Léky v krabičkách se zaměňují i v Evropě. „Tyto případy sice nikdy nedopadly tak fatálně, což je obrovské štěstí, ale závažné problémy také způsobily. Tablety neznámého složení se nedávno dostaly do oficiálního distribučního řetězce například v Itálii, a to dokonce dvakrát. Také tam se zjistilo, že balení léku obsahuje něco úplně jiného než deklarovaný aspirin,“ přidává další příhody farmaceut Josef Suchopár.

Převzít jen něco

Část odborníků proto volá po přísnější ochraně. Protipadělková opatření, jaká nyní přijímá Česko, podle nich nestačí. Zavádí totiž sice povinný „kolek“ u každého balení léku, samotné krabičky proti otevření ale nezabezpečuje.

Za pultem lékárny. Ilustrační foto.
Předepisování léčiv bude bezpečnější. Vláda schválila sdílené záznamy

„Nerozumím tomu, proč české ministerstvo zdravotnictví nevepíše do našich zákonů celé znění evropské protipadělkové směrnice, ale jen její část. Přece když si jdete koupit balenou vodu do supermarketu, tak na ní taky máte zabezpečený uzávěr – tak, aby se do láhve před vámi nikdo nedostal,“ ozval se například jeden z lékárníků při čtvrtečním jednání sněmovního zdravotního výboru.

Krabičky s pilulkami by si podle něj zasloužily úplně stejnou ochranu. Pokud ne všechny, tak alespoň takové, které si lidé mohou koupit ve volném prodeji v samoobslužných lékárnách. „Tam má totiž přístup k regálům úplně každý,“ zhodnotil muž.

Lékárna - Ilustrační foto
Až čtyřicet pilulek denně. Senioři jsou závislí na lécích

Přidala se k němu i část poslanců, například Petr Pávek ze STAN. „Je pravda, že pokud už toto opatření zavádějí některé jiné státy Evropské unie, tak to znamená, že výrobci budou pro jejich trhy zabezpečené krabičky léků vyrábět. Proč se k nim tedy nepřidat a nepřijmout větší ochranu také,“ řekl.

Ministerstvo zdravotnictví má ale navrhované řešení za přehnané. Podle šéfa resortu Adama Vojtěcha lidem žádné podobné nebezpečí nehrozí. „Měli bychom reagovat jen na skutečné hrozby, a toto podle mého názoru reálná hrozba není,“ namítl Vojtěch. Zabezpečení krabiček by podle něj jen zbytečně navyšovalo náklady a administrativu.

Velké zisky

Česko si prý bohatě vystačí jen s povinnou částí evropské směrnice, podle které budou muset mít všechny krabičky s medikamenty speciální „kolky“. Podobně jako alkohol nebo cigarety. Díky tomu budou pod větším drobnohledem – výrobce i lékárníci budou mít o každé krabičce po celou dobu naprostý přehled. „Budou vědět, odkud putuje, kam a přes koho,“ popsal nedávno šéf České asociace farmaceutických firem Martin Mátl.

Přísnější opatření, která by před padělateli ochránila nejenom pacienty, ale i výrobce léčiv, nyní zavádějí naprosto všechny státy Evropské unie. A to povinně. Nařizuje jim to takzvaná protipadělková směrnice. Část navrhovaných opatření je ale jen doporučená.

České úřady je proto do tuzemských zákonů nevepsaly. České lékárny totiž prozatím problémy s padělky neměly, vyskytují se prakticky jen na internetu. Podle zprávy Europolu ale bude padělků léčiv neustále přibývat. Kvůli globalizaci trhu navíc bude stále snazší dostat falešné pilulky k pacientovi. „Motivace padělatelů je totiž velká: zisky, které jim z falešných přípravků plynou, se celosvětově odhadují na 140 miliard eur ročně,“ uvádí zpráva Europolu. Číslo přitom nezahrnuje zdravotní následky lidí, kteří padělky spolykali.

Lékárna Dr.Max
Rekordman mezi lékárnami? Kartu výhod Dr.Max mají již tři miliony klientů