Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zdraví

12.10.2018

Revmatoidní artritida. Boj proti imunitě i proti systému

/ROZHOVOR/ Bolesti a otoky kloubů rukou, ranní ztuhlost kloubů. To je dennodenní chléb asi procenta Čechů. Podle VZP se počet pacientů s revmatoidní artritidou navíc za posledních pět let zvýšil zhruba o deset procent. Proč nemoc vlastně vzniká, není jisté. Jasné ale je, že až polovinu nemocných připraví o jejich zaměstnání a že boj imunitního systému s klouby může skončit dokonce trvalou invaliditou.  

11.10.2018

Vzdělávat lékaře budou moci vedle fakultních také okresní nemocnice

Vzdělávat lékaře v základních oborech budou nově moci kromě velkých fakultních i menší okresní nemocnice. Nové podmínky pro vybavení a personální obsazení pro akreditovaná pracoviště, kde lékaři vykonávají praxe, stanovuje vyhláška ministerstva zdravotnictví, která dnes byla zveřejněná ve sbírce zákonů. Vyhláška stanoví 19 základních vzdělávacích kmenů pro lékaře, zubaře a farmaceuty.

11.10.2018

Jasan, topol či třezalka. Přinášíme byliny, které pomáhají na bolestivá záda

Dříve záda pobolívala především starší ročníky, ale dnes se tento neduh přesunuje čím dál tím víc k mladšímu věku. Současný životní styl, kdy hlavním koníčkem je obrazovka počítače a zcela chybí pohyb, problém jenom zhoršuje. I na tento problém existují bylinky.

10.10.2018

Neplodnost? Může za ni kouření i odsouvání mateřství

Pláč třinácti a půl tisíc novorozeňat se loni rozléhal v jihomoravských porodnicích. I když se porodnost v kraji v posledních letech zvyšuje, přesto přibývá párů, které na vytouženého potomka roky čekají. S početím jim teď efektivněji pomůžou třeba na brněnské reprodukční klinice Repromeda. Vlastní přístroj, který nepřetržitě sleduje vývoj embryí, a výrazně tak zvyšuje šance na otěhotnění.

9.10.2018

Umřít doma? Zájem Čechů o domácí hospicovou péči roste

Rakovina. Krutou diagnózu si v únoru vyslechla dvaaosmdesátiletá maminka Dagmar Tomáškové z Blanska. Strávila střídavě několik týdnů v nemocnici a doma. Poté se rozhodla dožít poslední dny doma se svojí dcerou. „Díky mobilnímu hospici jsem s maminkou mohla strávit poslední týdny jejího života doma. Jsem za to velmi vděčná,“ uvedla žena.

6.10.2018

Až čtyřicet pilulek denně. Senioři jsou závislí na lécích

/INFOGRAFIKA/ Bez přípravku na nespavost či úzkosti nevydrží až pětina českých důchodců. Množí se přitom případy předávkování - loni takto zemřelo 18 lidí.

5.10.2018

V Česku přibývá nachlazených. Firmám se kupí neschopenky

Ucpaný nos, bolest hlavy, kašel a teploty. Čekárny po celém Česku plní nachlazení pacienti. S nástupem podzimního počasí totiž přibylo respiračních virů. Ve firmách tak chybí zaměstanci, v některých je na neschopenkách až deset procent z nich. 

4.10.2018

Lékaři poprvé transplantovali játra HIV pozitivní matky jejímu dítěti

Riskantní operaci, při které byla transplantována část jater HIV pozitivní matky jejímu HIV negativního dítěte, provedli jihoafričtí lékaři z Witwatersrandské univerzity v Johannesburgu. Dítě by bez transplantace zemřelo. Informovala o tom agentura AFP.

4.10.2018

Znáte rakytník? Keř plný vitamínů chrání proti depresi

O rakytníku se hovoří jako o rostlině budoucnosti. Pro vysoký obsah vitamínu C je srovnávaný s citroníkem. Oranžové plody rakytníku celkově posilují organismus a jsou zdrojem řady vitamínů a minerálních látek.

4.10.2018

Jak předcházet Alzheimerovi? Pohodou. Chrání postižené části mozku s pamětí

Jak vyléčit Alzheimerovu chorobu vědci neví. Zjistili však, jak jí předcházet: duševní pohodou. Ta totiž chrání mozkové buňky, uvedli odborníci Mezinárodního centra klinického výzkumu Fakultní nemocnice u svaté Anny.

4.10.2018

Chřipka zabíjí stále víc lidí. Lékaři doporučují včasné očkování

/INFOGRAFIKA/ Proti chřipce se pravidelně nechává očkovat zhruba pět procent Pražanů. Hygienici spustili kampaň, která má toto číslo zvýšit. Zároveň tvrdí, že vakcín je na trhu dostatek.

3.10.2018

Prahu trápí málo sester a praktiků, problém je i stárnutí lékařů

Největším problémem zdravotnického systému v české metropoli je nedostatek nemocničních sester, málo je i praktiků. Naopak je tu velká nabídka specializované péče, za kterou se do Prahy vydává mnoho pacientů z jiných regionů. Za posledních osm let se podíl mimopražských pacientů zvýšil ze 40 na 45 procent. Problém do budoucna představuje stárnutí lékařů. Na semináři k pražskému zdravotnictví to ve středu uvedl ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislav Dušek. Data vycházejí z aktuální analýzy, kterou ústav zpracoval pro pražský magistrát.

3.10.2018

Češi holdují špatnému životnímu stylu. Třetina kouří, tři čtvrtiny pijí alkohol

Třetina Čechů kouří, v průměru přes 53 cigaret týdně, 28 elektronických cigaret nebo 58 zahřívaných cigaret IQOS. Na 77 procent lidí pije alespoň jednou týdně alkohol, a to průměrně téměř sedm piv týdně, 4,4 skleničky vína či pět malých sklenek tvrdého alkoholu. Vyplývá to z průzkumu agentury Ipsos pro společnost CreativeDock.

3.10.2018

Vojtěch musí Babišovi předložit strategii pro zdravotní pojišťovny

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) dostal od premiéra a předsedy hnutí ANO Andreje Babiše úkol předložit strategii vývoje zdravotních pojišťoven. Podle zprávy za loňský rok, kterou dnes menšinový kabinet ANO a ČSSD schválil, je systém veřejného zdravotního pojištění po letech znovu v přebytku.

3.10.2018

Poslanci se postavili proti zdražení zdravotnických pomůcek

Sněmovna dnes schválila novou úpravu úhrad zdravotnických prostředků. Novela o veřejném zdravotním pojištění by měla lidem ušetřit podle vlády stamiliony korun na spoluúčasti, víc pomůcek bude bez doplatků. Předchozí úhradová pravidla zrušil Ústavní soud ke konci roku. Pokud by nová úprava nebyla od ledna účinná, hrozil by podle kabinetu nárůst spoluúčasti o více než miliardu korun.

3.10.2018

Zahraniční lékaře čeká změna podmínek zkoušky pro praxi v Česku

Zahraniční lékaře čeká změna podmínek aprobační zkoušky, po jejímž absolvování by mohli pracovat v Česku. Budou se moci o její složení pokusit maximálně čtyřikrát, rozložit by si ji ale mohli do dvou dnů. Schválila to dnes Sněmovna v senátní novele, jejímž cílem je vyřadit terapeuty a specialisty čínské medicíny ze zákona o nelékařských zdravotnických povoláních.

3.10.2018

Perou se léky? Nově to zjistí každý lékař, bude mít přístup k datům

Ministerstvo zdravotnictví přichystalo novinku: lékový záznam pacienta. Obsahovat bude seznam všech medikamentů, které člověk užívá.

2.10.2018

Počty případů chřipky je třeba násobit deseti. Všichni pacienti k lékaři nejdou

Počty hlášených případů chřipky je třeba vynásobit deseti, aby alespoň přibližně popisovaly reálný stav. Na dnešní tiskové konferenci věnované očkování proti chřipce a pneumokokům to řekla Kristýna Herrmannová z Kliniky infekčních, parazitárních a tropických nemocí Nemocnice Na Bulovce.

2.10.2018

Chybí vakcíny, hlásí lékaři na prahu chřipkové sezony

Očkovací látky proti viróze nemají doktoři, lékárníci ani distributoři. Je nejvyšší čas na očkování, upozorňují hygienici. Vakcínou proti chřipce by se podle nich měli vyzbrojit hlavně senioři a pacienti se slabým srdcem či plícemi. Jinak by mohli zdánlivě banální viróze podlehnout. Jenomže vakcína není k sehnání. Jak zjistil Deník, marně na ni čekají lékaři a lékárníci v celé republice.    

1.10.2018

Neviditelný inkoust ztmavne na slunci. Upozorní na riziko rakoviny kůže

V našich zeměpisných šířkách klepou na dveře podzimní plískanice, ale v Austrálii se blíží léto a s tím spojené opalování. Právě zde je však vzhledem ke ztenčené ozónové vrstvě obzvláště vysoké riziko vzniku rakoviny kůže. Australští vědci nyní vyvinuli levné nositelné sluneční senzory, které lidem řeknou, že už byli příliš dlouho na sluníčku.

1.10.2018

Potvrzeno. Druhý pacient v Břeclavi má západonilskou horečku

Západonilskou horečku potvrdily v pondělí testy u muže, kterého hospitalizovali na infekčním oddělení v nemocnici v Břeclavi. Oznámila to mluvčí břeclavské nemocnice Táňa Svobodová. Jedná se již o druhý potvrzený případ této nemoci v Česku.

29.9.2018

Diabetiků přibývá. Léčbu jim usnadní nové inzulinové analogy

Několikrát denně se píchají do prstu, aby si změřili glykemii. Poté přichází na řadu inzulín. Tuto rutinu zažívá Petra Krobová jedenáct let. Obě její děti trpí cukrovkou. „Každé jídlo si musí vážit. Syn si na přísné stravování zvykl, ovšem dcera s tím stále bojuje,“ popisuje. Bez omezení můžou jíst jen zeleninu a maso.

29.9.2018

Domácí porody? U nich bývá nepřítelem čas, říká primář gynekologie Velemínský

/ROZHOVOR/ Rodit doma, nebo v porodnici? Každá z variant má své zastánce i odpůrce. Postoj lékaře je jednoznačný. „U domácího porodu je hlavním nepřítelem čas a nepřítomnost odborníka, který by byl schopen nastalou komplikaci rychle vyřešit,“ říká Miloš Velemínský, primář Gynekologicko-porodnického oddělení Nemocnice České Budějovice.

28.9.2018

Jana Divišová: Rakovina vás vrátí do života. Jen to neprošvihnout

/ROZHOVOR/ Poprvé jsem ji potkal někdy před deseti lety. Tehdy jsem se zamiloval do spinningu. To je to, jak skupina lidí sedí na cyklistickém trenažéru v místnosti a před nimi na stejném stroji šlape do rytmu hudby lektor. Ona byla tou lektorkou. Byla jiná než ostatní. Nebyla cyklisticky vyšlachovaná, neměla postavu sportovkyně nebo modelky. Taková teta, napadlo mě.

AKTUALIZOVÁNO
27.9.2018

Zemřela žena, která se v Česku nakazila západonilskou horečkou

První člověk, který se na českém území nakazil západonilskou horečkou, zemřel. Byla to dvaasedmdesátiletá žena, která v inkubační době prokazatelně nebyla v zahraničí, současně měla ale i další vážné chronické problémy, uvedla dnes televize Nova. Informaci o úmrtí potvrdil náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula. Podle hygieniků žena z jižní Moravy zemřela v srpnu v nemocnici.

27.9.2018

Chudoba zdraví tratí. Starý mozek si strádání v dětství pamatuje, zjistili vědci

Děti, které vyrůstají v chudobě, dosahují v seniorském věku horších výsledků při testech kognitivních dovedností. V nové studii, publikované v prestižním odborném časopisu Neurology vydávaném Americkou akademií neurologie, to zjistili vědci z Národního ústavu duševního zdraví.

27.9.2018

Lék se nedováží? Smůla, jiný pojišťovny nezaplatí

Část pacientů má smůlu. Zákon jim sice garantuje alespoň jeden lék na jejich chorobu zdarma, ten ale není nikde k dostání. Lidé si proto musejí na svou léčbu připlácet. Problém nyní bude řešit Ústavní soud.

27.9.2018

Boj s fyzickým násilím: mýty vs. fakta

/INFOGRAFIKA/ Olze bylo 29 let, když ji zabil manžel. Zůstaly po ní čtyři děti. Denisa zemřela po šestnácti ranách nožem. Zanechala tu dva malé syny. Blance bylo 71 let, když ji zastřelil manžel. Ani jednou nešlo o vraždu v afektu, všechny tři ženy byly dlouhodobě týrány, bity a ponižovány. Nikdo nezasáhl, nepomohl jim, nezavolal policii.

26.9.2018

Pozor na nezdravé jídlo. Kromě obezity může zvyšovat i riziko rozvinutí deprese

Stravování v řetězcích rychlého občerstvení a konzumace nezdravého jídla nemusí vést pouze k obezitě. Podle nové rozsáhlé studie výzkumné univerzity v Londýně může také zvyšovat riziko depresí. Lékaři by proto měli jako součást léčby depresí poskytovat svým pacientům i dietní poradenství.

26.9.2018

Chřipka zabíjí. Za posledních pět sezon si vyžádala životy přes 550 Čechů

Za posledních pět sezón podlehlo chřipce nebo jejím komplikacím přes 550 Čechů. Více než 1500 lidí kvůli vážnému průběhu nemoci skončilo na nemocničních odděleních ARO nebo JIP. Většina z nich byla seniorů nebo oslabených jedinců, kterým odborníci doporučují očkování. Novinářům to na dnešní tiskové konferenci sdělili zástupci Státního zdravotního ústavu, Hygienické stanice Hlavního města Prahy a Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP). V Česku je očkováno proti chřipce každoročně jen asi pět procent populace.

26.9.2018

Čtyři koruny za metr. Nemocnice si platí drahý úklid

Zdravotníci praxi kritizují. Peníze, které nemocnice pošlou drahým externím úklidovým firmám, by podle nich mohly jít na platy.

25.9.2018

Alzheimerem trpí dvacet tisíc Pražanů. Účinná pomoc chybí

/INFOGRAFIKA/ V Praze žije nejvíc nemocných Alzheimerovou chorobou z celé republiky. Domovy se zvláštním režimem přibývají, chybí však odlehčovací služby.

25.9.2018

Zavíráme. Nejsou lidi, hlásí špitály

/INFOGRAFIKA/ Českých nemocnic, které řeší nedostatek lékařů a sester omezováním svých oddělení, přibývá. Podle posledních statistik už k takovému kroku sáhlo celých 38 procent českých a moravských špitálů. A další budou přibývat, varují jejich ředitelé.

24.9.2018

Hledá se nemocný. Lidé s hepatitidu C o své chorobě většinou nevědí

Česká republika se připojila ke snaze EU a Světové zdravotnické organizace omezit výskyt hepatitidy C o 90 procent do roku 2030. S tou jen v Evropě žije zhruba 15 miliónů. Ale kteří to jsou? Největší výzvou pro lékaře bude nemocné najít.

24.9.2018

Monopoly. Špitálům vadí předražený servis přístrojů

Stačilo vyměnit jedinou součástku a přístroj mohl znovu ošetřovat pacienty. Jenomže když se nemocnice obrátila na výrobce, narazila.

23.9.2018

Pražským nemocnicím chybějí dárci krve, získávají je i mimo město. Chybí rezerva

Pražským nemocnicím chybějí dárci krve, některé by jich využily až o třetinu víc. Získávají krev také z odběrových center mimo hlavní město. V metropoli je pět transfuzních stanic. Nejvíce evidovaných dárců (kolem 37 tisíc) měla loni Ústřední vojenská nemocnice ve Střešovicích (ÚVN). Do většiny stanic přišlo loni darovat poprvé několik stovek lidí.

23.9.2018

Akce Be happy s epi opět na Jiřáku. Epilepsií trpí v Česku kolem 80 tisíc lidí

Komplikovaný život a nepředvídatelné překážky. To musí řešit lidé s epilepsií, kterých je v České republice okolo 80 tisíc. Proto se na náměstí Jiřího z Poděbrad uskuteční 25. září koncert ke dni epilepsii aneb Be happy s epi. Cílem akce je především podpořit nemocné a informovat širokou veřejnost o této nemoci.

23.9.2018

Tip Ládi Hrušky: Připravte si přírodní bylinné obklady na oči

Trápí vás unavené a podrážděné oči a nechcete utrácet peníze za drahé přípravky? Vyrobte si přírodní bylinný obklad sami doma. Láďa Hruška vám s pomocí zkušené bylinkářky a kosmetičky Vlasty Libotovské ukáže jak na to. 

22.9.2018

Problémy s plodností? Vyzkoušejte byliny na podporu otěhotnění

V současné době má řada párů problém s otěhotněním. Souvisí to také se současným životním stylem, kdy stále více lidí odkládá rozhodnutí mít děti až do pozdější fáze života. Potom je potřeba podporovat plodnost u žen i mužů. A bylinky jsou jednou z možností.

21.9.2018

Umělé klouby jsou v ohrožení. Šéfa zkušebny stíhá policie

Původně měl zachraňovat český byznys s umělými klouby. Jako nový šéf Elektrotechnického zkušebního ústavu měl Zdeněk Vališ přesvědčit Evropskou komisi, že Česko vpouští na trh jen bezpečné výrobky. Nakonec ale řeší úplně jiné problémy: stíhá ho policie.

19.9.2018

Praha darovala VFN přes dva miliony korun. Pomohou při převozu mezi klinikami

/FOTOGALERIE/ Všeobecná fakultní nemocnice v Praze (VFN) dostala od magistrátu dotaci ve výši dvou a čtvrt milionu korun. Peníze vedení jedné z největších zdravotnických zařízení v hlavním městě investuje do speciálního vybavení vozů určených pro převoz kriticky nemocných pacientů. Jednotlivé kliniky VFN jsou totiž rozesety po celé Praze.

18.9.2018

Pacientů s Alzheimerem přibývá, za posledních pět let o 40 procent

Více než 1,1 miliardy korun vyčerpali v loňském roce na svoji léčbu klienti VZP, jimž lékaři diagnostikovali Alzheimerovu chorobu. Je to vůbec poprvé, co náklady největší zdravotní pojišťovny na tuto nemoc přesáhly jednu miliardu. Přibývá ale i nemocných touto chorobou, za posledních pět let jich přibylo více než 40 procent.

18.9.2018

Školáci neumějí mluvit. Na vině jsou rodiče, málo dětem čtou

/INFOGRAFIKA/ Čtení pohádek vyšlo z módy. Rodiče raději vloží dětem do rukou tablet. Výsledek: školáci neumějí pořádně mluvit. Někteří dokonce neporozumí ani mluvenému slovu. Části z nich vydrží problémy až do dospělosti.

17.9.2018

V Česku trpí cukrovkou více než milion lidí, léčbu ale podceňují

Záludná nemoc, která nebolí, avšak postupně přináší vážné zdravotní komplikace. To je diabetes. Diagnóza, kterou si vyslechlo už téměř 900 tisíc Čechů. Možnosti moderní medicíny bohužel naplno využívá jen necelá polovina z nich. Ti ostatní se zbytečně vystavují vyššímu riziku vážných zdravotních komplikací.

17.9.2018

Ošizení pacienti. Pojišťovna jim platí zlomek péče

Na pojistném sice odvedou stejně, ale zdravotní péče dostanou míň. Řeč je o pacientech v některých příhraničních regionech. Rozdíly v tom, jaké sumy pojišťovna zaplatí za jejich ošetření, jsou oproti jiným Čechům až pětinásobné. Platí to nejenom v nemocnicích, ale i při následné domácí péči po propuštění ze špitálu. Ukazuje to srovnání, které nyní získala redakce Deníku. 

15.9.2018

Uvařte si květové čaje. Léčí nachlazení i problémy se zažíváním

Zlepšovat a podporovat své zdraví můžete čaji, které se připravují z květů některých rostlin. Květy si můžete sami nasbírat a nasušit nebo zakoupit ve specializovaných prodejnách. Ostatně tyto čaje jsou dobrým zdrojem příznivých látek pro organismus v průběhu celého roku.

15.9.2018

Zákeřný zákal: počet lidí, které okrádá o zrak, se zdvojnásobil

Na tabuli u očaře přelouskal i ta nejmenší písmenka. Když měl ale přes puškohled zamířit na cíl, neviděl. Což byl u myslivce problém. „Vyšetření nakonec ukázalo, že má zelený zákal. Zorné pole už měl zúžené tak, že byl z oftalmologického hlediska skoro slepý,“ vypráví příběh jednoho ze svých pacientů olomoucký lékař a místopředseda České oftalmologické společnosti Jaroslav Karhan.

14.9.2018

Příspěvky na pomůcky? Tisíce handicapovaných si mohou polepšit

Tisícovky lidí, kteří nemohou kvůli nemocem srdce, cév nebo plic chodit, popřípadě se pohybují jen s velkými obtížemi, se mohou těšit na výrazné finanční přilepšení.

13.9.2018

Únik moči trápí statisíce Čechů. Porucha může být známkou vážného onemocnění

/INFOGRAFIKA/ Nejhorší je ten pocit, že to vůbec neovládáte. Váš močový měchýř se může začít vyprazdňovat naprosto kdekoliv a kdykoliv, popisuje nejistotu každého dne seniorka Jana Navrátilová. Únikem moči prý začala trpět před pár lety, když jí orgán spálilo ozařování zhoubného nádoru.

11.9.2018

Pojišťovny budou hradit zubní amalgám jen v kapslích. Sněmovna podpořila novelu

Z veřejného zdravotního pojištění bude hrazen amalgám pro zubní výplně jen v předem připravených kapslích. Změnu přinese vládní novela, kterou v dnešním úvodním kole podpořila Sněmovna. Předloha reaguje na unijní nařízení o rtuti. Využívání takzvaného nedózovaného amalgámu zakazuje. Nyní novelu posoudí výbor pro životní prostředí a pro zdravotnictví.  

Kondice Kondice

Trápí vás prasklé koutky? Jak mít krásné rty po celý rok

Trápí vás prasklé koutky? Jak mít krásné rty po celý rok

Popraskané koutky dokáží pořádně potrápit. Vzniklé trhlinky se špatně hojí, protože kůže kolem rtů je… celý článek ›

Jak snížit viditelnost vrásek?

Jak snížit viditelnost vrásek?

Výskyt vrásek je zcela běžným projevem stárnutí pleti a nevyhne se nikomu z nás. S rostoucím věkem se… celý článek ›

Jak se zahřát na podzim?

Jak se zahřát na podzim?

Jakoby to bylo včera, co léto skončilo a nové letní hity už jsou zase staré. Jak jste si jistě všimli,… celý článek ›

Jak na perfektní look do práce snadno a rychle

Jak na perfektní look do práce snadno a rychle

Chcete vypadat v práci po celý den skvěle, ale nevíte, co v ranním spěchu dělat dřív? S našimi tipy na… celý článek ›

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT