Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zdraví

24.2.2018

V Brně díky nejmodernějšímu CT v Evropě vyšetří víc lidí

Fakultní nemocnice Brno pořídila čtvrté CT, lidé by se díky novému přístroji mohli dostat na vyšetření rychleji. „Doposud lékaři v nemocnici vyšetřili asi sto pacientů denně, teď by jich mohli zvládnout sto dvacet,“ odhadl šéf kliniky radiologie a nukleární medicíny Vlastimil Válek.

23.2.2018

Chřipka neustupuje. Nemocných je víc než v minulém týdnu

Počet nemocných chřipkou v Česku se tento týden prakticky nezměnil, stoupl o 0,5 procenta. Lékaři nahlásili 1954 případů akutních infekcí dýchacích cest na 100 tisíc obyvatel. Vyplývá to z informací na webu Krajské hygienické stanice Karlovarského kraje. Hlavní hygienička vyhlásila začátek chřipkové epidemie na začátku února. Obvykle trvá čtyři až osm týdnů.

23.2.2018

V Česku loni přibylo nemocných, průměrná délka stonání ale klesla

V Česku loni přibylo nemocných. Počet ukončených neschopenek dosáhl téměř 1,7 milionu, což bylo meziročně o sedm procent více. V průměru lidé stonali 41 dní, tedy o necelý den méně než v roce 2016.

22.2.2018

Zdraví a vyšetření prsů? Odborníci nově odpoví online

Novou službu pro pacienty zavedli v prostějovské nemocnici. S otázkami týkajícími se onemocnění prsů a jejich vyšetření se nyní mohou obracet na odborníky přes online mamární poradnu.

21.2.2018

Umělé klouby podraží. Zkušebny propadly v auditech

Špatná zpráva pro všechny, kteří v bolestech čekají na nový umělý kloub: čekací doby se protáhnou. Delší budou o měsíce i roky. Důvod? Implantáty, které vpustily na trh české zkušebny, totiž mohou být nebezpečné. Zákonodárci proto chtějí klinické testování převést pod univerzity. 

20.2.2018

Marodí méně dětí, chřipková epidemie však v Praze stále trvá

V hlavním městě už čtvrtý týden pokračuje epidemie chřipky, značně však v minulém týdnu ubylo dětských pacientů. Nejvíce mezi školáky, výrazný pokles je patrný i u předškoláků a studentů.

19.2.2018

Lékaři na telefonu. Obracejí se na ně tisíce lidí, pojišťovnám to šetří peníze

/ANKETA, INFOGRAFIKA/ Žádné zdlouhavé cestování ani posedávání v čekárně ordinace. Mnozí pacienti si oblíbili jiné řešení: své zdravotní problémy stále častěji konzultují s odborníkem po telefonu. Zájem o službu mají tisíce lidí. Poradenství na dálku proto zavádějí nemocnice i pojišťovny – pacient, který „necourá“ zbytečně po doktorech, totiž podle nich stojí menší peníze.

14.2.2018

Psychicky nemocných přibývá. Schizofrenici dostanou terénní sestry

/INFOGRAFIKA/ Čekárny psychiatrů praskají ve švech a pacientů dál přibývá. Nových specialistů se přitom nedostává. Pomoci by měla komunitní centra duševního zdraví, ve kterých bude působit tým složený z několika odborností. Od příštího roku by měly provoz prvních pěti center začít částečně hradit pojišťovny.

12.2.2018

Vir-zabiják má slabinu. Vědci se přiblížili léčbě klíšťové encefalitidy

Lékaři jsou o krok blíž účinnému boji s klíšťovou encefalitidou. Vědci z brněnského institutu Ceitec odhalili slabinu nebezpečného viru.

12.2.2018

Mužů s poruchou erekce přibývá. Může za to stres a hektický styl života

Co se může zdát jako problém hodný pouze zčervenání, může znamenat i vážné poškození cév v celém těle. Mužů s poruchou erekce je stále víc, a to i mezi mladými. Brňanům s tímto problémem pomohou v novém urologickém centru v Bohunicích. Muže tam léčí unikátní metodou.

12.2.2018

Chyba za statisíce. Pojišťovny platily za lék bez důkazu o účinku

Výrobce nepředložil jediný důkaz o tom, že jeho lék na zánět žil funguje. Přesto ho pojišťovny musely hradit. Několik měsíců za něj vyplácely dokonce třikrát vyšší částku než za podobný přípravek, který už studie dávno má. Teď kvůli tomu zvažují, že budou na státu své škody vymáhat.  

10.2.2018

Dětem chybí vitamín D. Nejhorší situace je v zimě a na jaře

Českým dětem podle studie Státního zdravotního ústavu (SZÚ) chybí vitamin D, který se tvoří na kůži ze slunečního záření. Jen třetina dětí má dostatek celoročně, nejhorší je situace v zimě a na jaře. SZÚ zkoumal před dvěma lety krev více než 400 dětí, letos plánuje i měření u dospělých.

9.2.2018

Nad zánětem močových cest se nevyplatí mávnout rukou

Se zánětem močového měchýře se ve svém životě setkala zhruba každá druhá žena. Nepříjemné onemocnění se opakovaně týká zhruba patnácti procent z nich, ale nevyhýbá se ani mužům. Návštěvu urologa proto nikdy neodkládejte, můžete tak předejít vážným komplikacím. Varováním by měly být už počáteční projevy zánětu – vedle pálení i časté noční návštěvy toalety.

9.2.2018

Falešné potratové pilulky v Česku. Mohou způsobit i smrt

Na první pohled vypadají jako neškodné originály: zdobí je dokonce vyražený znak světové farmaceutické firmy. Místo účinné látky ale mohou obsahovat cokoliv. Na českém trhu se objevily falešné potratové pilulky. K dostání jsou na internetu.

7.2.2018

Bylinné elixíry lásky

Již od pradávna jsou byliny spojované s čarovnou mocí, jak přivábit lásku. Třeba se věřilo, že pár lístků bazalky, které budeme mít neustále při sobě, přivolají lásku té správné osoby. V současnosti jsou potvrzené účinky řady přírodní afrodiziak, stačí je jen vyzkoušet. Bylinná afrodiziaka zvyšují sexuální touhu a prožitek pohlavního aktu, umocňují sexuální pud a fantazie.

7.2.2018

Dětských autistů přibývá. Rozšíří se možnosti jejich léčby

Dobrá zpráva pro všechny rodiče, jejichž děti trpí autismem: pojišťovny by jim měly zaplatit jakoukoliv terapii, kterou jim doporučí lékař. Dnes mají nárok jen na jednu z nich – aplikovanou behaviorální analýzu (ABA). Jenomže ta je podle odborníků vhodná jen pro část dětí. Ostatní stále zůstávají bez pomoci.

6.2.2018

Češi jsou nejtlustší v historii. Děti nevyjímaje

/INTERAKTIVNÍ INFOGRAFIKA/ Většina mužů a žen v zemi trpí nadváhou nebo je obézní. Výrazně přibývá otylých chlapců a dívek.

5.2.2018

Neplodným ženám pomůže unikátní metoda. Vyšetří zralost vajíček

Ženám, kterým se nedaří otěhotnět kvůli nedostatečně zralým vajíčkům, může pomoci nová technika umělého oplodnění. Zatím se díky ní narodilo osm dětí. Takzvaná polarizační mikroskopie reprodukční kliniky Reprofit je v Česku zatím unikátní.    

EXKLUZIVNĚ
5.2.2018

Česko řeší skandál. Umělé kloubní a prsní náhrady nemusí být bezpečné

Prsní implantáty a umělé klouby, které vpustily na trh dvě české zkušebny, nemusí být bezpečné pro pacienty. Tvrdí to alespoň Evropská komise, která ve zkušebnách provedla audit.

AKTUALIZOVÁNO
2.2.2018

Česko zasáhla chřipková epidemie. Dodržujte hygienu, radí odborníci

Českem se šíří epidemie chřipky. Hygienici doporučí, aby si lidé častěji umývali ruce a jedli více ovoce a zeleniny. Oproti minulému týdnu se nakazilo o téměř pětinu více lidí. Nemoc zachvátila také téměř celou západní Evropu, ve východní Evropě je zatím situace lepší.  

2.2.2018

Unikátní olomoucký patent: rychle vrací život "porouchaným" zádům

Úporné bolesti zad a potíže s chůzí. Takové problémy trápí lidi s degenerativním onemocněním páteře. A právě jim může pomoci unikátní meziobratlový implantát, jehož podobu navrhl primář Neurochirurgické kliniky Fakultní nemocnice Olomouc Lumír Hrabálek.

2.2.2018

Rakovina děložního čípku a prostaty. Shodně jsou druhými nejčastějšími

Když se část buněk organismu vymkne kontrole a začne nekontrolovatelně růst, je tady rakovina. Jen diagnózu nádoru děložního čípku si v České republice ročně vyslechne zhruba tisíc žen a každá čtvrtá na ni zemře. Častěji už lékaři ženám sdělují pouze diagnózu rakoviny prsu. U mužů jsou zase nejčastějšími formami zhoubného bujení kožní nádory či rakovina prostaty, jež každoročně postihne až sedm tisíc českých pacientů.

1.2.2018

IKEM hledá dobrovolníky na testy vakcíny pro nemocné cukrovkou

Pražský Institut klinické a experimentální medicíny (IKEM) bude testovat vakcínu pro nemocné cukrovkou 1. typu. Pro studii hledá pacienty od 12 do 24 let, kterým byla nemoc zjištěna nejpozději před půl rokem. Informaci IKEM zveřejnil na facebooku. Cukrovkou trpí v Česku kolem 860.000 lidí, takzvaný diabetes prvního typu má asi sedm procent z nich.

31.1.2018

Loni v Česku přibylo 254 lidí s HIV, méně než v předchozích letech

V Česku byla loni nově zjištěna nákaza virem HIV u 254 lidí, což je meziročně o 32 méně a o 12 méně než v roce 2015. Přes výkyvy v jednotlivých letech odborníci pozorují rostoucí trend už od roku 2002. Za růstem je hlavně přenos mezi muži, kteří mají sex s muži. Informovala o tom Národní referenční laboratoř pro HIV/AIDS.

30.1.2018

Chřipka kosí hlavně děti, pět už jich skončilo v nemocnici

Roste počet pacientů, u nichž laboratorní testy potvrdily pravou chřipku. Tito lidé by měli být ohleduplní ke svému zdraví i okolí a zůstat doma. Nemoc se šíří velmi jednoduše kapénkami a infikovanými předměty. 

30.1.2018

Desítky Čechů ročně zabijí prášky proti horečce. Selžou jim játra

/ANKETA/ Látka paracetamol, kterou obsahuje dokonce 121 léčivých přípravků v Česku, může být nebezpečná. Stačí pouhých osm gramů. U pacienta se do pár hodin objeví zvracení, bolesti břicha nebo píchání pod žebry. Později se mohou přidat poruchy krevní srážlivosti a ztráty vědomí. Pokud lékaři včas nezasáhnou, do týdne nastane smrt.

25.1.2018

Počasí a novoroční předsevzetí. Pražané cvičí jak o život

/INFOGRAFIKA/ Prodej permanentek na cvičení se po začátku roku zdvojnásobil. V metropoli vzrůstá obliba běžeckých škol. 

24.1.2018

Vystoupejte ke zdraví po schodech, vybízejí hygienici

Spalujte kalorie, ne elektřinu! Tahle výzva šibalsky mrkne na každého, kdo vstoupí do budovy Krajské hygienické stanice Středočeského kraje v Ditrichově ulici v centru Prahy a míří k výtahu. Vybízí, aby lidé udělali něco pro své zdraví. Aby raději šli pěšky – a zvýšili tak svůj energetický výdej. Alespoň maličko, ale hned. Právě teď.

22.1.2018

Nemocných přibývá, epidemii chřipky čekají hygienici v Praze do dvou týdnů

/RASTR/ Očkovat se nechalo méně než deset procent lidí, což je podle odborníků i v evropském srovnání velmi nízké číslo. Loni v metropoli na chřipku zemřelo 29 pacientů.

21.1.2018

Smutek dokáže vyléčit i pouhý lidský dotek, snaží se prokázat výzkumník

Smutek ze ztráty blízkého, rozchodu nebo kvůli problémům v práci může lidem snadno přerůst přes hlavu. Čím dál více z nich se pak negativní pocity snaží léčit léky na předpis. Pomoct by jim však mohl i obyčejný dotek. Ve svém výzkumu se to snaží dokázat šestadvacetiletý doktorand Jakub Kraus z Lékařské fakulty Masarykovy univerzity v Brně.

Kondice Kondice

Gábina Koukalová: Konečně se můžu nadechnout

Gábina Koukalová: Konečně se můžu nadechnout

Ověnčená sportovními tituly a medailemi vnitřně prožívala trápení. Tolikrát byla první v cíli, ale… celý článek ›

Co urychluje hojení ran?

Co urychluje hojení ran?

Hojení ran může být zdlouhavý a složitý proces. Jeho rychlost můžeme ovlivnit mnoha faktory - ať už je… celý článek ›

10 tipů a triků na vynikající výsledky v kuchyni

10 tipů a triků na vynikající výsledky v kuchyni

Čekáte hosty a na povedeném jídle vám záleží ještě víc než obvykle? Koukněte se na naše tipy a nechce se… celý článek ›

Na štafetu do Stromovky

Na štafetu do Stromovky

V dobré partě se to lépe táhne, to platí v životě i při sportu. A jak se dá parta ještě více utužit? No… celý článek ›

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT