„Podobně by to mohlo vypadat i s dalšími nepovinnými vakcínami. Očkování proti chřipce, klíšťové encefalitidě nebo papilomavirům by si mohli lidé odbýt přímo v lékárně. Ve spoustě okolních evropských zemích už to tak dělají a proočkovanost populace díky tomu roste,“ říká šéf České lékárnické komory Lubomír Chudoba.

Apatyka je na každém kroku

Třeba v Británii či Irsku se díky tomu nechalo naočkovat dokonce o čtvrtinu víc lidí. Během průzkumu, který očkování provázelo, přitom jednotně uváděli: pokud by tato služba nebyla dostupná, očkovat bychom se nenechali.

Světová zdravotnická organizace proto všem státům tento postup doporučuje. Apatyky jsou totiž podle ní na každém rohu. „Jde o vůbec nejdostupnější zdravotnická zařízení, kam denně zavítají tisíce pacientů,“ vysvětluje svůj postoj Světová zdravotnická organizace.

Některé země už její výzvu vyslyšely. Jde například o Por-tugalsko, Švýcarsko, Estonsko, Dánsko či Norsko. O zavedení očkování v lékárnách uvažují také Polsko a Slovensko.

České ministerstvo zdravotnictví ale nad zavedením takové služby váhá. „Umím si to sice představit, ale lékárníci by nejprve museli projít povinným kurzem, aby dokázali rozpoznat a zvládnout případný anafylaktický šok,“ řekl náměstek ministra zdravotnictví a současně vakcinolog Roman Prymula. Lékárny by se také musely patřičně dovybavit.

Podle průzkumů lékárenské sítě Dr.Max by přitom o podobnou věc mělo zájem jen asi 35 procent lékárníků.

Prymula ale současně připustil, že má Česko s očkováním stále větší problémy. Lidé se k němu jednak staví liknavě, navíc někteří praktičtí lékaři pro dospělé nepovinné očkování ani nenabízejí. „Považují to za tak málo lukrativní výkon, že ho zkrátka nedělají,“ uvedl. Do budoucna proto zavedení očkování v lékárnách nevyloučil. Bude mu ale muset předcházet odborná debata.

Podle šéfa lékárnické komory Lubomíra Chudoby to ale nebude dlouho trvat, a lékárníci očkovat začnou. „Bude to naprosto logický krok, všechno k tomu jednoznačně směřuje,“ řekl.

Pomůže lékový záznam pacienta

Přispějí k tomu i dvě žhavé novinky, které začnou platit už příští rok.

První je takzvaná protipadělková směrnice, podle které už se nebudou vakcíny k nepovinnému očkování vozit přímo do ordinací lékařů, ale musejí putovat nejprve do lékáren. Tam je lékárníci povinně zkontrolují – konkrétně ověří pravost jejich kódů. „Když už tedy budou mít vakcíny na skladě, proč by je lékárníci nemohli také vpíchnout,“ řekl Chudoba.

Od příštího roku začne fungovat také takzvaný lékový záznamu pacienta, podle kterého lékárníci zjistí případné reakce očkovací látky s užívanými medikamenty.