Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zdraví

3.3.2018

Epidemie chřipky v kraji neustupuje. Počet nemocných se opět zvýšil

Chřipková epidemie na Královehradecku zatím neustupuje, tento týden hygienici evidovali 1945 nemocných akutními respiračními infekcemi a chřipkou v přepočtu na sto tisíc obyvatel. Jejich počet se od minulého týdne zvýšil.

3.3.2018

Chodítka či berle. Pacienti často nedostanou ty, které předepíše lékař

Problém, se kterým bojují desítky českých pacientů: doktor jim sice předepsal pevné chodítko, o které by se měli bezpečně opřít, v prodejně jim ale vydají lehký skládací výrobek. „Takže jakmile udělají první kroky, upadnou,“ popisuje pražský praktický lékař Jan Jelínek.

2.3.2018

Chřipka se nevzdává. Epidemie pokračuje, nemocných přibývá

Epidemie chřipky v Česku pokračuje, nemocnost ale kolísá. Nemocných je zhruba 1984 na 100 tisíc obyvatel, oproti minulému týdnu jich asi o 1,5 procenta přibylo, informovalo dnes ministerstvo zdravotnictví v tiskové zprávě. Hlavní hygienička vyhlásila chřipkovou epidemii na začátku letošního února. Obvykle trvá čtyři až osm týdnů. Minulý rok epidemie na začátku února už končila.

1.3.2018

Epidemie žloutenky v Jihomoravském kraji odvolána. Už 50 dní nepřibyl nakažený

Hygienici po více než roce a půl odvolali na jižní Moravě epidemii infekční žloutenky typu A. Nemocí se v kraji v době jejího trvání nakazilo 530 lidí. Od začátku roku jihomoravští hygienici nezaznamenali žádného dalšího pacienta s onemocněním, kterému se přezdívá také nemoc špinavých rukou.

1.3.2018

Jak se chránit před chřipkou

Chřipkové období přichází každoročně a snad každý se snaží o nějakou prevenci, aby se mu chřipka vyhnula. Existuje celá řada lidových doporučení, co dělat, abychom získali větší imunitu a nemuseli řešit zdravotní problémy, které chřipku doprovázejí. Máme pro vás pár zaručených tipů.

1.3.2018

Dětí s porodní váhou pod kilo přibývá. Přežije jen pětina

/INFOGRAFIKA/ Dětí, které se v Česku narodí předčasně, je čím dál více. Podle posledních čísel Ústavu zdravotnických informací a statistiky mělo při narození méně než 999 gramů dokonce 616 českých miminek. Do 2,5 kilogramu se vešlo celkem 8,5 tisíce dětí. Ještě před dvaceti lety se přitom tak malých novorozenců napočítalo jen kolem pěti tisíc.

28.2.2018

Vzácné choroby léčí v Česku osm nemocnic v Praze a Brně

Vzácné choroby léčí v Česku osm nemocnic v Praze a v Brně, jsou zapojené do Evropské referenční sítě (ERS). Pokrývají 18 z 24 skupin nemocí, letos přibudou další. Na tiskové konferenci k dnešnímu Dni vzácných onemocnění na ministerstvu zdravotnictví to řekl vedoucí Národního koordinačního centra pro vzácná onemocnění Milan Macek. Existuje až 8000 vzácných chorob, jednotlivou chorobou trpí desítky, maximálně stovky lidí na světě. Většina o své nemoci neví.

28.2.2018

Práva dětí: Když dítě řekne ne, tak to platí, doktore

Oblast lidských práv má nový fenomén. Globální téma, v němž malí pacienti spolurozhodují o své medicínské péči a mají konečné právo říci ano nebo ne. Už i u nás. „Nastala změna, která má zakotvení v zákoně. Dítě přestalo být pasivní obětí našeho léčebného a diagnostického úsilí, ale může se k němu vyjádřit,“ říká doc. MUDr. Ivan Novák, CSc., bývalý dlouholetý přednosta Pediatrické kliniky Thomayerovy nemocnice v Praze.

27.2.2018

Chřipka zabiják: ročně kvůli ní umírají až dva tisíce Čechů. Zejména ti starší

Již 33 lidí zemřelo během letošní zimy na chřipku, hlásí hygienici. Jedná se zejména o starší pacienty, šestadvaceti z nich bylo více než šedesát let. Na jakém čísle se smrtelná bilance zastaví?

24.2.2018

Chřipka si v Královéhradeckém kraji vyžádala další dvě oběti

Královéhradecko - Kraj už třetí týden sužuje epidemie chřipky. Zdánlivě banální choroba si vyžádala další oběti. V souvislosti s chřipkou zemřeli dva lidé (80 a 89 let).

24.2.2018

V Brně díky nejmodernějšímu CT v Evropě vyšetří víc lidí

Fakultní nemocnice Brno pořídila čtvrté CT, lidé by se díky novému přístroji mohli dostat na vyšetření rychleji. „Doposud lékaři v nemocnici vyšetřili asi sto pacientů denně, teď by jich mohli zvládnout sto dvacet,“ odhadl šéf kliniky radiologie a nukleární medicíny Vlastimil Válek.

23.2.2018

Chřipka neustupuje. Nemocných je víc než v minulém týdnu

Počet nemocných chřipkou v Česku se tento týden prakticky nezměnil, stoupl o 0,5 procenta. Lékaři nahlásili 1954 případů akutních infekcí dýchacích cest na 100 tisíc obyvatel. Vyplývá to z informací na webu Krajské hygienické stanice Karlovarského kraje. Hlavní hygienička vyhlásila začátek chřipkové epidemie na začátku února. Obvykle trvá čtyři až osm týdnů.

23.2.2018

V Česku loni přibylo nemocných, průměrná délka stonání ale klesla

V Česku loni přibylo nemocných. Počet ukončených neschopenek dosáhl téměř 1,7 milionu, což bylo meziročně o sedm procent více. V průměru lidé stonali 41 dní, tedy o necelý den méně než v roce 2016.

22.2.2018

Zdraví a vyšetření prsů? Odborníci nově odpoví online

Novou službu pro pacienty zavedli v prostějovské nemocnici. S otázkami týkajícími se onemocnění prsů a jejich vyšetření se nyní mohou obracet na odborníky přes online mamární poradnu.

21.2.2018

Umělé klouby podraží. Zkušebny propadly v auditech

Špatná zpráva pro všechny, kteří v bolestech čekají na nový umělý kloub: čekací doby se protáhnou. Delší budou o měsíce i roky. Důvod? Implantáty, které vpustily na trh české zkušebny, totiž mohou být nebezpečné. Zákonodárci proto chtějí klinické testování převést pod univerzity. 

20.2.2018

Marodí méně dětí, chřipková epidemie však v Praze stále trvá

V hlavním městě už čtvrtý týden pokračuje epidemie chřipky, značně však v minulém týdnu ubylo dětských pacientů. Nejvíce mezi školáky, výrazný pokles je patrný i u předškoláků a studentů.

19.2.2018

Lékaři na telefonu. Obracejí se na ně tisíce lidí, pojišťovnám to šetří peníze

/ANKETA, INFOGRAFIKA/ Žádné zdlouhavé cestování ani posedávání v čekárně ordinace. Mnozí pacienti si oblíbili jiné řešení: své zdravotní problémy stále častěji konzultují s odborníkem po telefonu. Zájem o službu mají tisíce lidí. Poradenství na dálku proto zavádějí nemocnice i pojišťovny – pacient, který „necourá“ zbytečně po doktorech, totiž podle nich stojí menší peníze.

14.2.2018

Psychicky nemocných přibývá. Schizofrenici dostanou terénní sestry

/INFOGRAFIKA/ Čekárny psychiatrů praskají ve švech a pacientů dál přibývá. Nových specialistů se přitom nedostává. Pomoci by měla komunitní centra duševního zdraví, ve kterých bude působit tým složený z několika odborností. Od příštího roku by měly provoz prvních pěti center začít částečně hradit pojišťovny.

12.2.2018

Vir-zabiják má slabinu. Vědci se přiblížili léčbě klíšťové encefalitidy

Lékaři jsou o krok blíž účinnému boji s klíšťovou encefalitidou. Vědci z brněnského institutu Ceitec odhalili slabinu nebezpečného viru.

12.2.2018

Mužů s poruchou erekce přibývá. Může za to stres a hektický styl života

Co se může zdát jako problém hodný pouze zčervenání, může znamenat i vážné poškození cév v celém těle. Mužů s poruchou erekce je stále víc, a to i mezi mladými. Brňanům s tímto problémem pomohou v novém urologickém centru v Bohunicích. Muže tam léčí unikátní metodou.

12.2.2018

Chyba za statisíce. Pojišťovny platily za lék bez důkazu o účinku

Výrobce nepředložil jediný důkaz o tom, že jeho lék na zánět žil funguje. Přesto ho pojišťovny musely hradit. Několik měsíců za něj vyplácely dokonce třikrát vyšší částku než za podobný přípravek, který už studie dávno má. Teď kvůli tomu zvažují, že budou na státu své škody vymáhat.  

10.2.2018

Dětem chybí vitamín D. Nejhorší situace je v zimě a na jaře

Českým dětem podle studie Státního zdravotního ústavu (SZÚ) chybí vitamin D, který se tvoří na kůži ze slunečního záření. Jen třetina dětí má dostatek celoročně, nejhorší je situace v zimě a na jaře. SZÚ zkoumal před dvěma lety krev více než 400 dětí, letos plánuje i měření u dospělých.

9.2.2018

Nad zánětem močových cest se nevyplatí mávnout rukou

Se zánětem močového měchýře se ve svém životě setkala zhruba každá druhá žena. Nepříjemné onemocnění se opakovaně týká zhruba patnácti procent z nich, ale nevyhýbá se ani mužům. Návštěvu urologa proto nikdy neodkládejte, můžete tak předejít vážným komplikacím. Varováním by měly být už počáteční projevy zánětu – vedle pálení i časté noční návštěvy toalety.

9.2.2018

Falešné potratové pilulky v Česku. Mohou způsobit i smrt

Na první pohled vypadají jako neškodné originály: zdobí je dokonce vyražený znak světové farmaceutické firmy. Místo účinné látky ale mohou obsahovat cokoliv. Na českém trhu se objevily falešné potratové pilulky. K dostání jsou na internetu.

7.2.2018

Bylinné elixíry lásky

Již od pradávna jsou byliny spojované s čarovnou mocí, jak přivábit lásku. Třeba se věřilo, že pár lístků bazalky, které budeme mít neustále při sobě, přivolají lásku té správné osoby. V současnosti jsou potvrzené účinky řady přírodní afrodiziak, stačí je jen vyzkoušet. Bylinná afrodiziaka zvyšují sexuální touhu a prožitek pohlavního aktu, umocňují sexuální pud a fantazie.

7.2.2018

Dětských autistů přibývá. Rozšíří se možnosti jejich léčby

Dobrá zpráva pro všechny rodiče, jejichž děti trpí autismem: pojišťovny by jim měly zaplatit jakoukoliv terapii, kterou jim doporučí lékař. Dnes mají nárok jen na jednu z nich – aplikovanou behaviorální analýzu (ABA). Jenomže ta je podle odborníků vhodná jen pro část dětí. Ostatní stále zůstávají bez pomoci.

6.2.2018

Češi jsou nejtlustší v historii. Děti nevyjímaje

/INTERAKTIVNÍ INFOGRAFIKA/ Většina mužů a žen v zemi trpí nadváhou nebo je obézní. Výrazně přibývá otylých chlapců a dívek.

5.2.2018

Neplodným ženám pomůže unikátní metoda. Vyšetří zralost vajíček

Ženám, kterým se nedaří otěhotnět kvůli nedostatečně zralým vajíčkům, může pomoci nová technika umělého oplodnění. Zatím se díky ní narodilo osm dětí. Takzvaná polarizační mikroskopie reprodukční kliniky Reprofit je v Česku zatím unikátní.    

EXKLUZIVNĚ
5.2.2018

Česko řeší skandál. Umělé kloubní a prsní náhrady nemusí být bezpečné

Prsní implantáty a umělé klouby, které vpustily na trh dvě české zkušebny, nemusí být bezpečné pro pacienty. Tvrdí to alespoň Evropská komise, která ve zkušebnách provedla audit.

AKTUALIZOVÁNO
2.2.2018

Česko zasáhla chřipková epidemie. Dodržujte hygienu, radí odborníci

Českem se šíří epidemie chřipky. Hygienici doporučí, aby si lidé častěji umývali ruce a jedli více ovoce a zeleniny. Oproti minulému týdnu se nakazilo o téměř pětinu více lidí. Nemoc zachvátila také téměř celou západní Evropu, ve východní Evropě je zatím situace lepší.  

2.2.2018

Unikátní olomoucký patent: rychle vrací život "porouchaným" zádům

Úporné bolesti zad a potíže s chůzí. Takové problémy trápí lidi s degenerativním onemocněním páteře. A právě jim může pomoci unikátní meziobratlový implantát, jehož podobu navrhl primář Neurochirurgické kliniky Fakultní nemocnice Olomouc Lumír Hrabálek.

2.2.2018

Rakovina děložního čípku a prostaty. Shodně jsou druhými nejčastějšími

Když se část buněk organismu vymkne kontrole a začne nekontrolovatelně růst, je tady rakovina. Jen diagnózu nádoru děložního čípku si v České republice ročně vyslechne zhruba tisíc žen a každá čtvrtá na ni zemře. Častěji už lékaři ženám sdělují pouze diagnózu rakoviny prsu. U mužů jsou zase nejčastějšími formami zhoubného bujení kožní nádory či rakovina prostaty, jež každoročně postihne až sedm tisíc českých pacientů.

1.2.2018

IKEM hledá dobrovolníky na testy vakcíny pro nemocné cukrovkou

Pražský Institut klinické a experimentální medicíny (IKEM) bude testovat vakcínu pro nemocné cukrovkou 1. typu. Pro studii hledá pacienty od 12 do 24 let, kterým byla nemoc zjištěna nejpozději před půl rokem. Informaci IKEM zveřejnil na facebooku. Cukrovkou trpí v Česku kolem 860.000 lidí, takzvaný diabetes prvního typu má asi sedm procent z nich.

31.1.2018

Loni v Česku přibylo 254 lidí s HIV, méně než v předchozích letech

V Česku byla loni nově zjištěna nákaza virem HIV u 254 lidí, což je meziročně o 32 méně a o 12 méně než v roce 2015. Přes výkyvy v jednotlivých letech odborníci pozorují rostoucí trend už od roku 2002. Za růstem je hlavně přenos mezi muži, kteří mají sex s muži. Informovala o tom Národní referenční laboratoř pro HIV/AIDS.

30.1.2018

Chřipka kosí hlavně děti, pět už jich skončilo v nemocnici

Roste počet pacientů, u nichž laboratorní testy potvrdily pravou chřipku. Tito lidé by měli být ohleduplní ke svému zdraví i okolí a zůstat doma. Nemoc se šíří velmi jednoduše kapénkami a infikovanými předměty. 

30.1.2018

Desítky Čechů ročně zabijí prášky proti horečce. Selžou jim játra

/ANKETA/ Látka paracetamol, kterou obsahuje dokonce 121 léčivých přípravků v Česku, může být nebezpečná. Stačí pouhých osm gramů. U pacienta se do pár hodin objeví zvracení, bolesti břicha nebo píchání pod žebry. Později se mohou přidat poruchy krevní srážlivosti a ztráty vědomí. Pokud lékaři včas nezasáhnou, do týdne nastane smrt.

25.1.2018

Počasí a novoroční předsevzetí. Pražané cvičí jak o život

/INFOGRAFIKA/ Prodej permanentek na cvičení se po začátku roku zdvojnásobil. V metropoli vzrůstá obliba běžeckých škol. 

24.1.2018

Vystoupejte ke zdraví po schodech, vybízejí hygienici

Spalujte kalorie, ne elektřinu! Tahle výzva šibalsky mrkne na každého, kdo vstoupí do budovy Krajské hygienické stanice Středočeského kraje v Ditrichově ulici v centru Prahy a míří k výtahu. Vybízí, aby lidé udělali něco pro své zdraví. Aby raději šli pěšky – a zvýšili tak svůj energetický výdej. Alespoň maličko, ale hned. Právě teď.

22.1.2018

Nemocných přibývá, epidemii chřipky čekají hygienici v Praze do dvou týdnů

/RASTR/ Očkovat se nechalo méně než deset procent lidí, což je podle odborníků i v evropském srovnání velmi nízké číslo. Loni v metropoli na chřipku zemřelo 29 pacientů.

21.1.2018

Smutek dokáže vyléčit i pouhý lidský dotek, snaží se prokázat výzkumník

Smutek ze ztráty blízkého, rozchodu nebo kvůli problémům v práci může lidem snadno přerůst přes hlavu. Čím dál více z nich se pak negativní pocity snaží léčit léky na předpis. Pomoct by jim však mohl i obyčejný dotek. Ve svém výzkumu se to snaží dokázat šestadvacetiletý doktorand Jakub Kraus z Lékařské fakulty Masarykovy univerzity v Brně.

18.1.2018

Rakovina, choroby srdce, cukrovka. Chronické nemoci trápí už 3,5 milionu Čechů

/INFOGRAFIKA/ Nejhůř jsou na tom málo vzdělaní lidé z chudších regionů. Nemocných bude nadále přibývat.

11.1.2018

Lékaři z Motola použili poprvé novou metodu rekonstrukce srdečních chlopní

Specialisté z Kliniky kardiovaskulární chirurgie 2. LF UK a FN Motol poprvé provedli u pacienta se srdeční vadou nový chirurgický postup.  Ten přináší lepší dlouhodobou prognózu, menší lékové zatížení a větší léčebný efekt. Ve čtvrtek o tom informovala sama nemocnice.  

11.1.2018

Českem se šíří epidemie celiakie: chorobu má už každé čtyřicáté dítě

/ANKETA/ Onemocnění začíná zcela nenápadně: dítě potrápí obyčejné nadýmání a průjmy. Přidat se mohou opary. Skončit ale může fatálně. Pacient ubírá na váze a neroste. Je stále unavený, protože se mu v krvi nedostává železa. Projevit se mohou i poruchy rovnováhy a další autoimunitní choroby – například onemocnění štítné žlázy.

10.1.2018

Tomáš Koblas: Věda je ideálním oborem pro přerostlé děti

/ROZHOVOR/ Biochemik Tomáš Koblas se léčbou diabetu zabývá déle než deset let. Loni získal cenu Discovery Award, již uděluje společnost Novartis mladým vědcům, kteří se zasloužili o výjimečný posun na poli medicínského výzkumu. 

9.1.2018

Nebezpečné léky. Reklamací na medikamenty přibývá

Měl pomoci pacientkám s rakovinou prsu. Místo toho vyvolal paniku. Kontrola totiž v léku objevila podezřelou látku, kterou neměl vůbec obsahovat. Dvě stovky krabiček pak musely okamžitě pryč z trhu. Stahovaly se ze špitálů i lékáren. „Nikdo z pacientů naštěstí nebyl ohrožen na zdraví,“ uvedla tehdy mluvčí lékového ústavu Lucie Přinesdomová.

8.1.2018

V Praze stoupl počet ohlášených případů chřipky. O epidemii ale nejde

Po vánočních svátcích stoupl počet hlášených případů chřipky. Nejde však o epidemii. O situaci informovali pražští hygienici v tiskové zprávě.

7.1.2018

Fitness centra praskají ve švech. Jak začít cvičit a neskončit už po měsíci?

/FOTOGALERIE/ Česko už mnoho let marně bojuje s nadváhou svých obyvatel, kteří jsou čím dále línější. Problémy s obezitou nebo nadváhou nemají jen dospělí, ale stále častěji taky děti. Právě v těchto dnech se řada lidí s tradičními novoročními předsevzetími pokouší svůj životní styl změnit. I proto většina sportovišť a fitness center praská ve švech. 

5.1.2018

Jak se vypořádat s následky nehody? Často tápou i odborníci

Úroveň rehabilitačních a lázeňských pracovišť je v České republice špičková. V mnoha směrech nám je může závidět – a také závidí – celý svět. Jenže tuzemští pacienti, kteří opouštějí traumacentra v nemocnicích, často netuší, kde by měli hledat péči vhodnou právě pro ně. I proto letos vznikl projekt Poúrazová péče.

4.1.2018

Nový rok s novými pravidly: mění se očkování miminek

Střední Čechy – V pravidelném očkování došlo k několika podstatným změnám. S těmito slovy ve čtvrtek ředitelka protiepidemického odboru středočeské hygienické stanice Lilian Rumlová upozornila na novinky týkající se očkování proti infekčním nemocem, které od roku 2018 mění očkovací kalendář. 

3.1.2018

Ženy podstupují umělé oplodnění ve stále vyšším věku, úspěšnost ale klesá

Věk, ve kterém ženy podstupují umělé oplodnění, dál stoupá. Za pět let se u nejčastěji používané metody zvýšil o 16 měsíců, průměrný je nad 35 lety. S věkem ale úspěšnost umělého oplodnění klesá. V roce 2015, ze kterého pochází poslední data zveřejněná Ústavem zdravotnických informací a statistiky byl počet všech cyklů nahlášených do národního registru 38 081, což je o 6,1 procenta více než v předchozím roce.

Kondice Kondice

Potřebuje člověk opravdu spát osm hodin v kuse?

Potřebuje člověk opravdu spát osm hodin v kuse?

Tahle zpráva může třeba rodičům malých dětí nebo těm, kteří pracují v nočních směnách, znít jako… celý článek ›

Než začnete hubnout: Nechte si změřit svoje spalování

Než začnete hubnout: Nechte si změřit svoje spalování

Je to jednoduché. Jen, když budete přesně vědět, jaké máte spalování, můžete přijít na plán, jak zatočit… celý článek ›

Francouzský jablkový koláč

Francouzský jablkový koláč

Francouzské dezerty bývají sice neodolatelné, ale také velmi náročné na přípravu. Výjimkou je tento… celý článek ›

Hroznové víno: Pochoutka také pro vaši pleť

Hroznové víno: Pochoutka také pro vaši pleť

Malé plody různých barev, které přinášejí sladké potěšení všem našim chuťovým buňkám. Nechte i svou pleť… celý článek ›

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT