Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zdraví

11.4.2018

E-neschopenky nejspíše čeká další odklad. Používat se začnou až v roce 2021

Elektronické neschopenky, které se měly v Česku zavést od příštího roku, se začnou používat nejspíš nejdřív od roku 2021. O odkladu, který navrhl resort práce, dnes jednal sněmovní podvýbor pro informační systémy. Podle Pirátů za zpoždění e-neschopenek může nynější vedení ministerstva, které po svém nástupu do úřadu v přípravě projektu nepokračovalo.

11.4.2018

V Česku řádí spalničky. V Praze jde o epidemii

Počet případů nakažení spalničkami se zvyšuje. Hygienici letos zaznamenali skoro sedmdesát případů a jen za první tři měsíce letošního roku napočítali osmatřicet. V Praze už je od března epidemie. Objevily se tu totiž více než dvě třetiny všech případů. Podle lékařů je jednou z příčin fakt, že někteří rodiče odmítají své děti nechat očkovat. Nemocnice v Motole zjišťuje, zda má dostatek protilátek a personálu. Ve středu o tom informovala Česká televize.

11.4.2018

Průměrný Čech má mírnou nadváhu. Obézních je pětina mužů

Průměrný Čech má podle dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) mírnou nadváhu. Trpí jí 47 procent mužů a třetina žen, obézní je každý pátý muž a 18 procent žen. Muži více hodin týdně sportují, ženy jedí více ovoce a zeleniny, vyplývá ze zjišťování ČSÚ o životních podmínkách domácností.

11.4.2018

Odblokování negativních emocí dá člověku pocit úlevy i svobody, říká terapeutka

/ROZHOVOR/ Anna Pašková působila jako úspěšná manažerka a kosmetická poradkyně. Teprve díky EFT (emotional freedom technique neboli technice emoční svobody) objevila pro sebe i své klientky metodu, o které je přesvědčena, že skutečně funguje.

10.4.2018

Roztroušenou sklerózou trpí 20 tisíc Čechů. Pomáhá jim registr

Roztroušenou sklerózou (RS) podle odhadů odborníků trpí na 20 tisíc Čechů. Asi dvě třetiny z nich jsou v registru pacientů, který pomáhá nastavit parametry vhodné léčby. Nemocných, kteří užívají takzvanou biologickou léčbu, eviduje většinu. Registr pacientů ReMuS o tom informoval dnes v tiskové zprávě. Včasná a správná léčba může pacientům zachránit i 30 let aktivního života.

AKTUALIZOVÁNO
10.4.2018

Pomoc v boji s rakovinou. Vědci získali na slibnou novou metodu 800 milionů

Tým složený z českých a amerických vědců našel novou metodu, jak bojovat s rakovinou. Spočívá v tom, že se rakovinným buňkám odebere aminokyselina glutamin, která jim slouží jako palivo. Výsledky jsou tak slibné, že další výzkum podpořil zahraniční investor částkou zhruba 800 milionů korun.

9.4.2018

Už žádné transplantace rohovky? Čeští a britští vědci hlásí průlom v léčbě oka

Českým vědcům z Oční kliniky Všeobecné fakultní nemocnice v Praze (VFN) a 1. lékařské fakulty univerzity Karlovy (1. LF UK) se ve spolupráci s britskými kolegy podařilo odhalit nová fakta, která mohou znamenat revoluci v léčbě Fuchsovy endotelové dystrofie rohovky. Ta je dnes nejčastější příčinou transplantace rohovky, kterou musí každoročně podstoupit pětistovka Čechů.

8.4.2018

Život s lupénkou aneb Příběh obyčejné kosmetiky

Podle mnohých odborníků je lupénka nejstarším známým kožním onemocněním. Důkazy o přítomnosti této nemoci našli badatelé už na egyptských mumiích. Jisté je jedno. Ač jde o kůži, psoriáza byla odjakživa i chorobou duše. Dnes tomu není jinak.

6.4.2018

Bolest hlavy zažeňte bylinami

„Bolí mě hlava“, to je věta, kterou dost často používáme jako výmluvu. Bolest hlavy ale patří k nejčastějším a nejběžnějším zdravotním problémům. Může mít různé příčiny, většinou se jí snažíme utlumit a k tomu mohou přispět také bylinky. Než sáhnete po lécích, vyzkoušejte alternativní přírodní prostředky.

6.4.2018

Pojišťovny dávají málo peněz na prevenci. Na osobu a rok 54 korun

/INFOGRAFIKA/ Mezi pojišťovnami jsou obrovské rozdíly. Zatímco Všeobecná zdravotní pojišťovna platí průměrnému pojištěnci jen 39 korun ročně, Zdravotní pojišťovna Škoda posílá skoro dvojnásobek.

4.4.2018

Češi vyvinuli unikátní endoprotézu. Sama zavolá lékaři, když je problém

Primář Sova z legendárního seriálu Nemocnice na kraji města často někomu volal. Kdyby tento nejslavnější ortoped z televizní obrazovky „žil“ v dnešní době, asi by se divil. Volali by jemu. A to nejen pacienti či kolegové, „zavolat“ by mu mohla i jím voperovaná endoprotéza.

4.4.2018

Nebezpečné léky. Stát zveřejnil seznam podezřelých apatyk

Na internetu bují nelegální obchod s léky. Dokonce i s těmi, které mají být k dostání jen na předpis. K mání je prakticky cokoliv: od antikoncepce přes viagru až po antidepresiva. Státní ústav pro kontrolu léčiv proto začal zveřejňovat weby, které nabízejí léky nelegálně. Momentálně varuje před více než třicítkou takových obchodů.

3.4.2018

Chřipková epidemie vystavila na Vysočině účet. Nepřežilo jedenáct lidí

Třiadvacet závažných případů onemocnění, z nichž 11 skončilo úmrtím. Takový účet vystavila letošní chřipková sezona na Vysočině. Nezvykle dlouhá epidemie je definitivně minulostí, nemocnost se vrátila na hodnoty z druhé poloviny listopadu, kdy každoročně akutních respiračních onemocnění začíná přibývat.

3.4.2018

Rodiče si stěžují na nemyté ovoce a zeleninu, které dostávají děti ve školách

Fotka nemyté mrkve a rajčete v igelitovém sáčku s logem Ovoce a zelenina do škol, které si domů donesl školák z Prahy 11, rozčílila rodiče. Podle nich na nutnost plody omýt upozornily základní školy své žáky až po několika letech fungování projektu. 

2.4.2018

Rakovina prsu: Je rizikem umělé oplodnění? Odborníci se neshodují

Ročně postihne rakovina prsu v západních Čechách na 400 žen. Část z nich onemocní poté, co podstoupí umělé oplodnění, tvrdí doktor Tomáš Svoboda z onkologické a radioterapeutické kliniky plzeňské fakultní nemocnice. Podle něj právě asistovaná reprodukce riziko karcinomu zvyšuje. Pacientky přitom o nebezpečí zpravidla ani nevědí.

2.4.2018

Chtějí regulovat emoce. Unikátní výzkum má pomoci lidem s depresemi či anorexií

Lidem s depresemi nebo anorexií pomůže nový výzkum Psychiatrické kliniky Fakultní nemocnice Brno. Projekt pro lepší zvládání emocí je u nás první svého druhu.

31.3.2018

Pediatři stárnou, lékařská péče o děti je ohrožena

Sehnat praktického lékaře pro své dítě se pro Pražany stává stále složitější. Mnoho pediatrů již nepřijímá nové pacienty a ordinace pro děti pomalu ubývají. Dostupnost zdravotní péče do budoucna ohrožuje i vysoký věk dětských praktických lékařů, velká část z nich již dosáhla nebo v několika letech dosáhne důchodového věku.

29.3.2018

Hlavní hygienička Gottvaldová: Letošní epidemie chřipky odezněla

Letošní epidemie chřipky je podle hlavní hygieničky Evy Gottvaldové u konce. Počet nových případů tento týden klesl proti minulému téměř o čtvrtinu, je jich 1060 na 100 tisíc obyvatel. 

29.3.2018

Novou ledvinu dostává víc lidí. Pojišťovnám se to vyplácí

Umírají daleko dříve. Během života se navíc potýkají se spoustou přidružených problémů: nesnesitelnou žízní, nespavostí a depresemi. To jsou pacienti, kteří přežívají po selhání ledvin na dialýze. Lékaři se proto snaží, aby větší část z nich dostala nový orgán.

28.3.2018

Ozdravné pobyty pro astmatiky: VZP vyplácela stamiliony, i když věděla o chybě

Policejní vyšetřování, které se týkalo ozdravných pobytů pro dětské astmatiky pořádaných Všeobecnou zdravotní pojišťovnou, má překvapivé vyústění. Kriminalisté sice zjistili, že pojišťovna přiklepla zakázku na základě lživého čestného prohlášení jednoho z uchazečů, trestný čin se přesto podle nich nestal.

27.3.2018

Test na rakovinu do schránek. Češi dostanou zkumavky na stolici

/INFOGRAFIKA/ Odeberte si vzorek stolice a pošlete ho do centrální laboratoře. Takový pokyn dostanou na konci roku tisíce Čechů. Dopis spolu se zkumavkou najdou přímo ve své poštovní schránce. Ministerstvo zdravotnictví tak chce bojovat proti rakovině tlustého střeva a konečníku.

26.3.2018

Chřipková epidemie na Vysočině se dala na ústup. Zemřel ale další nemocný

Chřipková epidemie je definitivně na ústupu. Ve dvanáctém kalendářním týdnu klesla na Vysočině nemocnost o dalších dvanáct procent, takže je v kraji aktuálně 1201 akutních respiračních onemocnění v přepočtu na sto tisíc obyvatel. Špatnou zprávou je, že si chřipka v letošní sezoně vyžádala desátou oběť. 

26.3.2018

V Praze skončila chřipková epidemie. Podlehlo jí 17 lidí

V Praze skončila chřipková epidemie. Počet nemocných klesl k tisícovce na 100 tisíc obyvatel. V nemocnici skončilo od loňského podzimu 67 pacientů, 17 zemřelo. V pondělí o tom informovala Hygienické stanice hl. města. Ve většině pražských nemocnic je zrušen zákaz.

24.3.2018

Psychicky nemocní se budou léčit i doma

Nikdo nechce být zavřený mezi čtyřmi stěnami ústavu. Lidé se chtějí uzdravovat doma. Platí to i o duševně nemocných, říká předseda České psychiatrické společnosti Martin Anders. Ještě letos proto vznikne prvních pět komunitních center duševního zdraví, která se budou o duševně nemocné starat v jejich přirozeném prostředí. Tedy doma. Ministerstvo zdravotnictví už pro ně hledá místo.

AKTUALIZOVÁNO
23.3.2018

Chřipka ustupuje. Nemocných ubylo za minulý týden o pětinu

Nemocných chřipkou v Česku za uplynulý týden ubylo o 18 procent. Případů lékaři nahlásili v průměru 1385 na 100 tisíc obyvatel. V některých krajích růstává vyšší, například v Libereckém je stále nad 2000 případů. Vyplývá to z informací hygienických stanic. Podle hygieniků už chřipka pozvolna ustupuje, epidemie začala začátkem února.

21.3.2018

Kateřina Cajthamlová: Terapeut musí být dobře trénován v sebereflexi

/ROZHOVOR/ Kateřinu Cajthamlovou zná většina televizních diváků zejména coby nesmlouvavou dietní a výživovou poradkyni, která v rámci pořadu Jste to, co jíte nemilosrdně vyhazovala nešťastným účastníkům z ledniček jejich oblíbené nezdravé pochoutky. Posléze působila i jako průvodkyně a moderátorka pořadu DoktorKA.

20.3.2018

Mezi klienty VZP ubývá nemocných s tuberkulózou, za tři roky o dvanáct procent

V loňském roce vykázali lékaři Všeobecné zdravotní pojišťovně (VZP) diagnózu tuberkulózy (TBC) u 4365 lidí. Ještě v roce 2015 přitom bylo toto číslo o dvanáct procent vyšší. Pokles se projevuje i přesto, že povinné očkování proti tuberkulóze bylo v roce 2010 ukončeno a nyní jsou očkovány jen děti z rizikových skupin. Náklady VZP na péči o klienty s tuberkulózou vloni dosáhly více než 57 milionů korun.

20.3.2018

Zubaři v Praze nechtějí pacienty, kteří žádají ošetření jen na pokladnu

Podle odhadu stomatologické komory nemá jeden až dva miliony lidí v Česku zubního lékaře. Paradoxně je však v naší zemi jedna z nejhustších sítí zubařů a zvlášť v Praze a dalších velkých městech se o nedostatku mluvit nedá. Dle statistiky dojde 78 procent obyvatel do nejbližší ordinace za méně než 5 minut. Přesto se řada z nich setká s tím, že jim zubař řekne, že další pacienty nepřijímá.

19.3.2018

Chřipka je v metropoli na ústupu. Přesto má již třináct obětí

V Praze po delší době klesl počet hlášených onemocnění akutními respiračními infekcemi (ARI) včetně chřipky. Týká se to všech věkových kategorií.  Vyplývá to z nejaktuálnějších dat pražských hygieniků za uplynulý kalendářní týden.

17.3.2018

Česko učilo svět znovu chodit. Teď možná tuzemské protézy skončí

Během posledního půlstoletí rozpohybovaly statisíce pacientů po celém světě. Umělé klouby české výroby. Teď jim reálně hrozí, že skončí. Ztratí povolení vstupovat na evropský trh.

16.3.2018

Epidemie chřipky v Česku podle hygieniků pozvolna ustupuje

Epidemie chřipky v Česku podle hygieniků pozvolna ustupuje. Nemocných za týden ubylo o 12 procent, je jich asi 1693 na 100 tisíc obyvatel, informovalo ministerstvo zdravotnictví v tiskové zprávě. Nemocných ubylo ve všech krajích a věkových kategoriích. Letos hygienici vyhlásili epidemii na začátku února, loni byla tou dobou už na ústupu.

16.3.2018

Vyzrajeme na oční vady?

Dle posledních údajů trpí oční vadou více než 60 procent populace. V souvislosti s tím roste popularita nejen refrakční oční chirurgie. Oční medicína má v současnosti k dispozici moderní a bezbolestné metody léčby očních vad či očních onemocnění.

15.3.2018

Lékař Koukolík bude pasován na Rytíře českého lékařského stavu

Neuropatolog a spisovatel František Koukolík bude dnes slavnostně pasován na Rytíře českého lékařského stavu. O zkoumání mozku a vlivu jeho poškození na duševní funkce vydal řadu monografií a kolem 50 publikací ve vědeckých časopisech. Ocenění od roku 1996 uděluje Česká lékařská komora. Šestasedmdesátiletý Koukolík ho převezme dnes večer v budově břevnovského kláštera.

15.3.2018

Pětina českých schizofreniků stráví léta v ústavu bezdůvodně

Nemají kam jít. To je jediný důvod, proč leží na psychiatrii. Schizofreniků, jejichž pobyt v nemocnici nemá vůbec žádné klinické opodstatnění, je v Česku dokonce pětina. Tvrdí to alespoň Petr Winkler z Národního ústavu duševního zdraví. Více než šest stovek takových lidí navíc podle něj stráví v nemocnici déle než deset let.

14.3.2018

Science fiction? Ne. Vědci už umějí přeprogramovat mozek

Mozek se dá celkem snadno přeprogramovat, zjišťují čeští vědci. Stačí k tomu málo: podráždit ty správné neurony, tedy nervové buňky. Navíc obyčejným světlem.

13.3.2018

Arnica montana – nenápadná květina se vzácnými účinky

Málokterá bylina má v lékárničce tak všestranné využití, jako právě arnica montana, známá také jako prha arnika. Mnohé vypovídají už jen názvy, které této nenápadné žluté květině přisoudila lidová tvořivost: bylina pádů (arnika se tradičně používala při léčbě následků úrazů), vogézský tabák (pro tento účel se využívaly listy byliny) nebo bylina kazatelů (při nadměrném přetěžování hlasu ulevuje od chrapotu).

12.3.2018

Stáří plic? Vybrané lékárny ho začnou lidem zdarma měřit

Jak staré mám plíce? Fungují mi dobře? Na tyto otázky odpoví lidem od dnešního dne farmaceuti ve vybraných lékárnách. Onemocnění plic jsou na celém světě druhou nejčastější příčinou úmrtí, v České republice mají ročně na svědomí přibližně desetinu všech úmrtí. Včasný záchyt a léčba by mohly tato hrozivá čísla zlepšit.

12.3.2018

Škodlivé studium. Třetina českých dětí se ve školách „dusí“

/INFOGRAFIKA/ České školy jsou plné oxidu uhličitého. Vyplynulo to z průzkumu, který v rámci celoevropského programu InAirQ uspořádal Státní zdravotní ústav. Měření se konalo v pěti zemích starého kontinentu, Česko z něj vyšlo jako jedno z nejzamořenějších. Příliš vysoké koncentrace plynu hygienici odhalili dokonce ve třetině sledovaných škol.

11.3.2018

Jak se mít ráda? Ženy čerpaly sebedůvěru při líčení nebo obličejové józe

/VIDEO/ Jak pečovat o pleť obličejovou jógou nebo jak načerpat zdravou sebedůvěru ukázala lidem v sobotu odpoledne v brněnském Avion Shopping Parku akce s názvem Den, kdy se budu mít ráda. Na setkání na podporu ženského sebevědomí přišly stovky lidí.

9.3.2018

Žloutenka už je v Ústí na ústupu. Vyhráno ale ještě není

Na boj s epidemií vydalo město Ústí statisíce korun. Zbývá počkat ještě 50 dní, pak snad vše skončí. 

8.3.2018

Dívka potřebuje lék za statisíce. VZP jí ho odepřela, soudci rozhodli jinak

Pokud by nedostala svůj lék, hrozilo by osmileté Elišce těžké poškození mozku a kostí. Rodiče proto požádali pojišťovnu, aby dítěti přípravek zaplatila. Jenomže narazili. VZP jejich žádost neschválila. Léčivo je totiž příliš drahé, roční léčba může stát až 1,5 milionu korun. Zvrat v případu nastal až nyní – pacientky se zastal soud. Rozhodl, že má dívka na hrazenou léčbu právo.

6.3.2018

Děti vyrůstají na mateřském mléce bez důležitých látek

/INFOGRAFIKA/ Obložte si talíř rybami, vyzývají lékaři čerstvé maminky. Přišli totiž na alarmující věc: dokonce polovina kojících žen v Česku nemá v mateřském mléce dostatek omega-3 mastných kyselin. Ty jsou přitom nezbytné pro vývoj dítěte.

AKTUALIZOVÁNO
5.3.2018

Úspěch českých vědců. Objevili gen zodpovědný za onemocnění rohovky

Za vážné a vzácné onemocnění rohovky může mimo jiné mutace genu GRHL2, zjistili vědci z týmu Petry Liškové z laboratoře pro vzácné nemoci Univerzity Karlovy a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze. Dosud byly známé jen některé jiné příčiny tohoto vážného zdravotního problému, který může vést až ke slepotě.

5.3.2018

Nemocných chřipkou je po jarních prázdninách v Praze opět více, hlásí hygienici

Nemocných chřipkou v metropoli zase přibývá. Zatímco v období jarních prázdnin počet nemocných klesal, nyní je tomu naopak. Aktuálně je v metropoli případů akutního onemocnění dýchacích cest 1450 na sto tisíc obyvatel. Oproti minulému týdnu jde o nárůst o 16 procent. Uvedli to na svých stránkách pražští hygienici s tím, že vzestup nemocných se dá očekávat i v tomto týdnu.

5.3.2018

Nežádoucí účinky léků. Nemocnice jsou kvůli novým pravidlům na nohou

Soudní dvůr rozhodl, že programy, které lékové kolize odhalují, musí nově projít klinickými testy. Podle právníků jde o revoluční novinku, která může zkomplikovat i vznik lékového záznamu pacienta.

3.3.2018

Epidemie chřipky v kraji neustupuje. Počet nemocných se opět zvýšil

Chřipková epidemie na Královehradecku zatím neustupuje, tento týden hygienici evidovali 1945 nemocných akutními respiračními infekcemi a chřipkou v přepočtu na sto tisíc obyvatel. Jejich počet se od minulého týdne zvýšil.

3.3.2018

Chodítka či berle. Pacienti často nedostanou ty, které předepíše lékař

Problém, se kterým bojují desítky českých pacientů: doktor jim sice předepsal pevné chodítko, o které by se měli bezpečně opřít, v prodejně jim ale vydají lehký skládací výrobek. „Takže jakmile udělají první kroky, upadnou,“ popisuje pražský praktický lékař Jan Jelínek.

2.3.2018

Chřipka se nevzdává. Epidemie pokračuje, nemocných přibývá

Epidemie chřipky v Česku pokračuje, nemocnost ale kolísá. Nemocných je zhruba 1984 na 100 tisíc obyvatel, oproti minulému týdnu jich asi o 1,5 procenta přibylo, informovalo dnes ministerstvo zdravotnictví v tiskové zprávě. Hlavní hygienička vyhlásila chřipkovou epidemii na začátku letošního února. Obvykle trvá čtyři až osm týdnů. Minulý rok epidemie na začátku února už končila.

1.3.2018

Epidemie žloutenky v Jihomoravském kraji odvolána. Už 50 dní nepřibyl nakažený

Hygienici po více než roce a půl odvolali na jižní Moravě epidemii infekční žloutenky typu A. Nemocí se v kraji v době jejího trvání nakazilo 530 lidí. Od začátku roku jihomoravští hygienici nezaznamenali žádného dalšího pacienta s onemocněním, kterému se přezdívá také nemoc špinavých rukou.

1.3.2018

Jak se chránit před chřipkou

Chřipkové období přichází každoročně a snad každý se snaží o nějakou prevenci, aby se mu chřipka vyhnula. Existuje celá řada lidových doporučení, co dělat, abychom získali větší imunitu a nemuseli řešit zdravotní problémy, které chřipku doprovázejí. Máme pro vás pár zaručených tipů.

Kondice Kondice

Hroznové víno: Pochoutka také pro vaši pleť

Hroznové víno: Pochoutka také pro vaši pleť

Malé plody různých barev, které přinášejí sladké potěšení všem našim chuťovým buňkám. Nechte i svou pleť… celý článek ›

Co děláme při cvičení špatně?

Co děláme při cvičení špatně?

Je pro vás cvičení něco naprosto přirozeného? Máte štěstí – ne všichni to tak cítí. Ale ani tak to… celý článek ›

6 překvapivých schopností česneku

6 překvapivých schopností česneku

Česnek pro většinu lidí neznamená víc než aromatické jídlo, potažmo zapáchající dech. Přesto může pár… celý článek ›

NOVÁ jóga k odstranění pocitu úzkosti a napětí

NOVÁ jóga k odstranění pocitu úzkosti a napětí

Podzim už o sobě dává hlasitě znát, hlavně rána bývají chladná a pošmourná. Pokud vám například… celý článek ›

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT