„Zákrok jsem podstoupil před několika týdny a nelituju. Kštici mám zase jako mladíček,“ ukazuje hrdě své čelo. Jediná komplikace, kterou přitom zaznamenal, byla síť drobných teček, které se mu na hlavě udělaly na pár dní po operaci. „Bylo to, jako kdyby mě popíchal nějaký větší komár. Nic víc,“ popisuje. Do práce prý mohl bez větších potíží už druhý den. Vlasy mu totiž do pokožky nasázel robot (na snímku v galerii).

Ohroženější jsou muži

Podobných případů, jako je ten Jaroslava Váchy, přibývá. Ztráta vlasů totiž trápí necelou polovinu populace – objevuje se u zhruba šedesáti procent mužů a třiceti procent žen. „Nejčastější příčinou je neinfekční onemocnění zvané alopecie,“ vysvětluje dermatoložka Lenka Horáčková.

Kolečko na temeni podle ní způsobuje hlavně genetika – mužské pohlavní hormony se zkrátka postarají o to, že vlasy postupně zjemní a zřídnou. „Hormony totiž zkracují dobu růstové fáze vlasového cyklu a progresivně ničí cibulky vlasů,“ popisuje lékařka. Problém ale podle ní může mít na svědomí i stres nebo nesprávné stravování.

Stále větší procento lidí se proto snaží chorobu léčit a lysiny se zbavit. Nejprve zkoušejí hormonální léčbu kortikosteroidy, ta ale většinou nezabere – alopecie se pacientům nakonec vrátí. Část pacientů proto skončí na operačním sále. Nechá si vlasy transplantovat.

„Což znamená, že lékař pacientovi odebere cibulky vlasů, které vyrůstají v týlní oblasti, a přesunou je na holá místa hlavy,“ přibližuje zákrok Horáčková. Týl podle ní slouží jako zdroj proto, že tam lidem vlasy nevypadávají. „Nesou jednoduše genetickou informaci, která jim nařizuje nepadat,“ říká.

Nevýhoda? Cena

Zákrok se provádí s místním umrtvením a může ho provést buď lékař, nebo robot. „Přičemž pokud ho dělá robotické zařízení, které je samozřejmě také pod kontrolou odborníka, je zákrok mnohem rychlejší, přesnější a šetrnější. Stroj totiž dokáže do hlavy vykrajovat dírky efektivněji – vlasová cibulka se při odběru ani při novém usazení nepoškodí,“ popisuje lékařka.

Robot navíc prý dokáže vlas ukotvit přesně v takovém sklonu, v jakém rostl ten původní. Porost pak na hlavně vypadá přirozeně.

Robotická transplantace vlasů ale má i svou nevýhodu: tou je cena. „Například na naší klinice začíná  na 155 tisících korunách a odvíjí se od počtu transplantovaných folikulárních jednotek, které obsahují jeden až čtyři vlasy,“ potvrzuje Lenka Kašpaříková z pražské Clinical Hair & Health. Operaci přitom nehradí zdravotní pojišťovna.

Víte, že…• Člověk má na hlavě kolem 100 tisíc vlasů. Počet se liší podle barevnosti vlasů. Zrzci jich mají o 20 tisíc méně, naopak u blonďatých je to o 40 tisíc vlasů více. Na každém centimetru čtverečním může růst až 120 vlasů.
• Vlas vyroste v průměru o 0,35 milimetru za den. Každý den tak lidem přibude na hlavě kolem 35 metrů porostu. Průměr jednoho vlasu se pohybuje okolo 0,07 milimetru.
• Každému člověku vypadne každý den asi 100 vlasů. Po umytí to může být až 300 vlasů.
•Nejčastější příčinou vypadávání je choroba zvaná alopecie (název je odvozeninou slova alopekia, což v řečtině znamená lišku s prašivinou).
•V Evropě trpí úplnou plešatostí (alopecia areata) asi jedno procento žen.