Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zdraví

6.8.2018

Tropy? Lidé přeobjednávají operace. Bojí se ve vyhřátých nemocnicích

Několik týdnů strávila Alena Klimešová na lůžku Fakultní nemocnice Brno. Proceduru léčby ji znepříjemnilo úmorné horko.

5.8.2018

Zhubla 30 kilo, teď radí jiným. Obezitoložka: Volí si mě, že jsem byla tlustá

Stará se o lidi z celé České republiky, kteří trpí obezitou. Aby pomohla ještě více, napsala knihu, ve které radí, jak zhubnout. Obezitoložka a diabetoložka Dita Pichlerová pochází z Brna, pracuje ale v Praze.

4.8.2018

Je nám horko, úpí pacienti v nemocnicích. Větrají aspoň do chodeb a sklepů

Tropické počasí komplikuje pobyt pacientů v nemocnicích. Ty většinou bývají klimatizované jen zčásti.

4.8.2018

Testujme, jestli děti nekouří, navrhují odborníci k boji s neřestí

/INFOGRAFIKA, ANKETA// Ještě si ani nevyzvedli občanku a už řeší obrovský problém: jsou závislí na tabáku. Bez nikotinu nevydrží ani den. První cigaretu si zapálí hned ráno a do večera jich stihnou dalších patnáct. To je popis typického českého teenagera, který chodí kvůli své závislosti k psychiatrovi.

3.8.2018

Koupání ve volné přírodě: lidi ohrožují sinice i nepříjemný parazit

Oblíbená a hojně vyhledávaná Těrlická přehrada na Karvinsku hlásí problém. Lidé, kteří tamní vodní plochu, přesněji pak její oblast poblíž Pacalůvky a Zátoky v posledních dnech navštívili, si z koupání domu přinesli i ošklivou kožní vyrážku.

AKTUALIZOVÁNO
2.8.2018

Žlutá zimnice poprvé v Česku, žena si nemoc dovezla z Brazílie

Vzácná nemoc se objevila v prostějovské nemocnici. Ta přijala pacientku se žlutou zimnicí – vzácným exotickým onemocněním, jehož výskyt v Česku zatím v literatuře není vůbec popsán.

1.8.2018

Rakovina plic zabíjí. Třetině lidí by pomohla léčba na míru

Obyčejná chemoterapie nezabrala. Miloslava Hošková sice tuto drastickou metodu podstupovala celých osm měsíců, výsledkem ale byly jen nevolnosti. Rakovina z plic nezmizela.

31.7.2018

Žaloby už nemíří jen na doktory, lidé se soudí i s lékárníky

Stačí drobná záměna a lékárník může mít problém: čeští pacienti se totiž naučili, že se žaloby nedávají jen na doktory. Odškodnění mohou chtít také po lékárnících. A začínají toho využívat. Poptávka po právnících se specializací na medicínské právo tak stále víc roste.

30.7.2018

Zřídit porodní dům je nereálné. Ministerstvo preferuje klasické porodnice

Ministerstvo zdravotnictví chce jít cestou zvyšování kvality služeb v porodnicích, nikoli v porodních domech. ČTK to sdělila mluvčí resortu Gabriela Štěpanyová. Zabývat se porodními domy a otestovat pilotně provoz doporučila ministerstvu Rada vlády pro rovnost žen a mužů. Vláda její doporučení projedná v úterý.

30.7.2018

Léčba bez ohrožení plodu. Rakovinu štítné žlázy lze operovat i po porodu

Léčbu nádoru štítné žlázy u těhotných lze podle lékařů odsunout až do doby po porodu bez zhoršení úspěšnosti léčby. Prokázala to mezinárodní studie s účastí českých lékařů z Kliniky otorinolaryngologie a chirurgie hlavy a krku 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Fakultní nemocnice v Motole i dvaadvaceti českých pacientek. Fakulta dnes o tom informovala v tiskové zprávě.

30.7.2018

Boje s depresí? Klinických psychologů se na jižní Moravě nedostává

Synovi Marty Pečeňové diagnostikovali Aspergerův syndrom. Na Zlínsku ani jižní Moravě však není dostatek odborníků, kteří by se mu věnovali. „Nakonec jsme šli k dětské klinické psycholožce v Praze. Jednou týdně jsme tak museli dojíždět,“ uvedla Pečeňová. Na pomoc klinického psychologa podobně jako ona na jižní Moravě čeká řada lidí a to i půl roku.

26.7.2018

Češi se stali světovou špičkou. Ve spotřebě léků na cukrovku

/INFOGRAFIKA/ Češi doplácejí na svou lenost a obezitu: každoročně spolykají druhé největší množství pilulek na cukrovku na světě. Tedy chorobu, kterou si vypěstovali svým nezdravým životním stylem. Předběhnout je dokázalo jen Finsko. 

25.7.2018

Psychiatrie: pomoc nebo hrozba? Lidé protestovali proti zneužívání léků u dětí

S hlavním heslem "Dětství není diagnóza" vyšli v úterý do ulic Prahy lidé, aby vyjádřili nesouhlas se zneužíváním psychofarmak na hyperaktivních dětech. Zároveň probíhá v hlavním městě výstava s názvem Psychiatrie: pomoc nebo hrozba?, která má upozornit především na "nesmyslné diagnostikování dětí a mladistvých psychiatrickými diagnózami."

25.7.2018

Desítky zavřených ordinací. Lékaři se bojí úniku dat pacientů

Budete potřebovat léky? Tak si je zajistěte jinde. Naše ordinace zůstane v době dovolené zavřená, žádný zástup nezajistíme. Důvod: ochrana osobních dat. Žádný jiný lékař se k údajům o pacientech dostat nesmí – kvůli elektronickému receptu a nové evropské směrnici GDPR.

24.7.2018

Tisíce lidí neví o své žloutence C, mohli se nakazit při operaci

Tisíce Čechů a Češek neví o tom, že žijí se žloutenkou typu C. Příznaky nejsou podle odborníků výrazné, může to být nechutenství nebo únava. Lidé se mohli nakazit při operaci nebo porodu do roku 1992, kdy se krevní transfuze ještě na tento virus netestovaly. Chronickou hepatitidu C má v Česku asi 50 tisíc lidí, mohou se úplně vyléčit.

24.7.2018

Porodnice U Apolináře se chlubí porodními asistentkami. Mají diplom z VŠ

Před třemi lety otevřela 1. LF UK na své Gynekologicko-porodnické klinice ve VFN jako první a jediná státní vysoká škola v Praze nový obor Porodní asistentka v bakalářském studijním programu. V těchto dnech toto studium absolvovalo prvních 17 porodních asistentek.

23.7.2018

Pampeliška nebo kopřiva dokáží tělu dodat všechno potřebné, tvrdí raw vegan

Ovoce. Zelenina. Ořechy a semena. Občas nějaké luštěniny nebo mořské řasy. Tak vypadá denní jídelníček Michala Krále z Blanska už pět let. „V šestnácti letech mě trápilo akné a sezonní alergie. Rozhodl jsem se pro změnu stravování a životního stylu. Potom všechny moje problémy zmizely,“ říká jedenadvacetiletý mladík.

21.7.2018

Pozor na slunce. Má sílu, jako kdybychom leželi v severní Itálii

„Jednoho dne jsem se probudila a měla jsem úplně nateklý obličej. Dojela jsem k lékaři, kde mi udělali rychlé testy a konstatovali, že mám alergii na slunce,“ tak začíná vyprávět svůj děsivý zážitek šestašedesátiletá Dana z Chebu.

21.7.2018

Závodí a bojuje s rakovinou. Už posedmé. To už s kdekým psychicky zacloumá, říká

Nejdřív ho jen bolela záda. Zničehonic pak u lékaře zkolaboval a netušil, jestli přežije. Diagnóza? Rakovina. Přesto vytrval a boj s nemocí začíná David Krejčiřík odznova už posedmé. Teď se vrátil k dětskému snu a osvětu o své nemoci šíří díky závodům s auty. A se svým týmem slaví úspěchy.

20.7.2018

Léčení muže z Tachovska stálo loni třináct milionů

Dva pacienti z tachovského okresu jsou mezi desítkou nejdražších klientů Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) v Plzeňském kraji. Pojišťovna na jejich léčbu vydala loni dohromady přes 20 milionů korun.

17.7.2018

Klíšťata nakazí člověka za dvě hodiny, nutná je častá kontrola

Přisáté klíště nakazí člověka encefalitidou za dvě hodiny, boreliózou za 24 hodin. Nutná je proto podle odborníků častá kontrola míst jako jsou podpaží, třísla a podkolenní jamky, kde se klíšťata vyskytují nejčastěji. Odstraňovat klíšťata doporučují opatrně, nejlépe pinzetou a v rukavicích. Nemoci se totiž přenášejí jen porušenou kůží. Loni bylo v Česku zaznamenáno 687 případů klíšťové encefalitidy.

17.7.2018

Vojenská nemocnice koupí přístroj pro ozařování nádorů mozku za 160 milionů

Ústřední vojenská nemocnice v Praze (ÚVN) koupí přístroj pro cílené ozařování nádorů mozku. Může stát až 160 milionů korun a vyžádá si dostavbu jednoho z pavilonů. Novinářům to dnes řekl ředitel nemocnice Miroslav Zavoral. Podobný přístroj, takzvaný gama nůž, je v Praze nyní jen jeden v Nemocnici Na Homolce, další jsou na Moravě. Nádory mozku představují jedno až dvě procenta všech nádorů.

AKTUALIZOVÁNO
17.7.2018

Léky proti průjmu i na revma? Nemáme, odpovídají lékárníci. Výrobci mají výpadek

Chtěla si na dovolenou u moře koupit Endiaron, sháněla ho však marně. „V lékárně mi řekli, že mají výpadek. Museli jsme se obejít bez léků,“ svěřila se Petra Krobová z Bohdalic na Vyškovsku. Endiaron nebyl k dostání pět měsíců, teď se pomalu na pulty vrací. Chybí ovšem i další prášky.

16.7.2018

Nemocnicím na jihu Moravy chybí dárci krve. Kvůli klíšťatům i dovoleným

Že potřebují jeho krev, dali Davidu Jelínkovi z Brna bohuničtí lékaři vědět přes telefon. Minulý týden proto šel darovat životodárnou tekutinu už popatnácté. „Zavolali mi kvůli tomu, že je většina dárců na dovolených a také proto, že je teď hodně úrazů i zraněných. Člověk nikdy neví, kdy krev bude potřebovat sám,“ sdělil Jelínek. Dárce shánějí i ostatní nemocnice v kraji.

16.7.2018

Lékařská komora: Ať je záchranka státní, stejně jako hasiči nebo policie

Stačí větší teroristický útok a nastane chaos, tvrdí Česká lékařská komora. Důvod: záchranky nemají jedno centrální velení, ale jsou roztříštěny do čtrnácti krajů. Komora proto navrhuje jejich sloučení. Česku by podle ní prospělo, kdyby byli záchranáři řízeni jednotně – tak jako policie nebo hasiči.

14.7.2018

Obvodní lékaři? Memorandum slibuje posílení na venkově, ale i více pravomocí

Žádné složité obíhání lékařů. Stačí zaklepat na jedny jediné dveře a lidem se dostane kompletního vyšetření. Praktik jim změří nejenom tlak, ale i hladinu cukru v krvi. Udělá „sono“ břicha a podívá se na stav pacientových plic – to s pomocí spirometru. Nakonec předepíše všechny potřebné léky.

13.7.2018

Ministerstvo s praktickými lékaři podepsali spolupráci na reformě péče

Sdružení praktických lékařů pro dospělé i dětské pacienty a zástupci odborných společností stvrdily spolupráci s ministerstvem zdravotnictví na reformě primární lékařské péče. Sdružení navíc budou přímo dostávat k připomínkám návrhy zákonů, které se této péče týkají. Uvádí to memorandum, které dnes podepsal ministr Adam Vojtěch (za ANO) a zástupci sdružení lékařů a profesních a odborných společností.

12.7.2018

Unikátní technologie. Pozná člověka přes zeď a pomůže při léčbě parkinsona

/VIDEO/ Způsob, jakým se člověk pohybuje, je podobně jedinečný jako například otisky prstů. Skupina vědců a studentů nyní vyvinula radaru podobnou technologii, která dokáže identifikovat kolemjdoucího člověka i přes zeď. To by mohlo být použitelné například při sledování starších nebo nemocných lidí, ale současně to vyvolává obavy ochránců soukromí.

12.7.2018

Jako v Africe. Lidé z českých ghett umírají o 18 let dřív

Chudí jsou častěji nemocní: infarktem trpí dvakrát častěji, duševními chorobami dokonce šestkrát víc. Státní zdravotní ústav se proto na sociálně vyloučené lokality zaměřil.   

11.7.2018

Pozor na léky s valsartanem. Ústav pro kontrolu léčiv stahuje některé přípravky

Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) zveřejnil informaci o stahování některých přípravků s léčivou látkou valsartan z úrovně zdravotnických zařízení, lékáren a distributorů. Důvodem stahování je podezření na závadu v jakosti. Stahování postihlo v různé míře všechny státy Evropské unie a týká se více léčivých přípravků různých držitelů rozhodnutí o registraci.

11.7.2018

Kvůli jídlu ročně onemocní jedno okresní město, varují hygienici

Dejte si pozor na jídlo, varují hygienici. I ono totiž může zabíjet. Chorobami ze špatně zpracovaných či skladovaných potravin každoročně onemocní dokonce 56 tisíc lidí. To je jedno okresní město. Nejčastěji lidi skolí takzvaná kampylobakterióza nebo salmonelóza. Vyplývá to z čerstvých statistik Státního zdravotního ústavu.

10.7.2018

Dětí na drogách přibývá. Extázi berou i ráno před školou

/ANKETA/ Od malička ji rodiče drželi zkrátka, ještě na základní škole proto ze vzdoru začala s tvrdým alkoholem a sáhla i po marihuaně.

9.7.2018

Lék proti průjmu Endiaron je opět dostupný. Už ho ale nevyrábí Zentiva

Nejčastějším slovem, které lidé již od začátku roku hledali v kombinaci s lékem Endiaron, bylo „náhrada“. Známý přípravek proti průjmu totiž zcela zmizel z pultů lékáren i stránek internetových obchodů. Útrapám při akutních obtížích by nyní měl být konec. Dodávky léku se pomalu obnovují.

8.7.2018

Daroval plazmu. Hned pomohla popálenému

Na první odběr krve přivedla tehdy nervózního sedmadvacetiletého Vavřince Charváta z Brumovic na Břeclavsku jeho žena, sama dárkyně. Po osmadvaceti letech je to pro něj už rutina. Minulý týden ho ocenila ředitelka Českého červeného kříže Iveta Holásková Zlatým křížem druhé třídy za 120 bezplatných odběrů krve.

7.7.2018

V Česku oproti loňsku ubylo nově nakažených virem HIV

Za pět měsíců letošního roku se nakazilo virem HIV 94 osob. Je to méně než za stejné období loňského roku, kdy nově nakažených bylo 104. Vyplývá to z údajů Národní referenční laboratoře pro HIV/AIDS Státního zdravotního ústavu.

3.7.2018

Víc času na pacienty. Ministerstvo zjednoduší pravidla pro dokumentaci

Ministerstvo zdravotnictví zjednoduší pravidla pro vedení zdravotnické dokumentace, aby snížilo administrativní zátěž pro lékaře a sestry. Vyhláška s novými pravidly vyjde příští týden, část z nich začne platit od 24. července a zbytek od 1. listopadu. Novinářům to dnes řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Podle něj by omezení administrativy mělo přispět k tomu, aby lékaři a sestry měli víc času na péči o pacienty.

30.6.2018

Rušte špitály. V každém kraji jeden, vyzývá politiky studie

/INFOGRAFIKA/ Proškrtejte nemocniční síť, vyzvali analytici české politiky. Pokud by se v každém kraji zrušil jeden špitál, nic by se podle nich nestalo. Naopak, systému by se ulevilo. „Přestali bychom řešit věčné problémy s nedostatkem personálu, protože lékaři a sestry by se rovnoměrně rozprostřeli do zbývajících zařízení,“ tvrdí Pavel Brůna ze společnosti Consult Hospital.

29.6.2018

Řídnutí kostí zabíjí. Nepodceňujte zlomeniny!

Osteoporóza neboli řídnutí kostí je nejrozšířenějším onemocněním na světě vůbec. Počet nemocných rapidně přibývá i díky dlouhodobému demografickému trendu – stárnutí. Celosvětově trápí kolem 200 milionů lidí a podle odhadů vzroste do roku 2050 počet pacientů s osteoporózou u žen o více než 240 procent a u mužů dokonce trojnásobně.

29.6.2018

Nemocnicím chybí personál. Lékařům nabízí příspěvek 400 tisíc

Nemocnice i další zdravotnická zařízení v několika posledních letech řeší akutní nedostatek kvalifikovaného personálu. Podle Ústavu zdravotnických informací a statistiky chybí v Česku 2500 zdravotních sester a počet chybějících lékařů za dva roky přesáhne tisícovku. Nejvážnější je situace v Ústeckém a Karlovarském kraji.

27.6.2018

Po farmaceutech je obrovský hlad. Největší síť lékáren vyhlašuje mzdovou válku

/INFOGRAFIKA/ Dlouhá léta biflovali, jak se vyrábějí léky a co která pilulka dokáže. Pokud udělají chybu, může to stát pacienta i zdraví. Přesto si lékárníci vydělají míň než pokladní: nástupní plat absolventa ve státní lékárně nepřesáhne 26 tisíc hrubého měsíčně.

26.6.2018

Komora žádá kvůli eReceptům úlevu pro lékaře-důchodce. Ministerstvo je proti

Nechte lékaře nad pětašedesát let, aby lidem předepisovali i klasické papírové recepty, navrhuje Česká lékařská komora. Žádá ministerstvo zdravotnictví, aby starším lékařům v důchodovém věku udělila pětiletou výjimku, po kterou by pro ně nebyly elektronické recepty povinné.

25.6.2018

Zpomalíme leukémii, říká úspěšná vědkyně. Ocenil ji držitel Nobelovy ceny

Jako dítě chtěla být lékařka nebo veterinářka, povolání bioložky jí vůbec na mysl nepřišlo. Nakonec se Pavlína Janovská bioložkou stala a sklízí ve své profesi výjimečné úspěchy. Minulý týden převzala z rukou držitele Nobelovy ceny ocenění za třetí místo v soutěži Cena Sanofi za farmacii.

25.6.2018

Lék nezabral? Ať platí výrobce. Ministerstvo sepisuje nová pravidla

/INFOGRAFIKA/ Ministerstvo zdravotnictví sepisuje nová pravidla, podle kterých se budou lidem hradit léky. Chce tím vyhovět pojišťovnám, kterým vadí vysoké výdaje na medikamenty pro těžce nemocné. Současně chce zkrátit dobu potřebnou pro vstup přípravků na český trh.

24.6.2018

Pohotovost v Mělníku stále nefunguje. Rodiče jezdí s dětmi desítky kilometrů

Cedule na dětské pohotovosti v roudnické nemocnici, kam dojížděla téměř polovina dětí z Mělnicka, stále hlásá zavřeno. Krajští zastupitelé totiž odmítli žádost města o spoluúčast na této lékařské službě. Nemocnice na její obnovu rezignovala.

22.6.2018

České konopí pro léčebné účely je opět k dispozici

Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) dnes převzal od společnosti Elkoplast Slušovice dodávku 4,2 kilogramu českého konopí pro léčebné účely. Lékárny ho budou moci objednávat od pondělí 25. června. ČTK to dnes sdělila Monika Knoblová z tiskového oddělení ústavu.

22.6.2018

AIDS považuje v Česku za problém stále méně obyvatel

Onemocnění AIDS v současné době za problém pro Českou republiku považuje 61 procent lidí. To je nejméně od roku 2011, kdy Centrum pro výzkum veřejného mínění (CVVM) tuto otázku veřejnosti položilo poprvé. Vyplynulo to z květnového průzkumu CVVM, které jeho výsledky poskytlo ČTK.

21.6.2018

Mladé ženy a alkohol? Většina neví, kdy má dost. A každá osmá pije, dokud může

Jak jsou na tom dívky a mladé ženy s alkoholem? Na tuto otázku se v rámci svých preventivních aktivit zaměřilo fórum Pij s rozumem, které sdružuje výrobce lihovin. Výsledky průzkumu ukázaly, že většina českých děvčat sice má při požívání alkoholu zábrany, ale některá se ve vztahu k němu chovají značně rizikově.

21.6.2018

Student ze Vsetína získal za výzkum léčby rakoviny významné ocenění

Prestižní ocenění Cena Sanofi za farmacii získal talentovaný vědec ze Vsetína Zdeněk Škrott. Mladému badateli ji v Praze osobně předal nositel Nobelovy ceny za chemii Jean-Marie Lehn. Kromě finančního ocenění získal Škrott také měsíční stáž ve francouzské laboratoři dle svého výběru.

20.6.2018

Transparentnost zdravotnictví prodraží, myslí si exministr Ludvík

Transparentnost podle bývalého ministra zdravotnictví Miloslava Ludvíka (ČSSD) české zdravotnictví v důsledku prodraží. Farmaceutické a další zdravotnické firmy totiž budou muset držet zveřejněné ceny pro celou Evropu. Ludvík to řekl na dnešní odborné konferenci Transparentní a trvale udržitelné zdravotnictví. 

20.6.2018

Pražské zdravotnictví je v nejlepší kondici. Radní chce metropolitní nemocnici

Jaké jsou aktuální pohledy na pražské zdravotnictví? Na tuto otázku se snažil odpovědět stejnojmenný seminář, který uspořádal na začátku týdne pražský radní pro zdravotnictví Radek Lacko (ANO) v budově magistrátu. Za kulatý stůl zasedly osobnosti napříč zdravotnickými obory a institucemi. Akce měla odhalit silné i slabé stránky zdravotnictví na území metropole.

Kondice Kondice

NOVÁ jóga k odstranění pocitu úzkosti a napětí

NOVÁ jóga k odstranění pocitu úzkosti a napětí

Podzim už o sobě dává hlasitě znát, hlavně rána bývají chladná a pošmourná. Pokud vám například… celý článek ›

Tenerife aneb kam na zářijovou dovolenou s rodinou

Tenerife aneb kam na zářijovou dovolenou s rodinou

Tenerife je jedním ze sedmi hlavních Kanárských ostrovů, přičemž patří k ostrovům největším a pro mnohé… celý článek ›

Ze zářijové Kondice: Že cvičit s děckem nejde? Už žádné výmluvy!

Ze zářijové Kondice: Že cvičit s děckem nejde? Už žádné výmluvy!

Dítě už přestane být alibi, proč nemůžete cvičit. Máme pro vás plán, jak zapojit vaše zlatíčka do ladění… celý článek ›

Den s Kondicí: Přijďte si s námi zdarma zacvičit!

Den s Kondicí: Přijďte si s námi zdarma zacvičit!

Už 16. září to vypukne! Připravili jsme si pro vás skvělý program plný pohybu, zdravého jídla, pití a… celý článek ›

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT