Pojem aktivní senior by měl být synonymem pro člověka důchodového věku, který proti stárnutí dělá, co může. S přibývajícím věkem totiž dochází v lidském organismu postupně k mnoha změnám, které jsou příznakem tělesného i psychického opotřebení. Změny jsou sice nevyhnutelné, ale míra a rychlost jejich nástupu nejsou vždy stejné.

Procesy stárnutí lze významně ovlivnit především přiměřenou psychickou a fyzickou aktivitou a správnou stravou. Na zdraví starších lidí má samozřejmě vliv i jejich sociální zázemí a kvalita kontaktů s okolím.

Do jaké míry je takový člověk činorodý, je samozřejmě ovlivněno jeho zdravotním stavem a někdy i finančními možnostmi. Naštěstí řada různých aktivit a kurzů určených pro seniory je buď zdarma, anebo za přijatelný poplatek.

Lidé v penzi mají standardně slevy například v divadlech, plaveckých areálech, výstavních síních a podobně. Ti s cestovatelskými choutkami určitě ocení slevy na dopravu, ať už ve vlaku, nebo třeba v městské hromadné dopravě.

Máchův odchovanec

Pro aktivního penzistu je totiž příznačný pohyb. Podle Stanislava Rambouska, který se do této skupiny sám zařazuje, je pro důchodce pohyb stejně důležitý jako vzduch. „Nejde o kvalitu, ale o to vůbec něco dělat, neustrnout. Abyste neskončili tak, že se postavíte k oknu a jenom koukáte ven,“ říká pětasedmdesátiletý turistický nadšenec.

V kondici se udržuje nejen tím, že denně pije kozí mléko a každé ráno si dá trochu kvasnic, ale hlavně chůzí. „Prošel jsem už kus světa. Začalo to tím, že jsem se jako student litoměřického gymnázia vydal s kamarádem Vlastou po stopách básníka Karla Hanka Máchy,“ popisuje Stanislav Rambousek počátky své vášně pro pěší turistiku. Dnes už má v nohách tisíce kilometrů, které nachodil například ve svém milovaném Norsku, ale i v Americe či u našich východních sousedů v Tatrách.

„Zdraví mi zaplaťpánbůh zatím slouží. Na extra dlouhé pochody už to sice není, ale aspoň dvakrát do týdne vyrazím na nějaký výlet po vlastech českých. A nikdy si nenechám ujít pochod Praha – Prčice,“ dodává Stanislav Rambousek.

Pro ty, kterým už nohy bohužel neslouží, a vlastně nejen pro ně, je tu možnost blahodárného pohybu, a to dokonce vsedě. Jedná se o cvičení na židli. Pro někoho možná kuriozita, pro jiného denní chléb. Tato aktivita je totiž mezi seniory velmi populární a stává se takovým malým fenoménem. O co se jedná?

Jde o specifické cviky provozované při sezení na židli, jejichž účinnost byla klinicky testována a výzkumy prokázaly zlepšení zdravotního stavu těch, kteří je pravidelně provozují. Cvičencům se zlepšuje krevní oběh, rovnováha těla a celkově koordinace pohybů.

Pohyb je to navíc nenáročný. Není zapotřebí zvláštních fyzických schopností ani pomůcek. Možná i proto, že je tato činnost prospěšná pro páteř a zároveň je dobrou prevencí proti Alzheimerově a Parkinsonově chorobě, je o ni velký zájem.

Fyzioterapeut Jan Medvídek, který nabízí lekce tohoto „sportu“ v zařízeních pro seniory, je doslova na roztrhání. „Zrovna před týdnem jsem cvičil v jednom domově důchodců a paradoxně jsme měli problém sehnat židli pro každého zájemce,“ směje se.

Místo léků boty

Jaroslava Novotná z Prahy dává před fyzičkou přednost psychické kondici. I když, jak sama říká, na zdravotní procházku občas vyrazí, mnohem větší starosti jí dělá hlava. „Každému se stává, že pro něco jde a cestou zapomene, pro co. Mně se to ale stávalo čím dál častěji. Jednou jsem šla k doktorce a skončila jsem v opravně obuvi. To by nebylo to nejhorší. Ale já jsem si nechala podrazit boty! Když jsem došla domů, volala mi sestřička ze střediska, jestli jsem nezapomněla, že si mám u paní doktorky vyzvednout léky,“ vyjmenovává své strasti. „Poslední kapka byla, když se mě vnuk zeptal, kdy jsem se narodila, a já jsem si nebyla schopná vzpomenout.“

A tak začala Jaroslava chodit na takzvaný kognitivní trénink. To je individuální nebo skupinová aktivita pod vedením lektora. Zahrnuje soubory cvičení zaměřené na paměť a další poznávací funkce, zejména na pozornost, plynulost řeči, orientaci v prostoru i v čase, na usuzování, rychlost a efektivní zpracování informací.

K tomu se používají hlavně techniky, které vycházejí z přirozeného fungování mozku, především obrazově asociativní, které jsou staletími prověřené a jsou dobře využitelné pro každý věk.

Jaroslava Novotná absolvovala několik tréninků, a i když pořád občas zapomíná, je to prý mnohem lepší. A protože ráda chodí s kamarádkami do divadla, nemusí se tolik bát, že zapomene na termín představení nebo večer přijde do jiného divadla, což se jí také stávalo. Důvodem činorodosti mnoha seniorů je potřeba být i v pokročilejším věku užitečný. Přechod z pracovního procesu do důchodu pro ně může být šok. Najednou je nikdo nepotřebuje, nic po nich nechce. Často se třeba jedná o vzdělané lidi, kteří celý život zasvětili práci a teď neví, co s volným časem.

Univerzity třetího věku nabízejí možnost dalšího vzdělání právě jim, ale i těm, co zanedbané studium z mládí chtějí dohnat. Důvodů k navštěvování vysoké školy „na stará kolena“ je samozřejmě víc. Pro někoho je nejdůležitější sociální hledisko, tedy setkávání s vrstevníky řešícími podobné životní problémy, pro dalšího je studium způsobem, jak dát svému životu řád, který zahrnuje přesně daný rozvrh přednášek, kurzů a exkurzí.

Babička68@email.cz

Anežka Svozilová, která letos v prosinci oslaví své sedmdesáté narozeniny, loni navštěvovala jeden z počítačových kurzů Univerzity třetího věku na VUT v Brně.

„Vnučka se mi vdala do Kanady, a když jsem jí poslala lístek, na odpověď jsem čekala třeba i dva měsíce. Někdy Monička nenapsala vůbec. To víte, ti mladí na dopisy už moc nejsou. A tak jsem se rozhodla, že si pořídím tu e-mailovou schránku,“ popisuje paní Svozilová situaci, která ji donutila doplnit si počítačovou gramotnost.

„Zeť mi založil adresu babička68@email.cz a tím začalo mé trápení. Vždycky jsem někde něco špatně zmáčkla nebo zapnula, bála jsem se, abych mladým ten počítač nerozbila docela. Vůbec jsem třeba neuměla pracovat s myší,“ říká.

Po absolvování kurzu, jehož velkou předností je, že frekventanty nikdo nestresuje a nedívá se na ně skrz prsty, protože nejsou zrovna rychlí, už běžně čte noviny na internetu a e-mailová korespondence mezi Brnem a Montrealem jen sviští.

„V září se mi narodila vnučka Stacy. Viděla jsem ji zatím jen na fotografiích na monitoru, ale jako bych ji už držela v náruči,“ rozplývá se sympatická prababička.

Jak je vidět, pro aktivní přístup k životu stačí málo. Důležité je mít potřebu něco dělat a nepoddat se problémům, které stárnutí přináší.

Užitečné stránky pro seniory

www.elpida.cz., www.vstupujte.cz, www.e-senior.cz, www.helpnet.cz, www.sedesatka.cz, www.zijemenaplno.cz, www.seniorportal.cz, www.seniorum.cz, www.senio.cz, www.zivot90.cz, www.seniortip.cz

FILIP LUKEŠ