Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zdraví

20.2.2018

Marodí méně dětí, chřipková epidemie však v Praze stále trvá

V hlavním městě už čtvrtý týden pokračuje epidemie chřipky, značně však v minulém týdnu ubylo dětských pacientů. Nejvíce mezi školáky, výrazný pokles je patrný i u předškoláků a studentů.

19.2.2018

Lékaři na telefonu. Obracejí se na ně tisíce lidí, pojišťovnám to šetří peníze

/ANKETA, INFOGRAFIKA/ Žádné zdlouhavé cestování ani posedávání v čekárně ordinace. Mnozí pacienti si oblíbili jiné řešení: své zdravotní problémy stále častěji konzultují s odborníkem po telefonu. Zájem o službu mají tisíce lidí. Poradenství na dálku proto zavádějí nemocnice i pojišťovny – pacient, který „necourá“ zbytečně po doktorech, totiž podle nich stojí menší peníze.

14.2.2018

Psychicky nemocných přibývá. Schizofrenici dostanou terénní sestry

/INFOGRAFIKA/ Čekárny psychiatrů praskají ve švech a pacientů dál přibývá. Nových specialistů se přitom nedostává. Pomoci by měla komunitní centra duševního zdraví, ve kterých bude působit tým složený z několika odborností. Od příštího roku by měly provoz prvních pěti center začít částečně hradit pojišťovny.

12.2.2018

Vir-zabiják má slabinu. Vědci se přiblížili léčbě klíšťové encefalitidy

Lékaři jsou o krok blíž účinnému boji s klíšťovou encefalitidou. Vědci z brněnského institutu Ceitec odhalili slabinu nebezpečného viru.

12.2.2018

Mužů s poruchou erekce přibývá. Může za to stres a hektický styl života

Co se může zdát jako problém hodný pouze zčervenání, může znamenat i vážné poškození cév v celém těle. Mužů s poruchou erekce je stále víc, a to i mezi mladými. Brňanům s tímto problémem pomohou v novém urologickém centru v Bohunicích. Muže tam léčí unikátní metodou.

12.2.2018

Chyba za statisíce. Pojišťovny platily za lék bez důkazu o účinku

Výrobce nepředložil jediný důkaz o tom, že jeho lék na zánět žil funguje. Přesto ho pojišťovny musely hradit. Několik měsíců za něj vyplácely dokonce třikrát vyšší částku než za podobný přípravek, který už studie dávno má. Teď kvůli tomu zvažují, že budou na státu své škody vymáhat.  

10.2.2018

Dětem chybí vitamín D. Nejhorší situace je v zimě a na jaře

Českým dětem podle studie Státního zdravotního ústavu (SZÚ) chybí vitamin D, který se tvoří na kůži ze slunečního záření. Jen třetina dětí má dostatek celoročně, nejhorší je situace v zimě a na jaře. SZÚ zkoumal před dvěma lety krev více než 400 dětí, letos plánuje i měření u dospělých.

9.2.2018

Nad zánětem močových cest se nevyplatí mávnout rukou

Se zánětem močového měchýře se ve svém životě setkala zhruba každá druhá žena. Nepříjemné onemocnění se opakovaně týká zhruba patnácti procent z nich, ale nevyhýbá se ani mužům. Návštěvu urologa proto nikdy neodkládejte, můžete tak předejít vážným komplikacím. Varováním by měly být už počáteční projevy zánětu – vedle pálení i časté noční návštěvy toalety.

9.2.2018

Falešné potratové pilulky v Česku. Mohou způsobit i smrt

Na první pohled vypadají jako neškodné originály: zdobí je dokonce vyražený znak světové farmaceutické firmy. Místo účinné látky ale mohou obsahovat cokoliv. Na českém trhu se objevily falešné potratové pilulky. K dostání jsou na internetu.

7.2.2018

Bylinné elixíry lásky

Již od pradávna jsou byliny spojované s čarovnou mocí, jak přivábit lásku. Třeba se věřilo, že pár lístků bazalky, které budeme mít neustále při sobě, přivolají lásku té správné osoby. V současnosti jsou potvrzené účinky řady přírodní afrodiziak, stačí je jen vyzkoušet. Bylinná afrodiziaka zvyšují sexuální touhu a prožitek pohlavního aktu, umocňují sexuální pud a fantazie.

7.2.2018

Dětských autistů přibývá. Rozšíří se možnosti jejich léčby

Dobrá zpráva pro všechny rodiče, jejichž děti trpí autismem: pojišťovny by jim měly zaplatit jakoukoliv terapii, kterou jim doporučí lékař. Dnes mají nárok jen na jednu z nich – aplikovanou behaviorální analýzu (ABA). Jenomže ta je podle odborníků vhodná jen pro část dětí. Ostatní stále zůstávají bez pomoci.

6.2.2018

Češi jsou nejtlustší v historii. Děti nevyjímaje

/INTERAKTIVNÍ INFOGRAFIKA/ Většina mužů a žen v zemi trpí nadváhou nebo je obézní. Výrazně přibývá otylých chlapců a dívek.

5.2.2018

Neplodným ženám pomůže unikátní metoda. Vyšetří zralost vajíček

Ženám, kterým se nedaří otěhotnět kvůli nedostatečně zralým vajíčkům, může pomoci nová technika umělého oplodnění. Zatím se díky ní narodilo osm dětí. Takzvaná polarizační mikroskopie reprodukční kliniky Reprofit je v Česku zatím unikátní.    

EXKLUZIVNĚ
5.2.2018

Česko řeší skandál. Umělé kloubní a prsní náhrady nemusí být bezpečné

Prsní implantáty a umělé klouby, které vpustily na trh dvě české zkušebny, nemusí být bezpečné pro pacienty. Tvrdí to alespoň Evropská komise, která ve zkušebnách provedla audit.

AKTUALIZOVÁNO
2.2.2018

Česko zasáhla chřipková epidemie. Dodržujte hygienu, radí odborníci

Českem se šíří epidemie chřipky. Hygienici doporučí, aby si lidé častěji umývali ruce a jedli více ovoce a zeleniny. Oproti minulému týdnu se nakazilo o téměř pětinu více lidí. Nemoc zachvátila také téměř celou západní Evropu, ve východní Evropě je zatím situace lepší.  

2.2.2018

Unikátní olomoucký patent: rychle vrací život "porouchaným" zádům

Úporné bolesti zad a potíže s chůzí. Takové problémy trápí lidi s degenerativním onemocněním páteře. A právě jim může pomoci unikátní meziobratlový implantát, jehož podobu navrhl primář Neurochirurgické kliniky Fakultní nemocnice Olomouc Lumír Hrabálek.

2.2.2018

Rakovina děložního čípku a prostaty. Shodně jsou druhými nejčastějšími

Když se část buněk organismu vymkne kontrole a začne nekontrolovatelně růst, je tady rakovina. Jen diagnózu nádoru děložního čípku si v České republice ročně vyslechne zhruba tisíc žen a každá čtvrtá na ni zemře. Častěji už lékaři ženám sdělují pouze diagnózu rakoviny prsu. U mužů jsou zase nejčastějšími formami zhoubného bujení kožní nádory či rakovina prostaty, jež každoročně postihne až sedm tisíc českých pacientů.

1.2.2018

IKEM hledá dobrovolníky na testy vakcíny pro nemocné cukrovkou

Pražský Institut klinické a experimentální medicíny (IKEM) bude testovat vakcínu pro nemocné cukrovkou 1. typu. Pro studii hledá pacienty od 12 do 24 let, kterým byla nemoc zjištěna nejpozději před půl rokem. Informaci IKEM zveřejnil na facebooku. Cukrovkou trpí v Česku kolem 860.000 lidí, takzvaný diabetes prvního typu má asi sedm procent z nich.

31.1.2018

Loni v Česku přibylo 254 lidí s HIV, méně než v předchozích letech

V Česku byla loni nově zjištěna nákaza virem HIV u 254 lidí, což je meziročně o 32 méně a o 12 méně než v roce 2015. Přes výkyvy v jednotlivých letech odborníci pozorují rostoucí trend už od roku 2002. Za růstem je hlavně přenos mezi muži, kteří mají sex s muži. Informovala o tom Národní referenční laboratoř pro HIV/AIDS.

30.1.2018

Chřipka kosí hlavně děti, pět už jich skončilo v nemocnici

Roste počet pacientů, u nichž laboratorní testy potvrdily pravou chřipku. Tito lidé by měli být ohleduplní ke svému zdraví i okolí a zůstat doma. Nemoc se šíří velmi jednoduše kapénkami a infikovanými předměty. 

30.1.2018

Desítky Čechů ročně zabijí prášky proti horečce. Selžou jim játra

/ANKETA/ Látka paracetamol, kterou obsahuje dokonce 121 léčivých přípravků v Česku, může být nebezpečná. Stačí pouhých osm gramů. U pacienta se do pár hodin objeví zvracení, bolesti břicha nebo píchání pod žebry. Později se mohou přidat poruchy krevní srážlivosti a ztráty vědomí. Pokud lékaři včas nezasáhnou, do týdne nastane smrt.

25.1.2018

Počasí a novoroční předsevzetí. Pražané cvičí jak o život

/INFOGRAFIKA/ Prodej permanentek na cvičení se po začátku roku zdvojnásobil. V metropoli vzrůstá obliba běžeckých škol. 

24.1.2018

Vystoupejte ke zdraví po schodech, vybízejí hygienici

Spalujte kalorie, ne elektřinu! Tahle výzva šibalsky mrkne na každého, kdo vstoupí do budovy Krajské hygienické stanice Středočeského kraje v Ditrichově ulici v centru Prahy a míří k výtahu. Vybízí, aby lidé udělali něco pro své zdraví. Aby raději šli pěšky – a zvýšili tak svůj energetický výdej. Alespoň maličko, ale hned. Právě teď.

22.1.2018

Nemocných přibývá, epidemii chřipky čekají hygienici v Praze do dvou týdnů

/RASTR/ Očkovat se nechalo méně než deset procent lidí, což je podle odborníků i v evropském srovnání velmi nízké číslo. Loni v metropoli na chřipku zemřelo 29 pacientů.

21.1.2018

Smutek dokáže vyléčit i pouhý lidský dotek, snaží se prokázat výzkumník

Smutek ze ztráty blízkého, rozchodu nebo kvůli problémům v práci může lidem snadno přerůst přes hlavu. Čím dál více z nich se pak negativní pocity snaží léčit léky na předpis. Pomoct by jim však mohl i obyčejný dotek. Ve svém výzkumu se to snaží dokázat šestadvacetiletý doktorand Jakub Kraus z Lékařské fakulty Masarykovy univerzity v Brně.

18.1.2018

Rakovina, choroby srdce, cukrovka. Chronické nemoci trápí už 3,5 milionu Čechů

/INFOGRAFIKA/ Nejhůř jsou na tom málo vzdělaní lidé z chudších regionů. Nemocných bude nadále přibývat.

11.1.2018

Lékaři z Motola použili poprvé novou metodu rekonstrukce srdečních chlopní

Specialisté z Kliniky kardiovaskulární chirurgie 2. LF UK a FN Motol poprvé provedli u pacienta se srdeční vadou nový chirurgický postup.  Ten přináší lepší dlouhodobou prognózu, menší lékové zatížení a větší léčebný efekt. Ve čtvrtek o tom informovala sama nemocnice.  

11.1.2018

Českem se šíří epidemie celiakie: chorobu má už každé čtyřicáté dítě

/ANKETA/ Onemocnění začíná zcela nenápadně: dítě potrápí obyčejné nadýmání a průjmy. Přidat se mohou opary. Skončit ale může fatálně. Pacient ubírá na váze a neroste. Je stále unavený, protože se mu v krvi nedostává železa. Projevit se mohou i poruchy rovnováhy a další autoimunitní choroby – například onemocnění štítné žlázy.

10.1.2018

Tomáš Koblas: Věda je ideálním oborem pro přerostlé děti

/ROZHOVOR/ Biochemik Tomáš Koblas se léčbou diabetu zabývá déle než deset let. Loni získal cenu Discovery Award, již uděluje společnost Novartis mladým vědcům, kteří se zasloužili o výjimečný posun na poli medicínského výzkumu. 

9.1.2018

Nebezpečné léky. Reklamací na medikamenty přibývá

Měl pomoci pacientkám s rakovinou prsu. Místo toho vyvolal paniku. Kontrola totiž v léku objevila podezřelou látku, kterou neměl vůbec obsahovat. Dvě stovky krabiček pak musely okamžitě pryč z trhu. Stahovaly se ze špitálů i lékáren. „Nikdo z pacientů naštěstí nebyl ohrožen na zdraví,“ uvedla tehdy mluvčí lékového ústavu Lucie Přinesdomová.

8.1.2018

V Praze stoupl počet ohlášených případů chřipky. O epidemii ale nejde

Po vánočních svátcích stoupl počet hlášených případů chřipky. Nejde však o epidemii. O situaci informovali pražští hygienici v tiskové zprávě.

7.1.2018

Fitness centra praskají ve švech. Jak začít cvičit a neskončit už po měsíci?

/FOTOGALERIE/ Česko už mnoho let marně bojuje s nadváhou svých obyvatel, kteří jsou čím dále línější. Problémy s obezitou nebo nadváhou nemají jen dospělí, ale stále častěji taky děti. Právě v těchto dnech se řada lidí s tradičními novoročními předsevzetími pokouší svůj životní styl změnit. I proto většina sportovišť a fitness center praská ve švech. 

5.1.2018

Jak se vypořádat s následky nehody? Často tápou i odborníci

Úroveň rehabilitačních a lázeňských pracovišť je v České republice špičková. V mnoha směrech nám je může závidět – a také závidí – celý svět. Jenže tuzemští pacienti, kteří opouštějí traumacentra v nemocnicích, často netuší, kde by měli hledat péči vhodnou právě pro ně. I proto letos vznikl projekt Poúrazová péče.

4.1.2018

Nový rok s novými pravidly: mění se očkování miminek

Střední Čechy – V pravidelném očkování došlo k několika podstatným změnám. S těmito slovy ve čtvrtek ředitelka protiepidemického odboru středočeské hygienické stanice Lilian Rumlová upozornila na novinky týkající se očkování proti infekčním nemocem, které od roku 2018 mění očkovací kalendář. 

3.1.2018

Ženy podstupují umělé oplodnění ve stále vyšším věku, úspěšnost ale klesá

Věk, ve kterém ženy podstupují umělé oplodnění, dál stoupá. Za pět let se u nejčastěji používané metody zvýšil o 16 měsíců, průměrný je nad 35 lety. S věkem ale úspěšnost umělého oplodnění klesá. V roce 2015, ze kterého pochází poslední data zveřejněná Ústavem zdravotnických informací a statistiky byl počet všech cyklů nahlášených do národního registru 38 081, což je o 6,1 procenta více než v předchozím roce.

31.12.2017

Jak na kocovinu čili Když člověk vstává z opice

Už nikdy nebudu pít! – nejčastěji zrazované novoroční předsevzetí. Samozřejmě to nemyslíme vážně, ale vstoupíme-li do nového roku s brutální kocovinou, nelze se divit naší lamentaci. Proto Deník přináší z různých krajů osvědčené rady, recepty a vyprošťováky pro boj s kocovinou. Žádný není zaručený, ale každý z nich někomu pomáhá. Inu, de gustibus non est disputandum.

28.12.2017

Nový rok s novou postavou. Jak mít svou váhu pod kontrolou?

Dopřávali jste si o svátcích víc, než je zdrávo, a na vaší postavě je to, bohužel, vidět? Důvodů nadváhy může ale být celá řada, a to včetně dlouhodobých onemocnění i potravinových alergií. Obezita je rovněž původcem budoucích zdravotních problémů. Dodržujte pět základních pravidel.

28.12.2017

Neplodných párů přibývá. Mohou za to starší rodičky a řídnoucí sperma

/INFOGARAFIKA/ Neplodnost se Českem šíří jako epidemie. Počet párů, kterým museli k vysněnému miminku pomoci lékaři, se za deset let více než zdvojnásobil.

27.12.2017

Pojišťovny dostanou více peněz na chronické pacienty a státní zaměstnance

Zdravotní pojišťovny dostanou v příštím roce více peněz za chronické pacienty. Stát přidá také na ty, za které platí pojistné, jako jsou senioři a děti, ale také vězni nebo nezaměstnaní. Nově bude z veřejného zdravotního pojištění moci být hrazena domácí paliativní péče, očkování proti pneumokoku pro seniory nebo bílé zubní plomby u dětí a těhotných. Sníží se roční částka, do níž budou muset lidé hradit doplatky za léky.

27.12.2017

Žádné anabolikum z člověka neudělá Messiho, tvrdí neurolog Jiří Dvořák

Osobně se postaral o to, aby slavného Diega Maradonu vyhodili z fotbalového mistrovství světa. Kvůli dopingu. Psal se rok 1994 a curyšský neurolog českého původu Jiří Dvořák právě začínal v lékařské komisi světové federace FIFA. Později se dostal dokonce do jejího čela komisi vedl třiadvacet let. Dnes se chystá spolupracovat s Mezinárodním olympijským výborem a šířit osvětu.

22.12.2017

Jako v 15metrové hloubce. Rehabilitační ústav zprovozní výjimečné zařízení

/VIDEO/ Šestimístnou hyperbarickou komoru, která bude sloužit pacientům při poranění mozku či popáleninách, má nově k dispozici Rehabilitační ústav v Hostinném na Trutnovsku. „Do provozu bude uvedena začátkem ledna. Je otestovaná, prošla kolaudací a zaškolením,“ uvedla ředitelka Rehabilitačního ústavu Markéta Kebrlová.

22.12.2017

Každý čtvrtý. Invalidů kvůli duševním nemocem přibývá

Schizofrenie, deprese či bludy. Stále více Čechů žádá o invalidní důchod kvůli duševní chorobě. Razítko od psychiatra už vyfasovalo téměř sto tisíc lidí – tedy dokonce každý čtvrtý invalida. Vyplývá to z čerstvých dat Ústavu zdravotnických informací a statistiky.

21.12.2017

Raději zlaté prasátko než záchvat žlučníku

Smažený kapr s bramborovým salátem patří ke klasice českých štědrovečerních stolů. Vánočním přejídáním si ale můžeme zadělat na patálie, jako jsou záchvat žlučníku, pálení žáhy či průjmy. Jak s nimi bojovat?

21.12.2017

Anestetika pro lidi uspí i rostliny, odhalili vědci. V jejich týmu byl i Čech

Vědci přišli s převratným zjištěním: anestetika, která se běžně využívají v medicíně, působí i na rostliny. Potvrdila to studie mezinárodního týmu, jehož členem je i jeden Čech. Jde o biofyzika Andreje Pavloviče z olomouckého Centra regionu Haná pro biotechnologický a zemědělský výzkum.

20.12.2017

Nové plíce letos dostalo 42 Čechům, dalších 51 na ně čeká

Plíce letos lékaři transplantovali do začátku prosince už 42 Čechům, na nové jich čeká ještě 51. Vyplývá to z informací Koordinačního střediska transplantací. Počty těchto náročných operací každoročně rostou, za 20 let jich bylo 363. Vůbec první provedl tým profesora Pavla Pafka z pražské Fakultní nemocnice v Motole 22. prosince 1997.

20.12.2017

Desetina mužů má podezření na rakovinu

Jižní Čechy – Neuvěřitelná desetina mužů, kteří se letos přišli nechat vyšetřit do urologické ambulance Nemocnice Písek v rámci celosvětové akce Movember, má podezření na nádorové onemocnění prostaty.

15.12.2017

Zrzky mají pestřejší sex, navíc lépe snáší bolest, tvrdí studie

/ANKETA/ Přestože se s lidmi se zrzavými vlasy pojí mnoho mýtů a předsudků, současné vědecké studie prokázaly, že se od zbytku populace skutečně trochu odlišují. Rudovlasé ženy mají například vyšší práh bolesti, vypadají mladší a dle nejnovějšího výzkumu německých odborníků z Hamburku si rovněž užívají více sexu s více partnery.

15.12.2017

Zdravotníci z Arménie okukují rezonanci. Dostanou ji darem

Arménští lékaři se v těchto dnech seznamují v trutnovské nemocnici s provozem magnetické rezonance. Ta by po vyřazení z provozu měla putovat právě do Arménie.

13.12.2017

Chřipka hrozí. Nemocných lidí stále přibývá

Změny počasí, špatná imunita, prochladnutí, ale i řada dalších vlivů. Ordinace praktických lékařů na Vyškovsku se začínají pomalu plnit nemocnými. Někteří se paradoxně nakazí přímo v čekárně.

12.12.2017

Když jde vašemu dítěti o život, uděláte cokoliv

Filip havaroval v lednu 2014 na dálnici D1 u Brna, kdy mu nedal přednost řidič kamionu. Filip tedy sešlápl brzdu. Zbytečně, došlo ke srážce, která mu totálně změnila život a které se nedalo zabránit. V boji o přežití pomohly jak náhoda, tak i kvalitní poúrazová péče.  

Kondice Kondice

Odlehčete tělu s bramborovu pánví

Odlehčete tělu s bramborovu pánví

Příprava: 15 min, pečení: 15 min, obtížnost: střední. celý článek ›

Lekce jógy: Pozdrav Měsíci

Lekce jógy: Pozdrav Měsíci

Možná jste o pozdravu Měsíci ještě neslyšeli, a tak pro vás Zuzka Klingrová připravila právě tuto lekci… celý článek ›

Trápí vás prasklé koutky? Jak mít krásné rty po celý rok

Trápí vás prasklé koutky? Jak mít krásné rty po celý rok

Popraskané koutky dokáží pořádně potrápit. Vzniklé trhlinky se špatně hojí, protože kůže kolem rtů je… celý článek ›

Jak snížit viditelnost vrásek?

Jak snížit viditelnost vrásek?

Výskyt vrásek je zcela běžným projevem stárnutí pleti a nevyhne se nikomu z nás. S rostoucím věkem se… celý článek ›

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT