V Alzheimercentru Prácheň v Písku se o osoby trpící Alzheimerovou chorobou a jinými typy demence starají od roku 1996. Svou péči v centru postavili na unikátním konceptu, který mimo jiné zahrnuje i Bazální stimulaci.

Alzheimercentrum Prácheň se této metodě věnuje a aktivně ji v péči u klientů s demencí používá již od roku 2011.

„Od té doby uplynulo mnoho času a naše zařízení urazilo velký kus cesty. V roce 2012 jsme obdrželi od Institutu Bazální stimulace první certifikát a zařadili se tak mezi první oficiálně certifikovaná pracoviště Bazální stimulace. Jsme pyšní na to, že se nám certifikát podařilo obhájit i v letos,“ uvedla ředitelka Alzheimercentra Prácheň Lucie Kučerová.

"Máme za sebou dvacet let praxe a všem klientům dokážeme nabídnout kvalitní kvalifikovanou péči postavenou na individuálním a vřelém lidském přístupu," dodala Lucie Kučerová.

Co je bazální stimulace

Koncept Bazální stimulace navazuje na vzpomínky, životní návyky a zkušenosti ze života tak, jak lidé žili před svou nemocí.

„Jde o navázání kontaktu mezi klientem s jakýmkoliv omezením schopnosti komunikovat a ošetřujícím personálem či členy rodiny. Stimulujeme všechny smyslové receptory, které je klient ve svém zdravotním stavu schopen využít. Jsou to doteky, masáže či kontaktní dýchání. Nedílnou součástí je stimulace chuťovými, zvukovými, čichovými či optickými podněty," popsala bazální stimulaci Lucie Kučerová.

Bazální stimulace dosahuje výborných výsledků u klientů, kteří jsou v těžkém stádiu demence, nekomunikují a zdánlivě nereagují. A právě proto se tento koncept setkal s velkým ohlasem nejen v zahraničí, ale v posledních letech i v České republice.