„Dominantním alergenem tohoto období je pyl travin, ale obtíže u alergických pacientů mohou vyvolávat i pyly různých plevelů. A pokud je vlhko, vyskytují se v ovzduší hojně i spory plísní," říká plzeňská alergoložka Ester Seberová.

Její slova potvrzují i aktuální údaje České pylové informační služby. Nejvýraznějším alergenem je i v tomto týdnu pyl trav, jehož koncentrace v ovzduší se drží na střední úrovni. Na alergických potížích se může podílet také pyl jitrocele, šťovíku a vzdušné plísně. „Lokálně bude koncentrace všech aeroalergenů výrazně kolísat v závislosti na případných přeháňkách a bouřkách," uvádí pylová služba.

Léčba pylové alergie má několik etap. „V sezoně je doporučeno užívat léky tlumící příznaky," popisuje Seberová s tím, že léčba by měla být soustavná. Je totiž prokázáno, že pravidelné užívání kvalitních antialergických léků působí i preventivně. „Jejich užívání by proto mělo trvat po celé období výskytu pylů. U každého pacienta individuálně dle výsledků jeho vyšetření," říká lékařka, podle níž by pacienti, kteří o svém onemocnění vědí, neměli být pylovou sezonou zaskočeni.

„Každoročně však přibývají noví pyloví alergici, a to ve všech věkových skupinách," říká Seberová s tím, že léky k potlačení nově vzniklých příznaků je možné zakoupit v malém balení i bez předpisu v lékárně. „Vždy by však mělo následovat vyšetření, které alergii potvrdí a je základem dlouhodobého léčebného plánu," uzavírá lékařka.

Vhodný čas na podrobné vyšetření však nastává až po skončení pylové sezony, kdy se zároveň začíná s dlouhodobou léčbou, jež má za cíl navodit toleranci alergenu.