní sezoně jí podlehlo 225 lidí

Na následky komplikací způsobených chřipkou v letošní sezoně v Česku zemřelo do minulého pátku 225 lidí. Z toho 180 lidí bylo starších 60 let, ostatní byli mladší, jednomu pacientovi, který chřipce podlehl, nebylo ještě ani pět let. S vážným průběhem nemoci skončilo v nemocnici 644 lidí. Informoval o tom na svém webu Státní zdravotní ústav. Loni v nemocnicích skončilo přes 300 lidí a 114 jich zemřelo.

16.4.2018

Ženy přenášející hemofilii se nemusí vzdát mateřství

Ženy, v jejichž rodině se dědí hemofilie, nemají snadnou situaci. Ačkoliv touží po dítěti, vědí, že když budou mít syna, s velkou pravděpodobností se narodí s touto nemocí. Takzvané přenašečky hemofilie se někdy setkávají nejen s nepochopením lékařů, ale i svého okolí. Obavy však nejsou na místě. Díky moderní léčbě většina rodin život s hemofilikem zvládá.

16.4.2018

Klíšťata útočí. Hlavně tam, kam lidé jezdí odpočívat

Příroda se na jaře probouzí se vším všudy; klíšťata nejsou výjimkou. Upozorňuje na to Dana Šalamunová z Krajské hygienické stanice Středočeského kraje. Že už je nejvyšší čas chránit se před roztoči, kteří mohou přenášet nebezpečná infekční onemocnění, ostatně po víkendových výletech není mnohým lidem třeba zvlášť zdůrazňovat. 

14.4.2018

Až polovina Čechů ztrácí vlasy. Porost jim navrací i robot

Byl jedním z těch, kterým se po čtyřicítce začaly nad čelem odhalovat kouty. Proto se dvaačtyřicetiletý Jaroslav Vácha rozhodl pro změnu: na večírku se nechal přesvědčit k transplantaci vlasů.

13.4.2018

Sport na jaře? Začněte pozvolna a dopřejte si pohodlí

S přílivem hezkého počasí se na lesních pěšinách, cyklostezkách, ale i v parcích velkých měst vyrojili sportovní nadšenci, které už nebaví dřít v uzavřených posilovnách a tělocvičnách. Co je dobré vědět a jak se správně vybavit, aby vás sportování bavilo? Poradit může odborník nebo zkušený trenér, výsledek ale záleží především na vaší vůli.

13.4.2018

Léky, vitamíny i intimní přípravky. Lékárnám přibývá on-line zákazníků

Stačí jeden klik a léky jsou do druhého dne doma. Nebo si je jde pacient vyzvednout na nejbližší pobočku. Prodeje medikamentů přes internet využívá stále větší počet Čechů. Vyplynulo to z nedávné studie společnosti GfK, která se zabývá právě zvyklostmi českých spotřebitelů.

12.4.2018

Byliny pro zdravé nehty

Zdravé a upravené nehty na rukách i nohách jsou estetickou vizitkou každého. Když jsou nehty oslabené, bývají často napadány plísněmi, některé jejich poruchy upozorňují na nedostatek potřebných látek v těle. Kromě toho kondice nehtů zrcadlí zdravotní stav. I v těchto případech můžete najít pomoc u bylin a přírodních látek.

12.4.2018

Nový parkinson je z Horňácka. Objevili ho vědci z Olomouce

Kroje, písně a tance proslavily lidi z oblasti Horňácka u milovníků folkloru po celé střední Evropě. Jenže region na východě jižní Moravy zkoumali kromě národopisců i lékaři z Palackého univerzity v Olomouci. Tento týden upozornili, že tam odhalili nový typ Parkinsonovy nemoci. „Takový nikde jinde na světě nenajdeme. Jde tedy vlastně o úplně novou nemoc,“ upozornil přednosta Neurologické kliniky v Olomouci Petr Kaňovský.

12.4.2018

Země zamořená prachem. Kde se dýchá nejhůř?

/INFOGRAFIKA/ Nejvíce smogových situací bylo loni – už tradičně – vyhlášeno na Ostravsku. Díky novým pravidlům jsou lidé alespoň lépe a rychleji varováni před nebezpečím.

12.4.2018

Přinášejí úlevu? Ministerstvo se chystá hlídat účinky lázní

/INFOGRAFIKA, ANKETA/ Ve výdajích na provoz lázní se utopí miliardy. Dosud je ale nikdo nekontroloval. Vedení resortu zdravotnictví proto naplánovalo, že bude účinky léčivých pramenů prověřovat. V příštích letech chce vytvořit standardy léčebných procedur.  

11.4.2018

E-neschopenky nejspíše čeká další odklad. Používat se začnou až v roce 2021

Elektronické neschopenky, které se měly v Česku zavést od příštího roku, se začnou používat nejspíš nejdřív od roku 2021. O odkladu, který navrhl resort práce, dnes jednal sněmovní podvýbor pro informační systémy. Podle Pirátů za zpoždění e-neschopenek může nynější vedení ministerstva, které po svém nástupu do úřadu v přípravě projektu nepokračovalo.

11.4.2018

V Česku řádí spalničky. V Praze jde o epidemii

Počet případů nakažení spalničkami se zvyšuje. Hygienici letos zaznamenali skoro sedmdesát případů a jen za první tři měsíce letošního roku napočítali osmatřicet. V Praze už je od března epidemie. Objevily se tu totiž více než dvě třetiny všech případů. Podle lékařů je jednou z příčin fakt, že někteří rodiče odmítají své děti nechat očkovat. Nemocnice v Motole zjišťuje, zda má dostatek protilátek a personálu. Ve středu o tom informovala Česká televize.

11.4.2018

Průměrný Čech má mírnou nadváhu. Obézních je pětina mužů

Průměrný Čech má podle dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) mírnou nadváhu. Trpí jí 47 procent mužů a třetina žen, obézní je každý pátý muž a 18 procent žen. Muži více hodin týdně sportují, ženy jedí více ovoce a zeleniny, vyplývá ze zjišťování ČSÚ o životních podmínkách domácností.

11.4.2018

Odblokování negativních emocí dá člověku pocit úlevy i svobody, říká terapeutka

/ROZHOVOR/ Anna Pašková působila jako úspěšná manažerka a kosmetická poradkyně. Teprve díky EFT (emotional freedom technique neboli technice emoční svobody) objevila pro sebe i své klientky metodu, o které je přesvědčena, že skutečně funguje.

10.4.2018

Roztroušenou sklerózou trpí 20 tisíc Čechů. Pomáhá jim registr

Roztroušenou sklerózou (RS) podle odhadů odborníků trpí na 20 tisíc Čechů. Asi dvě třetiny z nich jsou v registru pacientů, který pomáhá nastavit parametry vhodné léčby. Nemocných, kteří užívají takzvanou biologickou léčbu, eviduje většinu. Registr pacientů ReMuS o tom informoval dnes v tiskové zprávě. Včasná a správná léčba může pacientům zachránit i 30 let aktivního života.

AKTUALIZOVÁNO
10.4.2018

Pomoc v boji s rakovinou. Vědci získali na slibnou novou metodu 800 milionů

Tým složený z českých a amerických vědců našel novou metodu, jak bojovat s rakovinou. Spočívá v tom, že se rakovinným buňkám odebere aminokyselina glutamin, která jim slouží jako palivo. Výsledky jsou tak slibné, že další výzkum podpořil zahraniční investor částkou zhruba 800 milionů korun.

9.4.2018

Už žádné transplantace rohovky? Čeští a britští vědci hlásí průlom v léčbě oka

Českým vědcům z Oční kliniky Všeobecné fakultní nemocnice v Praze (VFN) a 1. lékařské fakulty univerzity Karlovy (1. LF UK) se ve spolupráci s britskými kolegy podařilo odhalit nová fakta, která mohou znamenat revoluci v léčbě Fuchsovy endotelové dystrofie rohovky. Ta je dnes nejčastější příčinou transplantace rohovky, kterou musí každoročně podstoupit pětistovka Čechů.

8.4.2018

Život s lupénkou aneb Příběh obyčejné kosmetiky

Podle mnohých odborníků je lupénka nejstarším známým kožním onemocněním. Důkazy o přítomnosti této nemoci našli badatelé už na egyptských mumiích. Jisté je jedno. Ač jde o kůži, psoriáza byla odjakživa i chorobou duše. Dnes tomu není jinak.

6.4.2018

Bolest hlavy zažeňte bylinami

„Bolí mě hlava“, to je věta, kterou dost často používáme jako výmluvu. Bolest hlavy ale patří k nejčastějším a nejběžnějším zdravotním problémům. Může mít různé příčiny, většinou se jí snažíme utlumit a k tomu mohou přispět také bylinky. Než sáhnete po lécích, vyzkoušejte alternativní přírodní prostředky.

Kondice Kondice

Telecí se sýrovou omáčkou a těstovinami (orecchiette)

Telecí se sýrovou omáčkou a těstovinami (orecchiette)

příprava 15 minut, vaření 30 minut, velmi snadné, pro 4 osoby celý článek ›

NOVÁ jóga na třetí čakru

NOVÁ jóga na třetí čakru

Veronika Karmanová pro vás připravila speciální lekci jógy, která je zaměřená na třetí čakru. celý článek ›

Chcete na sobě máknout? Seznamte se s Jillian Michaels!

Chcete na sobě máknout? Seznamte se s Jillian Michaels!

Osobní trenérku Jillian Michaels zřejmě nemusíme většině z vás představovat. Ona je zkrátka aktuálně… celý článek ›

Bezpečně na odrážedle, bez obav do školy

Bezpečně na odrážedle, bez obav do školy

Jednou z nočních můr každého rodiče je vidět svou ratolest pod koly auta. Naučit děti základním… celý článek ›

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT