Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zdraví

8.11.2017

Lékařská společnost kritizuje eRecept, chce odložení a vylepšení

Česká lékařská společnost Jana Evangelisty Purkyně kritizuje elektronické recepty, které budou od roku 2018 povinné. Chce, aby byly nejprve dobrovolné, měly slibované funkce a byly uživatelsky přístupnější, zejména při registraci do systému. Společnost to dnes uvedla na tiskové konferenci. 

8.11.2017

Na Rakovnicku pediatři uzavírají ordinace. Kvůli eReceptu a EET

Několik lékařů pro děti a dorost ukončí na konci tohoto roku svojí praxi. Důvodem je povinnost od ledna 2018 vystavovat pouze elektronické recepty a od března příštího roku pak i nutnost evidence elektronických tržeb. O své pediatry tak přijdou v několika vesnicích na Rakovnicku.  

8.11.2017

Do lékárny s mobilem. Výdej léků čeká zlom

/INFOGRAFIKA/ Obyčejný papírový recept lidé dostanou jen při výpadku elektřiny nebo při ošetření v terénu. Stát ale stále nezprovoznil lékový záznam pacienta, kvůli kterému původně e-recept vznikal.

7.11.2017

Bramborový salát s majonézou po pěti dnech. Je ještě bezpečný?

/ANKETA/ Bramborový salát s majonézou je štědrovečerní klasika. Typické chování českých spotřebitelů simuloval spotřebitelský časopis dTest pokusem, kdy ponechal bramborové saláty pět dnů napospas jejich osudu, ovšem pod laboratorním dohledem. Test ukázal, že majonézy bez konzervantů vydrží stejně jako ty s "éčky".

7.11.2017

Kouříte marihuanu? Pak byste měli mít více sexu i partnerů

Nedávná studie odborníků ze Stanford University School of Medicine ukázala, že kuřáci marihuany se oddávají sexu častěji než lidé, kteří tuto drogu neužívají. Podle nejnovějšího výzkumu si chroničtí uživatelé konopí sex více užívají, více „vydrží“, mívají však i dvakrát více sexuálních partnerů.

7.11.2017

Stres v těhotenství? Větší riziko úzkostí a depresí u potomka, zjistila vědkyně

Stres, který žena zažívá v těhotenství, může zapříčinit větší sklony k depresím u potomka v jeho dospělosti. Potvrdily to výsledky nedávno zveřejněného výzkumu Kláry Marečkové z Brna.

7.11.2017

Dětský čtenář, ohrožený druh?

Podle různých výzkumů z posledních let čtou děti stále méně a čtvrtina z nich dokonce nečte vůbec. Samozřejmě, dnešní děti mají stále více jiných možností, jak se zabavit - počítače, mobily, iPady, Facebook nebo Instagram, takže nemají vlastně ani potřebu sáhnout po knížce, jako generace jejich rodičů. Oblíbené anglické přísloví říká: „Řekni mi, co čteš, a já ti povím, kdo jsi" bychom dnes spíš mohli upravit na „Řekni mi, zda vůbec čteš?!“

6.11.2017

Do konce září přibylo 194 pacientů s HIV, 13 lidí na AIDS zemřelo

V Česku letos za prvních devět měsíců přibylo 194 nových pacientů s virem HIV. Nemoc AIDS propukla u 31 lidí a od ledna do září na ni zemřelo 13 nemocných. Vyplývá to z údajů Národní referenční laboratoře pro HIV/AIDS Státního zdravotního ústavu. Podle organizace Red Ribbon se zatím zdá, že letošní počet nakažených loňské rekordní množství nových pacientů nepřekoná. V minulém roce testy odhalily vir u 286 lidí.

4.11.2017

Rakovinu odhalíte sami doma. Stát chce posílat testy poštou

/ANKETA/ Češi nechodí na preventivní prohlídky, které by odhalily nádor ve střevě. Lidé mají z vyšetření strach. Na vině ale mohou být i praktičtí lékaři, kteří nevystaví doporučení.

3.11.2017

Knírem proti rakovině: Prostatu nejlépe chrání prevence

Patnáct set úmrtí ročně. Takovou bilanci má rakovina prostaty, kterou každý rok onemocní v České republice na sedm tisíc mužů. Samovyšetřením nelze onemocnění odhalit, preventivní prohlídkou ovšem ano, jak připomíná i každoroční charitativní událost Movember. Muži si během listopadu nechávají narůst knír, aby upozornili na nebezpečí a zejména prevenci tohoto mužského onemocnění.

2.11.2017

Uhlí zabije až 20 tisíc Evropanů ročně

Dnes oficiálně startuje masivní kampaň Evropa po uhlí (Europe Beyond Coal), v níž spojily sílu spolky, občanské iniciativy a neziskové organizace z 28 různých zemí. Výzkum, který společná evropská kampaň nyní zveřejnila, ukazuje, že uhelné elektrárny v zemích EU byly v roce 2015 zodpovědné za zhruba 19 500 předčasných úmrtí a způsobily 41 tisíc případů bronchitidy u dětí.

2.11.2017

Jedna nová droga týdně. Česko zaplavují nebezpečné syntetické látky z Číny

/INTERAKTIVNÍ INFOGRAFIKA/ V zemi výrazně přibývá uživatelů, kteří berou „klasické“ drogy. Nicméně alkohol u nás ročně zabije až sedmkrát více lidí, než nelegální substance.

2.11.2017

Zvířecí cukrovkáři. Civilizační choroby dostihly i psy a kočky

Cukrovka je tichý zabiják, upozorňují lékaři. Pacienta dlouho nic nebolí, nakonec ho ale choroba zmrzačí nebo usmrtí. Varování, které doposud platilo hlavně pro lidi, se nyní rozšiřuje i na domácí mazlíčky: s diabetem se podle veterinářů potýká až 48 tisíc psů a 16 tisíc koček. 

1.11.2017

S očkováním dětí někteří rodiče stále váhají. Pediatři to považují za hazard

Očkovat, nebo neočkovat novorozence? Toto dilema je v současnosti stále omílanějším tématem mladých lidí, kteří přivedli na svět potomka. Očkování dítěte povinnými vakcínami v dnešní době odmítá až deset procent rodičů s názorem, že účinky vakcín spíš škodí, než zpevňují zdraví miminka.

31.10.2017

Chřipka zatím lidi netrápí, viróz ale přibývá

Rtuť na teploměrech se nyní jen zřídkakdy vyšplhá nad deset stupňů Celsia, meteorologové místy očekávají první sníh. Právě takové období změn klimatu bývá často příčinou chřipkových epidemií. Ty zatím ještě Rakovnicko nepostihly, ovšem podzimních viróz je dost.  

28.10.2017

Odborníci: Pro placení drahé péče mají být pravidla, ne výjimky

Pro placení drahé specializované péče zdravotními pojišťovnami mají být podle odborníků jasná pravidla. Nyní se platba péče o pacienty, kteří nesplní potřebná kritéria, často individuálně posuzuje na výjimku, kterou umožňuje zákon o veřejném zdravotním pojištění. Informace v pátek zazněly na konferenci Udržitelnost zdravotní péče.

27.10.2017

U zraku se vyplatí pamatovat na prevenci

Každý z nás si zraku velmi cení, ale s prevencí očních vad, ostatně jako se zdravotní prevencí obecně, to tak slavné není. Rovněž je třeba rozšiřovat povědomí o možnostech moderní léčby očních vad. Podle údajů Ministerstva zdravotnictví dbají na pravidelné prohlídky jen čtyři z deseti Čechů, přitom právě včasné podchycení nemoci může zrak zachránit.

26.10.2017

U mrtvice je nejzásadnější čas

Cévní mozková příhoda, lidově mrtvice, zasáhne ročně 35 tisíc Čechů. Stává se tak hlavní příčinou trvalé invalidity i třetí nejčastější příčinou úmrtí u nás. Světový den mrtvice, který je Světovou zdravotnickou organizací (WHO) a Světovou organizací pro mrtvici (WSO) vyhlášen na 29. října, si proto klade za cíl zvýšit povědomí o tomto zákeřném onemocnění.  

25.10.2017

Svět trápí hlad, ale i obezita

Říjnový Světový den výživy každoročně upozorňuje na nedostatek potravin v rozvojových zemích, ale i na opačný problém – obezitu a nezdravé stravovací návyky v rozvinutých oblastech, které se podílí na vzniku civilizačních chorob.

24.10.2017

Amalgámové plomby? Od příštího roku jen pro některé

O zákazu amalgámových plomb se v Česku diskutuje stále více a už v polovině příštího roku by k němu mělo u některých skupin obyvatel dojít. I kdyby se ale v budoucnu začal zákaz týkat všech, stále je zde spousta lidí, kteří amalgámové plomby mají. Pro ty existuje možnost vyměnit je za estetičtější a zdravější alternativy u svých zubařů, především kvůli zvyšující se koncentraci rtuti.

24.10.2017

Přibývá pacientů s lupénkou, biologická léčba stojí stovky milionů

Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) vloni do zhruba padesáti tisíc nemocných s lupénkou vložila více než 464 milionů korun. Přes polovinu z této částky si přitom vyžádala biologická léčba ani ne tisícovky těch nejtěžších případů, což dělá asi 235,3 milionu korun. Loni tuto nákladnou léčbu podstoupilo o 57 procent nemocných více než před pěti lety.

24.10.2017

Šalvěj lékařská: na rýmu, kašel i škrábání v krku

Patřila k léčivkám už ve starověkém Egyptě a byla spojovaná s nesmrtelností a věčným mládím. Lidově se jí říká vlčí ocas nebo také babské ucho. Neroste u nás ve volné přírodě, ale můžeme ji pěstovat na záhonech, ale hlavně se jí dobře daří v nádobách v bytě.

22.10.2017

Fakultka v Šantovce "půjčí" lidem robota, který umí šetrně operovat

Unikátní příležitost stát se na chvíli chirurgem, který operuje pomocí robota, mohou využít zájemci počátkem příštího týdne v olomoucké obchodní galerii Šantovka.

21.10.2017

Pro zdravější záda i mysl. Děti ve škole sedí na speciálních podložkách

Zdravá záda i bystřejší myšlení mají děti ze základní školy v Mokré-Horákově na Brněnsku. Zúčastnily se totiž výzkumu, při kterém více než rok používaly zdravotní podložky na sezení.

21.10.2017

Nové léky nejen na srdce. Čekání na ně bude ještě delší

/INFOGRAFIKA/ Důvod? Výrobcům už nejspíš nebude stačit, že doloží, jakému procentu pacientů jejich pilulky zachrání život.

20.10.2017

Nehodou začíná jiný život

Zranění ho nepoložilo. Ani zlomený obratel nezabránil Honzovi Povýšilovi, aby se stal pětinásobným medailistou v plavání na paralympijských hrách. Zapojil se proto také do projektu Poúrazové péče. Ta má veřejnosti přinést informace a postupně zaplnit mezeru v informacích o možnostech lázeňství a rehabilitace.  

19.10.2017

Lidé možnost nákazy virem HIV stále podceňují

V Česku žije podle průzkumu Státního zdravotního ústavu z konce srpna tohoto roku 3087 osob s diagnózou HIV. Navzdory neustálému nárůstu počtu případů nákazy virem HIV, který způsobuje smrtelnou chorobu AIDS, se lidé v České republice nemoci neobávají.

18.10.2017

GSK stahuje z českého trhu čtyři šarže léku Theraflu Forte

České zastoupení farmaceutické firmy GlaxoSmithKline Consumer Healthcare (GSK) stahuje z trhu čtyři šarže léku Theraflu Forte, rozpustný prášek může obsahovat cizorodé částice. Na webu o tom dnes informoval Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL). Některé šarže přípravku, který se používá ke krátkodobě úlevě od příznaků nachlazení, zimnice a chřipky, stahují z trhu také na Slovensku.

18.10.2017

Zdravotničtí záchranáři pro urgentní medicínu musí zastupovat lékaře

Mají za sebou přes deset let praxe, absolvovali 652 hodin dlouhý specializační kurz a často vyjíždějí k těm nejnáročnějším zásahům. To jsou zdravotničtí záchranáři pro urgentní medicínu, kteří slouží v Praze. V hlavním městě zasahují už rok, od loňského října do konce letošního září ošetřili 2893 pacientů. 

18.10.2017

Kloktadla proti bolení v krku

Studenější dny sebou často přinášejí škrábání a bolesti v krku. Když nemáme zvýšenou teplotu, platí zlaté pravidlo: „Bylinkové kloktání, bolest krku zahání“.

Kondice Kondice

Znáte tajemství černé ředkve?

Znáte tajemství černé ředkve?

Čím dál více hledáme pomoc v přírodě. Není divu – každý kousek přírody nabízí konkrétní pomoc. Často se… celý článek ›

Rozmazlujte se! Poradíme vám, co udělá radost vaší duši i tělu

Rozmazlujte se! Poradíme vám, co udělá radost vaší duši i tělu

Připravili jsme pro vás několik aktuálních kosmetických novinek. Rozmazlovat bychom se měly pravidelně,… celý článek ›

Právě vychází speciál Kondice: Shoďte 10 let!

Právě vychází speciál Kondice: Shoďte 10 let!

Snažíte se shodit pár kilo, nebo i víc? Chcete vypadat a cítit se mladší? Chybí vám energie? Diety vám… celý článek ›

Slunečný zážitek z Bedřichovské 30

Slunečný zážitek z Bedřichovské 30

Byl to můj první závod na běžkách. A náramně jsem si ho užila. Spokojeni museli být i organizátoři ČEZ… celý článek ›

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT