Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Alzheimer Home pomáhá zvládat život s těžkým údělem

Populace stárne, což s sebou přináší i vyšší počet nemocných s poruchami paměti. Rostou i náklady na ošetřování, které hradí pojišťovny, stát a rodiny pacientů. Mezi nejčastější příčiny mentální poruchy patří Alzheimerova choroba. Od 60 roku života se riziko vzniku demence významně zvyšuje, a přestože největší procento nemocných představují senioři ve věku nad 70 let, napadá stále častěji již lidi v aktivním věku.  

14.6.2018
SDÍLEJ:

Zařízení Alzheimer Home Zátiší v pražských KunraticíchFoto: Alzheimer Home

Zapomínáme všichni a pořád. Jenže lidem s Alzheimerovou chorobou se to stává třeba i při vaření. Nedají oběd na stůl a vůbec vlastně ani neví, že ho vařili. Hledat věci je přirozené, kdo by si v pracovním shonu měl pořád pamatovat, kde si odložil brýle či telefon. Zbystřit bychom ale měli, pokud zapomenuté věci najdeme na zcela nesmyslných místech. Taky už jste dali brýle do ledničky nebo našli oblečení v troubě?

Podle odborných odhadů se u nás v příštích třiceti letech počet lidí s demencí téměř ztrojnásobí. Očekává se nárůst ze současných 150 tisíc až na 380 tisíc. S tím jsou spojené i vyšší náklady na péči o pacienty. Vždyť jen loni se náklady tří největších zdravotních pojišťoven, jež pokrývají zhruba 80 procent obyvatel, vyšplhaly na 1,2 miliardy korun. V současné době trpí demencí až 50 milionů světové populace, do roku 2050 jich podle předpovědi má být až 131 milionů.

Účinná prevence zatím neexistuje

Alzheimerova choroba je závažné onemocnění mozku, při němž odumírají neurony neboli mozkové buňky, což se v prvotní fázi projevuje postupným úpadkem myšlení, paměti i úsudku, a může vést až k naprosté ztrátě schopnosti vykonávat i nejběžnější činnosti. „Zpozornět je třeba také v případě, kdy začneme zapomínat i jednoduchá slova nebo je nahrazujeme nesprávnými, a věty pak nedávají smysl. Nebo třeba v případě, kdy v činnostech, jež jsme dříve běžně prováděli, například proplacení účtů, nebudeme vědět, jak s nimi naložit,” upozorňuje na postupně se vkrádající příznaky Boris Šťastný, předseda správní rady Alzheimer Home.

Nemocný také často mění své nálady a chování a okolí to snadno pozná. Podléhá totiž prudkým změnám – náhle a nečekaně propukne v pláč, nebo podlehne návalu hněvu, i když k tomu nemá důvod. Může se někdy stávat zmateným, podezíravým či ustrašeným. Jindy může propadnout naprosté pasivitě a potřebuje neustále podněty, aby se zapojil zpět do života. V konečné fázi se už nemocní sami o sebe nedokáží postarat a jsou plně odkázáni na péči druhých.

Příčinu choroby stále neznáme. Víme pouze, že při jejím vzniku se uplatňují dědičné faktory, ale i různé genetické abnormality bez dědičného podkladu. Výskyt onemocnění v rodině, u rodičů, prarodičů, sourozenců tak do určité míry zvyšuje riziko vzniku onemocnění. Aby ale došlo k propuknutí příznaků choroby, musí být splněny ještě další podmínky, jež zatím nejsou zcela prokázány. Lékaři doporučují vyvarovat se obecně známým rizikovým faktorům civilizačních nemocí, jako jsou kouření, nadváha, nadměrná konzumace alkoholu, nedostatek pohybu a spánku či stres. Lidi ohrožuje i nízká duševní aktivita a samozřejmě vysoký věk.

Klíčová je včasná diagnostika

Jako u většiny nemocí platí i zde, že čím dříve nemocný navštíví lékaře, tím dříve může být nemoc správně diagnostikována a tedy i zahájena účinná léčba. Nemoc je zatím, bohužel, neléčitelná, ale i tak dokážeme pacientovi utlumit nebo odstranit některé příznaky, a tak prodloužit jeho zapojení do běžného života. Vědci nedávno ohlásili významný posun ve výzkumu včasné diagnostiky. Alzheimera tak dnes jde odhalit díky přítomnosti proteinu, který je za nemoc zodpovědný s více než 90procentní přesností. I dnes však mnoho lidí váhá. Mít „partnera, který schovává věci“, je ve společnosti totiž stále spojeno s předsudky a cejchem.

Je proto na místě vědět, že ne ve všech nastíněných případech musí nutně jít o Alzheimerovu chorobu. Pacient může trpět demencí způsobenou jinými příčinami. A nakonec také nemusí o demenci jít vůbec, za příznaky mohou být jiná onemocnění, jako jsou například nádor na mozku nebo cévní onemocnění. I přes kvalitní diagnostiku má jen asi 15 procent Čechů trpících demencí správnou diagnózu a přiměřenou léčbu.

V pokročilých stadiích nemoci je pro všechny zúčastněné velmi obtížné, ba dokonce nemožné, pečovat o pacienta v domácím prostředí. Je to náročné jak fyzicky, tak i psychicky, a nepřetržitou péči komplikuje nutnost bezbariérového prostředí. Ačkoli by se rodina o svého blízkého ráda starala, je v takovém případě člověku mnohdy již lépe ve specializovaném zařízení. „V případě, kdy je nemoc již diagnostikována a je nasazena léčba, je doba, kdy nemocný může zůstat sám doma bez dozoru, velmi individuální. Jsem zastáncem přístupu, aby nemocný zůstal doma co možná nejdéle,” radí Boris Šťastný.

ROZHOVOR

Výzkum je intenzivní. Výsledky zatím nejasné

Boris Šťastný, předseda správní rady Alzheimer Home

Na začátku 20. století byla nemoc klasifikována jako vzácná, v současné době se nějaká forma demence vyskytuje u více než sedmi milionů Evropanů. Co může za tak masové rozšíření?
Nemyslím, že byla tak vzácná. V době, o které hovoříte, se lidé k lékaři dostávali skutečně jen ve výjimečném případě. A tak se na nemoc příliš nepamatovalo, nebo byly její příznaky zaměňovány. Lidé se také nedožívali tak vysokého věku jako dnes, a zjednodušeně řečeno, se choroby vlastně často nedožili.

Nemoc propuká stále častěji i u mladších ročníků. Je to s něčím spojeno?
Nejvíce ohroženou skupinou jsou zejména lidé, kteří vykonávají profese náročné na lidskou psychiku, třeba vrcholoví manažeři. Dlouhodobé přetěžování mozku, nadměrný stres a málo regenerace, to vše může spolu s dalšími vlivy u jedinců s genetickými předpoklady spustit rozvoj Alzheimerovy choroby. Právě u mladších ročníků je včasné podchycení nemoci ještě komplikovanější. Málokdo si u nich totiž prvotní příznaky spojí právě s touto nemocí.

Jak dlouho jsou pacienti s diagnózou schopni samostatně fungovat? Tvrdí se, že léčba dokáže nemoc zpomalit. Jsou jednoduchá paměťová cvičení nebo osvědčené preparáty?
Postup nemoci je velmi individuální. Existují léky, jež dokáží některé její příznaky významně potlačit. Nesmíme ale zapomínat ani na snahu udržet nemocné co nejdéle mobilní a aktivní z hlediska jejich zapojení v pracovním i sociálním prostředí. Proto je trvalá aktivizace a specializovaná ošetřovatelská rehabilitace nezbytná.

Existuje zaručený recept jak udržovat mozek v „rovnováze“, abychom předešli jeho poškození?
Dnes už víme, že pouhé dědičné předpoklady k propuknutí nemoci nestačí. Ale zaručený recept není. Kdybych ho znal, nejspíš bych byl laureátem letošní Nobelovy ceny za medicínu.

Pokročil výzkum léků proti Alzheimerově chorobě, do takové míry, že by se nemoc výhledově stala vyléčitelnou, anebo je to hudba velmi vzdálené budoucnosti?
Dnes máme k dispozici pouze léky, jež působí na zmírnění příznaků nemoci, nikoli na její zastavení, nebo dokonce prevenci jejího vzniku. Výzkum je intenzivní a na některých projektech se podílí i čeští vědci. Prozatím jsou však výsledky nejisté. Osobně se však domnívám, že v průběhu deseti, maximálně dvaceti let budou vědci úspěšní.

Alzheimer Home nedávno posílila společnost Penta Hospitals CZ, která koupila majoritní podíl. Vstupem silného investora se nemocným v ČR otevírají nové příležitosti a na důstojnou léčbu dosáhne více lidí. „Chceme navázat na dosavadní skvělou práci a poskytovat pacientům kvalitní a komplexní péči,“ uvedla jednatelka Barbora Vaculíková.

Alzheimer Home v ČR
Praha 4 – Kunratice

Praha 8 – Libeň
středočeské Pyšely
Chystané projekty: Praha 22 – Pitkovice a Praha 12 – Modřany

Autor: Denis Drahoš

14.6.2018 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Gastronomie - Kuchař 21 000 Kč

Jsme domov se zvláštním režimem pro seniory s různými typy stařeckých demencí. Hledáme šikovného, samostatného pracovníka na plný úvazek na pozici kuchař - ideálně se zkušenostmi z podobných provozů (domovy, nemocnice, školní jídelny atp.). Směny: 12hodinnové denní.

Stavebnictví - Stavebnictví Zedník 22 000 Kč

Zedníci (kromě zedníků ohnivzdorného zdiva) Zedník. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 22000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Z:3.4.2017.A:15.8.2018. Praxe min. 5let, spolehlivost, samostatnost, zodpovědnost, řidičský průkaz sk. B výhodou. Základní mzda 130,- Kč na hodinu, čistá mzda 17000 - 25000 Kč,- dle obratu. Telefonní kontakt v pracovní dny od 8:00 do 17:00 na tel:604 591 771. Osobní schůzka po předchozí telefonické domluvě.E-mail:kamenstav@seznam.cz.. Pracoviště: Jiří červinka kamenstav - sídlo, 742 81 Bravantice. Informace: Jiří Červinka, +420 604 591 771.

Výroba - Výroba Zámečníci strojů 21 060 Kč

Zámečníci strojů Strojní zámečník. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 21060 kč, mzda max. 22680 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Ammann je předním dodavatelem stavebních strojů, systémů a služeb s klíčovými kompetencemi v oblasti asfaltu a silničního stavitelství na celém světě. , , Pro posílení našeho týmu hledáme vhodné kandidáty/kandidátky na pozici:, , Strojní zámečník – montáž válců, , Pracovní náplň:, , • provádí montážní práce dle technologických návodů , • plní úkoly zadávané vrchním mistrem , , Požadujeme: , , • vyučen automechanik, opravář zemědělských strojů nebo ve strojírenském oboru , případně ukončené vzdělání se zaměřením na strojírenskou výrobu, • praxe vítána, orientace ve výrobní dokumentaci, • řidičské oprávnění skupiny C nebo T vítáno, • samostatnost, spolehlivost, • nástup – ihned, , Za dobře odvedenou práci vám nabízíme:, , • perspektivní zaměstnání , • příjemné pracovní prostředí a kolektiv, • pružná pracovní doba 37,5 hod. týdně, • motivující finanční ohodnocení, roční výkonnostní odměna vázaná na hospodářský výsledek , • pracovní poměr na dobu neurčitou, • benefity společnosti: příspěvek na dojíždění, penzijní spoření, kafetérie 700 bodů měsíčně , • zvýhodněné stravování v sídle zaměstnavatele, zvýhodněné volání, • možnost vzdělávání a odborného rozvoje, firemní kurzy anglického jazyka, • 5 týdnů dovolené , , Pokud Vás naše nabídka zaujala, předejte Váš strukturovaný životopis osobně nebo e-mailem na adresu job.acz@ammann-group.com. Pracoviště: Ammann czech republic a.s., Náchodská, č.p. 145, 549 01 Nové Město nad Metují 1. Informace: Bronislava Kovářová, +420 491 476 233.

Doprava a logistika - Přijmeme řidiče sk. B,rozvoz balíků 25 000 Kč

Přijmeme řidiče sk. B, rozvoz balíků Praha a okolí. Nástup možný ihned, nástupní plat 25.000 Kč


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Kateřina Perknerová.
9

Komentář Kateřiny Perknerové: Václav ml. potkal Tomia. A pozřel ho

V italském Janově se zřítil most
41

Další oběti zříceného mostu v Janově. Záchranáři objevili tříčlennou rodinu

Zoo svým svěřencům zpestřuje život. Sloni si užívají noci pod širákem

Sloni v trojské zoo začali trávit noci ve venkovním výběhu, a návštěvníci tak mají nově možnost pozorovat sloní stádo při západu slunce. Podle chovatelů přijala velká zvířata změnu zavedeného režimu pozitivně a jejich první noc venku představovala nečekané zpestření i pro vlky v nedalekém výběhu.

Úroda jablek je obrovská, moštárny už se rozjíždějí

Letošní teplé počasí uspíšilo také sklizeň ovoce. Plody na stromech dozrávaly i o několik týdnů dříve, než je obvyklé. Někteří tak ve velkém zavařují, vyrábějí marmelády nebo odvážejí ovoce do pálenic. Existuje však ještě další možnost, a sice nechat si vyrobit lahodný mošt.

Spor s Vatikánem. Cizinci nemohou kontrolovat náboženství, tvrdí Čína

Naděje Vatikánu, že se mu podaří vyřešit spor s Pekingem o jmenování katolických biskupů, pohasíná. Náboženské záležitosti v Číně nemohou být kontrolovány cizinci, napsal v časopise komunistické strany čínský nejvyšší úředník pro náboženství. Informovala o tom agentura Reuters.

Věznice má víc místa pro duševně nemocné zločince. Na stavbě se sami podíleli

/VIDEO/ Muž, který se neustále snaží vytopit si celu, nebo člověk, který už v léčebnách zabil dva spolubydlící. Nejtěžší vrazi a násilníci, jež k činu přiměla psychická nemoc, žijí v detenčním ústavu brněnské vazební věznice. Od pátku tam pro ně díky rekonstrukci mají o patnáct míst víc.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT