Kolik registrujete na Příbramsku lidí s touto závislostí?
Počet lidí, které registrujeme, je kolem několika desítek, ale nic významného neříká, protože je to jen část osob, které mají v našem městě problém s hazardem. Bohužel se zatím málo ví a mluví o tom, že je tu spousta lidí, kteří mají z hazardu velké dluhy, nefunkční vztahy, psychické i zdravotní obtíže a tak dále.

A jaký vliv může mít na léčbu změna legislativy, například omezení heren?
O omezení heren legislativa nemluví. Je to záležitost obce, jak se k regulaci hazardu postaví. Co z nové legislativy naopak mnozí naši klienti ocení, je takzvané sebeomezení, to je možnost zablokovat si přístup k hazardu a začít si dávat svůj „prohraný" život zase do pořádku.

Lze vůbec odhadnout, jak dlouho léčba závislosti trvá?
Automaty. Ilustrační foto. Zdroj: DENÍK/ Dimír ŠťastnýTo záleží na pomoci, kterou si problémový hráč zvolí. V léčebně nebo v terapeutické komunitě pro závislé je to doba od jednoho měsíce do roku, poté by mělo následovat ambulantní doléčování. V ambulantní léčbě, kterou nabízí naše centrum, se doba odvíjí v závislosti na procesu léčby a dohodě mezi poradcem a klientem.

A jak léčba probíhá?
Pobytová léčba probíhá podle zvoleného typu zařízení, vždy jí předchází nějaký proces, například motivační pohovor, doporučení odborníka a podobně. Do našeho zařízení je možné docházet do poradenství, obvykle je to jednou týdně, a mít konzultace s odborníkem nad tím, jak se s problémovým hraním vypořádat. Spolupracujeme také s místní Sociální poradnou nad právními a ekonomickými tématy, protože i těmto oblastem je třeba se věnovat. Gambleři mají často velké dluhy, někteří i problémy se zákonem. Poradenství u nás je zdarma a podporu nabízíme i blízkým problémových hráčů.

Kolik procent léčených nakonec hraní odolá a už se k němu nevrací?
Obecně platí, že začne-li člověk řešit nějaký problém, šance na vyřešení se rapidně zvyšuje a toto platí i hráčů, ale stejně jako u jiných závislostí, to většinou bývá běh na dlouhou trať.

Rozhovor o legalizaci marihuany a léčbě drogové závislosti najdete zde