Arnika si pěstuje pověst účinného léku již od starověkého Řecka. V 7. století se dokonce stala hvězdou tradičních lékopisů, když ji podrobně popsala svatořečená Hildegarda z Bingenu.

Tradičně široké využití arniky je výsledkem jejích unikátních vlastností. V přírodě se brání proti býložravcům hořkou chutí, která je zapříčiněna tzv. seskviterpenickými laktony. Tyto látky mají významné protizánětlivé účinky, popsané v Evropském lékopise. Arnika také obsahuje flavonoidy, které ji chrání před slunečním zářením. Flavonoidy mají v lidském těle antioxidační a taktéž protizánětlivé účinky.

Další zbraní arniky jsou esenciální oleje (především thymol), které květině pomáhají v boji proti bakteriím a houbám v půdě. Ve farmacii se esenciální oleje úspěšně využívají pro své antiseptické vlastnosti. Vzhledem k takto unikátnímu mixu důležitých látek může arnika nabídnout hned trojí účinek: je protizánětlivá, působí proti bolesti a chrání naše cévy. Díky tomu je bylina využívána v homeopatii i fytoterapii.

„Arniku můžete koupit v homeopatické formě v lékárně, a lokálně jako mast, gel nebo tinkturu pro obklady. Nať na přípravu nálevu na obklady můžete koupit v lékárně nebo speciálních obchodech s bylinami. Z vlastní zkušenosti ale doporučuji koupit homeopatikum a tinkturu nebo gel,“ vysvětluje možnosti doktorka farmacie Jana Strieglerová z lékárny Na poliklinice v Moravském Krumlově.

Na pády z lyží i pooperační traumata

Sportovci arniku využijí nejen pro zmírnění následků pádů, jako jsou modřiny, zhmožděniny či vymknutí, ale také při přetrénování. Nemusíte však být vrcholový sportovec, bylinku využijete při jakékoliv fyzické aktivitě – třeba jako senior pracující na zahrádce ke zmírnění bolestí zad a kloubů. To potvrzuje Ilona Ludvíková, praktická a zubní lékařka s mnohaletou homeopatickou praxí z Brna: „Každý sportovec, ať už vrcholový, či rekreační, který navštívil mou ordinaci, dostal lék Arnica montana v homeopatickém ředění, protože jeho dosah je opravdu hluboký.“

Díky své schopnosti zmírnit trauma, utišit bolest, snížit nebezpečí krvácení a působit protizánětlivě je arnika vhodná též při pooperační léčbě. „Pacientovi můžeme doporučit homeopatika, která ho připraví na zákrok i na období, jež po něm následuje. Arnika zlepšuje pružnost cév, omezuje krvácení, urychluje vstřebávání hematomů a zmírňuje bolestivost po zákroku,“ říká doktorka farmacie. Renata Semeráková z pražské nemocniční lékárny Na Homolce. Také společnost SFAR (Francouzská společnost anesteziologie a resuscitace) uznala analgetické účinky rostliny a v roce 2014 ji doporučila jako léčbu po operaci krčních mandlí.

Léčí miminka i seniory

Arnica montana je zkrátka bylinkou, která se v domácí lékárničce neztratí od narození do stáří. V homeopatii dokonce bývá prvním lékem, se kterým se miminka setkávají. V případě obtížného porodu se v prvních hodinách po narození dítěte podává pro zmírnění a léčbu malých traumat. Ze stejného důvodu je vhodná i pro maminku. Když děti povyrostou, je arnika pomocníkem při úrazech a bolístkách. Doktorka Martina Holá z Českých Budějovic ve své praxi využívá arniku již řadu let, a to v homeopatickém ředění.

„Je netoxické, šetrné a s velmi rychlým efektem,“ vysvětluje, proč si oblíbila právě přípravek pro vnitřní užití, a dodává: „Vnitřní účinek homeopatické arniky je navíc možné doplnit i zevně arnikovou mastí či gelem.“ Můžete proto vždy využít rostlinu v alternativě, která vám v danou chvíli vyhovuje.