Kdyby si nešťastnou náhodou nezlomila nohu, nikdo by na nic nepřišel. „V nemocnici ale začala být pa-cientka zmatená a trpěla návaly. Poslali ji proto k nám,“ popisuje typický případ z praxe primář akutního gerontopsychiatrického oddělení Psychiatrické nemocnice Bohnice Richard Krombholz.

Ilustrační foto.
V Česku přibývá nachlazených. Firmám se kupí neschopenky

Teprve v léčebně zdravotníci odhalili, že je seniorka závislá. Nevydržela bez pilulek na strach a depresi. „Dvacet let je zobala jako lentilky,“ vypráví lékař. O tom, jaké léky polyká, přitom nikdo z rodiny nic netušil. Pokud měla žena abstinenční příznaky, připisovalo to její okolí stáří.

Závislí seniořiZdroj: DENÍK

Podobných případů jsou podle odborníků tisíce. Závislostí na lécích trpí skoro 400 tisíc českých důchodců. To je asi pětina. Nejčastěji nedokážou přečkat bez pilulek na nespavost a uklidnění. Polovina seniorů k tomu bere i prášky na bolest.

Vysvětlení? Starší lidé trpí bolestí či poruchou spánku až třikrát častěji než ostatní. „Neurotické problémy doprovázené nespavostí a bolestí má 20 až 50 procent starších lidí v domácím prostředí. U seniorů v ústavech je to dokonce 45 až 80 procent,“ uvádí šéf Národního monitorovacího střediska pro drogy a závislosti Viktor Mravčík.

Ilustrační snímek
Lékaři poprvé transplantovali játra HIV pozitivní matky jejímu dítěti

Lékaři se jim přitom snaží pomoci snadno a rychle předepíšou jim dostupnou pilulku. Jenomže senioři si na těchto lécích vytvoří rychle závislost. Vzniknout může už po několika týdnech. „Jejich mozek je totiž křehčí. Účinky léků se proto časem otupují a senioři mají pocit, že jim tolik nezabírají. Začnou si dávky zvyšovat, třeba i na čtyřicet tablet denně,“ říká odborník. Doporučení lékaře prý nerespektuje až třetina seniorů.

Začínají se proto množit i případy smrtelného předávkování léky. Třeba loni jich odborníci napočítali 18.